banner153
19 Kasım 2019 Salı

HAC İBADETİ KUL HAKKINDAN TEMİZLENME VE TÜM GÜNAHLARDAN ARINMA YERİ DEĞİLDİR

07 Temmuz 2019, 11:14
Bu makale 835 kez okundu
HAC İBADETİ KUL HAKKINDAN TEMİZLENME VE TÜM GÜNAHLARDAN ARINMA YERİ DEĞİLDİR
M.KEMAL ATİK
Sağlığı, serveti ve kuvveti yerinde olan Müslümanların ömrü süresince bir defa hacca gitmeleri farzdır. Bu nedenle Hac ibadeti Müslümanlar için önemli bir ibadettir. Bu ibadetin faydalarını şöyle sıralayabiliriz: Dünyanın çeşitli ülkelerinden, Peygamberimizin doğup büyüdüğü ve İslam dinini yaydığı Kâbe’yi ziyarete gelen Müslümanlar orada birbirlerini daha iyi tanımalı, birbirleriyle kaynaşarak dost olmalıdırlar. İnsanla iletişimin, sevgi, saygı ve barışın kuvvetlenmesi yönünde göz göze, diz dize gelmelidirler.
Hac, insandaki şükür duygusunu artırmalı. Müslüman’da Tevhid inancını ve dini duyguları çoğaltmalı. İnsanın manevi bir muhasebesini yapmasını sağlamalı. Bilgi ve görgüsünü artırmalı. İnsanların harcamaya kıyamadığı mallarını bu yolda harcaması nedeniyle cimrilikten kurtardığı gibi, cömertliğe de alıştırmalı. Alçak gönüllü olmayı sağlar. Çekingenliği giderir. Toplum içinde birlikte yaşama duygusunu kuvvetlendirmeli. Müslüman’a nefsine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma karşı yapmakla zorunlu olduğu birtakım sorumluluklar yüklemeli. Kişiye düzenli ve disiplinli yaşama bilinci kazandırmalı. Davranış ve hareketleriyle insanlara saygılı olmayı öğretmeli.Hac’dan önceki yaşantısında var olan aşırılıkları atmasını sağlamalı. Hz. Peygamberi kılavuz, imanını sermaye, amelini azık, sevgisini yakıt, ahlakını karakteri, edebini aksesuarı, merhametini sıfatı, şeref ve izzetini de adı olarak kabul etmesine vesile olmalı.
Dış görünüşüyle dürüst fakat ruhen hırsına ve nefsinin aşırı emellerine alet olanlar ise hac ibadetini belli kuralların ve ritüellerin yapıldığı bir mekân olarak görür. Hac İbadetini kul hakkından temizlenme ve tüm günahlardan arınma olarak görenler kuru bir emekten ileriye gidemeyenlerdir. Bu duygular Müslüman’ı hem birey olarak hem de toplum olarak insanlığa yakışmayan bir yaşam sergileyen konuma getirebilir. Böyle bir yaşam ise, insanı hiç kuşkusuz şeytani azdırmalarla çevrede riyakârlık tablosu çizen insanlar konumuna sokar ve zamanla insanda ikilik / riyakârlık hürriyetine sahip olma duygusunu geliştirir ki bu durumu Kur’an-ı Kerim şiddetle men eder. Bunların ibadetlerini gösteriş için yaptıklarından; yalan, dolan, hile ile geçen bir ömürde, kamu hakkına/iyiliğe engel olduklarını hatırlatır. O nedenle Müslüman’ın gerçeği kendi gözüyle görüp bilmesi için doğru yolu izlemesi, günaha düşmemek için en büyük engeli, en etkili uyarıcıyı gene kendisinde arayıp bulması gerektiğini Kur’an-ı Kerim bildirir. İnsan böyle olduğu takdirde bedeniyle değil de eylemleriyle / ruhuyla insan olmaktadır. İşte insan o zaman kutsallaşıyor, arşa yükseliyor; aşkın aşkına vasıl oluyor. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV