banner87
26 Mart 2019 Salı

HER YÖNÜYLE ANOREKSİYA NERVOZA

16 Nisan 2018, 07:31
Bu makale 590 kez okundu
HER YÖNÜYLE ANOREKSİYA NERVOZA
ERKAM DURMAZ
Anoreksiya nervoza, kişinin beden ağırlığını ya da biçimini nasıl algıladığı ile ilgili bir rahatsızlıktır. Anoreksik kişilerde beden algısında bir bozukluk vardır. Aşırı zayıf olmalarına rağmen kendilerini aşırı kilolu ve bedenlerinin karın, kalça gibi bazı bölümlerinin çok şişman olduklarını düşünürler. Bedenlerini kontrol etmek onlar için çok önemlidir ve kontrol amaçlı sürekli tartılırlar. Ayna karşısında oldukça vakit geçirirler ve kendilerini devamlı eleştirirler. Özsaygıları ise zayıflıklarını sürdürmekle yakından ilişkilidir. Kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model, manken, sporcu, oyunculuk gibi mesleklerde çalışanlarda daha yaygın görülebilir. Anoreksiya nervoza, kişinin yaşamını tehdit edici bir unsurdur. Günümüzün güzellik anlayışının şekillenmesi ile zayıf olmak için bedenlerini kontrol altında tutarken sağlıklarından olan kişi sayısı giderek artmaktadır. Anoreksiya nervoza’ya, genellikle kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, takıntı zorlantı bozukluğu gibi diğer psikiyatrik hastalıklar eşlik etmektedir. Kalıtsallığın hastalığın gelişiminde önemli katkısının olabileceği düşünülmekle birlikte, birçok hastanın ailesinde yeme bozukluğu hikayesi saptanamamaktadır. Anoreksiya nervoza tedavi edilmediği takdirde, malnutrisyon (beslenme bozukluğu), kalp sorunları ve metabolik sorunlar türünden bedensel hastalıklara neden olur. Anoreksiya Nervosa’ da prognoz oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Bireyin hastalığı kabullenmemesi ve yardımı kabul etmemesi, hastalığın seyrini olumsuzlaştırmaktadır. Sabırlı ve düzenli tedaviler sonrasında sağlığına kavuşan hastalar görüldüğü gibi, pek çok olguda beden algısının bozulması, aşırı kilo kaybı ve sonuçtaki komplikasyonlara bağlı olarak bedensel yıkım gerçekleşir ve hastalık ölümle sonuçlanabilir. Anoreksiya hastalarının bedensel yakınmalarına karışıldığında ve tedavi sonucu kilo almaya tekrar başladıklarında yoğun direnç gösterdikleri görülmektedir. Bu hastaların sosyal ilişkileri yetersizdir ve genellikle depresif duygu durumu hakimdir.
ANOREKSİYA NERVOZANIN BELİRTİLERİ:
Çok fazla yese de bunu başka insanlardan saklama veya inkar etme,depresyon ve anksiyete, vücut görünümünden memnun olmama, kendini değersiz ve umutsuz hissetme, kilo alma konusunda tedirginlik ve korku hissetme, beslenme düzeninde anormal değişiklikler,sık sık hastalanma, anoreksiya sorununun olduğunu kabul etmeme, yüksek kalorili besinlerin tüketimini azaltma, kilo vermek için gereğinden fazla egzersiz yapar, kansızlık, dişlerde çürüme, ciltte sararma ve kuruma, tırnaklarda kolay kırılma gibi sorunlar da görülebilir,aşırı kilo verme derdinden dolayı zaman içinde oldukça zayıflamış görünür.

ANOREKSİYA NERVOZA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Anoreksiya nervoza tedavi edilmeyen ya da tedaviye geç kalmış hastaların sonu ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalığın ilerlememesi için erken teşhis önemli. Hasta genellikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığı olduğunu kabullenmez. Anoreksiya nervoza hastalığında temel hedef kişinin kilosunun sağlıklı düzeylere gelmesini sağlamaktır. Hasta tedaviyi kabul etmiyorsa ya da ciddi metabolik sorunlar ortaya çıkmışsa, hastaların zorunlu olarak hastaneye yatırılması gerekebilir. Beslenme sorununa bağlı ortaya çıkmış metabolik sorunların tedavisinde iç hastalıkları hekimlerinden yardım istenir. Hastane yatısı sürecinde kişinin beslenmesi yakından takip edilir. İlk olarak kalp rahatsızlıkları veya depresyon gibi anoreksiyanın sebep olduğu tıbbi durumları tedavi edecektir. Daha sonra beslenme alışkanlığının düzelmesi için bir diyetisyen eşliğinde beslenme danışmanlığı alınmalıdır. Tüm bunların yanı sıra hastanın sosyal aktivitelere yönlenmesi tedavi edici bir yöntemdir. Resim çizmek, yazı yazmak gibi herhangi bir sanat dalı ile ilgilenmek de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu dönemde hasta yakınlarının desteği son derece önemlidir.

 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV