banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

HİSARCIKLIOĞLU

17 Kasım 2019, 16:40
Bu makale 283 kez okundu
HİSARCIKLIOĞLU
KADİR DAYIOĞLU
Rıfat Hisarcıklıoğlu, hemşerimiz… Başarılı bir iş adamı… Muhterem ve merhum anne ve babalarını tanırdım. Çeyrek asırdır, MHP’nin desteği ile geldiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başında… Değişmez ve değiştirilemez başkan haline geldi… O nedenle çok başarılıdır… Yukarıda Allah var, hakkı teslim etmek gerekir.
***
Hatırlarsanız, o yıllarda Fuat Miras, TOBB başkanı idi… Hisarcıklıoğlu da yönetimindeydi… Bir “kızgınlığa”, Miras istifa dilekçesi verdi ve TOBB’u terk edip gitti. Sonra pişman oldu ama nafile, zira yönetim, sanırım “8-7” oyla işleme işleme çoktan koymuştu istifayı…
 
Derken, Miras, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvurdu, istifasını geri aldığını beyan etti. Ama nafile, gerekli kulisler yapılmış, MHP’li bakan Ahmet Kenan Tanrukulu istifayı kabul etmiş ve Rıfat Beyin başkanlığını onaylamıştı.
 
Bu kulise, Rüzgarlı Sokak’tan komşu Koray Aydın, MHP Kayseri “saylavı” bir dostumuz ile, dönemin Ticaret Odası Başkanı da katılmıştı. Nedendir bilinmez, dönemin Sanayi Odası Başkanı, Miras’ın yanında yer almıştı.
***
Bu kısa girişten sonra gelelim konumuza… Önümüzdeki Salı, Erciyes Üniversitesi Rıfat Beye, “Fahri Doktora” unvanı verecekmiş. Veri ya!.. Bir itirazımız olamaz… Amma lakin hangi amaçla veriliyor bu “unvan” bilmemiz gerekir. Öyle ya, şuana kadar da bir gerekçe yansımadı basına…
 
Bildiğim kadarı ile “doktor” önemli bir unvan… Taktir edersiniz; pazarda ıspanak fiyatına satılan bir nesne değil. Gerçi bizler, “komünist dönemden kalma mühendisler!” cümlesindeniz. O zaman böyle söylenirdi amma lakin şimdi “doktora ölçütleri” değiştiyse bilemiyorum…
 
Bu bağlamda Rıfat Beyin, bireysel olarak ekonomi, ilim, irfan dünyamıza; sanat, kültür hayatımıza; ERÜ’ye ve Kayseri’ye katkısı nedir? Neye katkılarından dolayı verilecek? Gerçekten merak ediyorum.
***
Şüphesiz, Rıfat Bey, çok başarılı bir işadamı… İyi bir siyaset ustası… Siyasal dengeleri çok iyi bilir. Çeyrek asırdır bu görevde olduğuna göre “nabza göre şerbet vermeyi” de… Yoksa, derin iktisat ve ekonomi bilgisi; “bilimsel dergilerde” yayınlanmış çok sayıda yazısı ve ona yapılan bir çok atıf var da ben bilmiyorsam, özür dilerim.
 
Mesela, verdiği 4 milyonluk (2,5+1,5) istihdam sözünü yerine getirebilseydi, bu başarıdan dolayı verilebilirdi, “doktora”
***
İzninizle geçmişe götüreceğim sizi… Yıl, 1994Mehmet Şahin Rektör… ERÜ’de “Kültür Haftası” düzenlenecek. Tertip heyeti dilci, eğitimci, Kayseri hafızasına, bir daha mümkün olmayan, eserler kazandırmış Kâzım Yedekçioğlu’na, bu vesile ile, “fahri doktora” verilmesi teklif ederler. Rektörün tepkisi ne olur biliyor musunuz? Çok aşağılayıcı lafı söyleyemem… Zira, kanıtlayamam. Mehmet Bey anımsarsa, lütfen açıklasın!..
 
Tabii, Şahin Hoca da Yedekçioğlu’nu tanımadığı için, hiç de hoş olmayan, bu hatayı yapmıştı. Prensipte haklıydı… Öyle olması gerekirdi. Ama teklif edilen isim o kategoride değildi.  Ömer Asım Aksoy Gaziantep için neyse, bizim için Hocamız da oydu…
 
Tabii, çok uğraştık fakat Kayseri Belediyesi ismini de vermemişti bir yere. Çünkü o, “solcu” bilinirdi… Allah’tan Başkan Karatepe, eşsiz eseri “Kayseri Ağzı”nın, “ek üçüncü cildini” yayınlatmıştı, Belediye yayınları arasında.
***
Evet. Rıfat Beye bu unvan verilirken gerekçe ne? Öğreneceğiz Salı günü. Asıl değerlendirmeyi o zaman yapacağız.
***
Duyduk… Kayseri’ye hizmetlerinden ötürü olsa gerek Büyükşehir Belediyesi de bir caddeye ya da bulvara Rıfat Beyin adını verecekmiş. Doktora ile eşzamanlı olması manidar. Yoksa bir rastlantı mı? Bilemiyorum.
 
Mesela yine TOBB Başkanlığı ve bakanlık yapan, Kayseri’ye okul falan yaptırtan Mehmet Yazar’ın adını bir yere vermek, geçmiş yönetimlerin aklına bile gelmemişti. Mehmet Abi, İTÜ mezunu, iyi bir mühendis, iyi bir sanayici olduğu kadar, zor beğenen merhum Cinüçen Tanrıkorur’un ifadesi ile, iyi de bir udi. Ailenin Kayseri’de hayır ve hasenatı da vardır.
***
TOBB Başkanını hatırladığı için kutluyorum, Memduh Başkanı; tabii TOBB Başkanı olmak “isim vermek” için yeterliyse O nedenle “Yazar”a bir parantez açtım. Hatta bir teklifim var; yeni bir yer aranacağına, hazır, “Mustafa Kemal Paşa Bulvarı”’nın adı değiştirilsin,  “Rıfat Hisarcıklıoğlu Bulvarı”, denilsin geçip gidilsin.
***
Mesela, TÜRK-İş Genel Başkanlığı yapan Bayram Meral ve merhum Mustafa Kumlu var.
***
Rıfat Bey için en güzel sözü de refikimiz Veli Altınkaya, Kadir Has’a gönderme yaparak söylemiş: “Biz doğduğumuz topraklarla övünmeye değil, ödeşmeye geldik!” Tabii, Rıfat Beyin, “ödeşmek” için, Kayseri’ye yaptıklarını bir bir tadat etseymiş mutlu olurduk.
***
Bu konuda da son sözüm Memduh Başkan’a: Değerli Başkanım, bu kente hizmet etmiş Belediye Başkanlarını; şehrin ilim, eğitim ve irfanına; sanat ve kültürüne; sanayisine, ticaretine hizmet etmiş insanlarını; bu bağlamda Yunus Bekir’i, Ali Rıza Önder’i, Kâzım Yedekçioğlu’nu, Ahmet Hilmi Güçlü’yü, Leman Cevad Tomsu’yu, Mustafa Gümüşkaynak’ı, Mahmut Sabah’ı, İsmail Ediz’i, “Emminin Mehmet Ağa”’yı ve kaybolan mahalle isimlerini, bilimcilerimizi unutmayın…
***
Mesela bakanlık yapmış insanlar var: Rifat Çalıka, Mehmet Yüceler, Mehmet Özhaseki, Mustafa Elitaş, Mehmet Özgüneş, Cahit Aral, Sebahattin Çakmakoğlu, İsmail Cem, Ayvaz Gökdemir
 
Tabii, bir de hayır ve hasenat işlerinde lokomotif görevi yapmış insanlar var. Arif Molu, Nuh Mehmet Küçükçalık, Nuh Mehmet Baldöktü, Arif Eminoğlu, Nuri Cıngıllıoğlu, Kemal Dedeoğlu ve diğerleri. İsim verecekseniz, önce bunlara verin.   
***
Evet. Rıfat Beyin Kayseri için yaptığı ne ki, caddeye/bulvara ismi veriliyor?

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV