banner153
16 Aralık 2019 Pazartesi

HAMASETİN YERİNİ İBRET ALMALI

18 Temmuz 2019, 09:46
Bu makale 217 kez okundu
HAMASETİN YERİNİ İBRET ALMALI
ŞABAN GÜNER
         Kurtuluş Savaşımızın ateşi,19 Mayıs 1919 da yakıldı. 23 Nisan 1920 de Büyük Millet Meclisi açıldı.29 Ekim 1923 de bir milletin kurtuluşu Cumhuriyetle taçlandı. 27 Mayıs 1960-12 Mart1971-12 Eylül 1980-28 Şubat 1997 ve 15 Temmuz 2016 ise bu eseri yok etmeye yönelik ihanetlerin sahnelendiği tarihlerdir. Bu tarihleri, hiç bir yurtsever unutmaya hakkı yoktur. Yaşanan acılar, alınan yaralar unutulamaz.
        Yüz binlerce şehidin kanları pahasına laik demokratik, cumhuriyete kavuştuk. Tarihin garip cilvesi, o cumhuriyeti korumak için yine yüzlerce şehidin kanını diyet olarak vermek zorunda kaldık. Hepsi nur içinde yatsın. Mekânları cennet olsun.
          Her şehit cenazesinde onlara, olmayan haklarımızı helal ediyoruz. Acaba onlar bize haklarını helal ediyorlar mı?   Maalesef bu sorunun cevabı çok net değil! Ne yazık ki emanet olan cennet bir vatanı ve yaşatmamız gereken özgürlükleri hamasi nutuklarla korumaya çalışmanın ötesine geçemiyoruz.
         O değerlere ve o değerleri bize miras bırakan başta Atatürk, tüm ceddimize uzanan dilleri kesemiyoruz. Net ve cesur değiliz. Bir yandan darbe yapanları kınarken, o darbenin hedef aldıklarını sevip, savunamıyoruz ve koruyamıyoruz.
        Çünkü bütün hainler maske takarlar. Hepsi dış güçlerin maşasıdır. Yöntemleri ise devleti ele geçirmek için devlet içerisinde paralel yapılanmaya gitmektir. Bazen vatanseverlik, bazen ilericilik, çoğu kez din ve inanç maskesi takarlar. Onlara karşı çıkanları, dinsiz, hain veya yobaz olarak suçlarlar. O suçlamalarından korkup, o hainlere, hop orada dur diyemiyoruz.
         Siyaseten oy devşirme kaygısı, mal, mülk, makam hırsı elimizi kolumuzu bağlıyor. Cennet vaadi ile dünyamızın karartıldığını göremiyoruz. Huzurumuzu ve istiklalimiz çalıyorlar.
         Hepsinden önemlisi geçmişten ibret almıyoruz. Her seferinde tekrar başa dönüyoruz. Bütün başa dönüşler bu millete büyük acılar yaşatıyor.
         Millet bu acılara, hamasi şiirler okuyup, ağıtlar dökerken, başka hainler köşelerinden sırıtarak izliyorlar. İzlemekle kalsalar boş ver der geçerim. Yeni ihanet planları yapıp, harekete geçecekleri tarihi bekliyorlar.
         Bu ihanet şebekeleri için, ülkeyi yönetenlerin kimliği, iktidar partisinin amblemi hiç önemli değil. Bütün dertleri, demokrasi ve cumhuriyet rejimini yok etmektir.
         Onların bu niyetlerini iyi okumalıyız. Siyaseten rakibimin düşmanı benim dostumdur anlayışını terk etmeliyiz. Çünkü bütün hainler bu zaafımızı iyi biliyor ve istismar ediyorlar.
         Hepimiz aynı gemideyiz. Değil geminin batması, gemi gövdesinde oluşacak, en ufak hasar hepimizin hayatını karartır.
          Tarihten ibret alırsak, tarih tekerrür etmez. Aynı acıları tekraren yaşamayız. Dil, din, vatan, bayrak, gibi ortak değerleri rahat bırakmalıyız. Tarihimiz, tarihteki devlet adamlarımız irdelenip, ders çıkartılır. Lakin onlara küfür edilmez. Acı tatlı hatıralar hepimize aittir. Onlara sahip çıkmalıyız.
        Bu milletin ne başka vatana nede başka bir rejime ihtiyacı yoktur. Bu önemli günleri, unutmamak için analım ama bir daha yaşamamak için ders alıp, gerekli tedbirleri de alalım.
        Yapılması gerekenleri, Sayın Cumhurbaşkanımız söylüyor; Devlette liyakatin esas alınması ve devletin şeffaflaştırılması gerekir. En önemlisi ise millet olarak, aklını ve ruhunu şeytana satanlara hak ettiği muameleyi yapmaktır..
 
 
 
 
         
 
 
       

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV