banner167
banner165
22 Nisan 2021 Perşembe

HERKES HALİNDEN MEMNUN!..

27 Şubat 2021, 09:10
Bu makale 329 kez okundu
HERKES HALİNDEN MEMNUN!..
KADİR DAYIOĞLU
AK Parti İstanbul 7. Olağan Kongresi'ne katılan Genel Başkan Sayın Erdoğan konuşmasında; “Bu yola çıkarken unutmayalım yanımızda kimler vardı ama bugün maalesef kimler var” ifadelerini kullandı.
 
Gerçekten, 2001’de AK Parti’yi kuranlardan kim kaldı, Tayyip Beyin yanında? Birlikte yola çıktılar, her biri bir istasyonda indi. Bir çırpıda, onlarca ismi sayabilirsiniz. Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener… Say sayabildiğin kadar…
***
Evet. bu, bir dil sürçmesi mi yoksa bir gerçeğin ifadesi mi? Ya da şuur altının dışa vurumu mu? Taktir sizlerin tabi Cumhur İttifakının içinde bulunan MHP ve Vatan Partisi'nin de...
***
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı, koronavirüs sebebiyle alınan tedbirler kapsamında, video konferans ile gerçekleştirildi.   Başkan Ömer Gülsoy, “Nefes alamıyoruz” pankartı asan işyerini hatırlatarak; “Çarşı-pazarda ciddi sıkıntılar var. Hele hele hizmet sektörü bitti, bitiyor. Bu sektöre acilen can suyu, nefes vermek zorundayız” dedi.
***
Tabii, sayın Başkanın bu görüşüne katılmam mümkün değil. Kimsenin bittiği falan olmadığı gibi, “can suyuna” falana ihtiyacı da yok. Sanırım, “asgari ücretlilerin”, “altı ayda bir cep telefonu” değiştirdiği bir ortamda, “hizmet sektöründe” çalışanların, ayda bir telefon değiştirmesi, ayrıca; hem evlerinin ve hem de işyerlerinin kapısında da birer arabasının olması gerekir.
***
Nereden biliyorum? AK Parti Milletvekili İsmail Tamer’in asgari ücretlilere ilişkin; “Cep telefonlarını 6 ayda bir değiştiriyorlar. Arabalarını yılda bir belki de ikinci yılda değiştiriyorlar. Artık asgari ücretlimizin evinin önünde arabası mevcut” sözlerinden…
***
Tabii, “asgari ücretlinin” durumunu, Sayın Tamer gibi bilmem. Ama kendi halimi çok iyi biliyorum. Elli iki yıllık mühendisim. Kırk üç yıl, fiilen çalıştım. Hem de iyi ücret aldım…
 
“Ev icar, bağ gabal!” değil… Çok şükür, candan başka bir borcum da yok. Aylık gelirimiz de, çok şükür, “bir edi, bir büdüyü” rahat geçindirebilecek durumda. Halimiz böyle ama bir gerçeği hatırlatayım Tamer dostumuza.
***
İsmail Bey. 1970’lerin başında, miras yoluyla edindiğimiz, hala oturduğumuz evi (4+1) bırakınız almayı, bu evin “sıfırında” kiraya bile oturamayız. Biz bu evi aldığımızda, SSK çalışanları, SSK kredisi ev sahibi olabilir; emekliler ise, aldığı “tazminatla”, rahat bir ev sahibi olabilirdi.
***
2005 model bir arabam var. Bunu, Sanayi Odası’nda, işime son verildiğinde, aldığım tazminatla almıştım. Aradan on altı yıl geçti, bırakınız yenilemeyi, ciddi bir arızası olduğunda ya da bakımı geldiğinde, “elim titriyor!”. Arabamı bir türlü yenileyemedim.
***
“Asgari ücretlinin”, “6 ayda” bir değiştirdiği telefondan bir telefonum var… Herhalde, en az on yıldır kullanırım ama bir türlü değiştiremiyorum… Yenisine verecek param yok.
***
Kayseri Ticaret Odası’nda, koordinatörlüğünü yaptığım bir AB Projesi’nden elde ettiğim gelirle dizüstü bilgisayarı almıştım. On yıldan fazla oldu… Bilgisayar artık “cacıklamaya” başladı, hızı ve kapasitesi çok düşük kaldı…
 
Geçenlerde, “ikinci el bilgisayar” satan bir esnafa vardım. Sıradan birisine, 3.500 lira istendi… Alamadım.
***
Evet. Emekli maaşımız, bir de “miras yolu” ile intikal eden varlıklarımızın olmasına rağmen bizim ailemizin durumu böyle…
***
İsmail Bey, sizi bilmem ama “biz fakir” bu halde… Beyanatınız üzerine, halimi anlatmak ihtiyacı hissettim, kusura kalmayın.
***
Tabii, sizin gibi ahalinin içinde olmadığımdan, onlar ne halde bilemiyorum? Ne yalan söyleyeyim, aslında bilme gibi de bir niyetim yok. Ahali de biraz kendi halini düşünsün… Öyle ya, “kelin tırnağı olsa kafasını kaşırmış!”
***
Keşke, “altı ayda” bir telefon değiştiren, evinin önünde “otomobili” olan bir “asgari ücretli” olsaymışız. Hiç olmasa, “ömrümüzün son deminde”, “bir gün görürdük!”
 Peki, ne mi yapıyoruz?
 
Tayyip Beyin tavsiyelerine uyup, “bulunca şükrediyor, bulamayınca sabredip” duruyoruz. Bu cümlenin ne anlama geldiği, tasavvuf erbabınca malum. Hiç olmasa, öteki dünyada “yerimizi garanti ederiz”, tesellisi ile hayata tutunmaya çalışıyoruz. 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV