banner153
21 Ekim 2019 Pazartesi

HÜRMETÇİ SAĞLIĞI VE KAYSERİ OSB

17 Haziran 2019, 10:04
Bu makale 301 kez okundu
HÜRMETÇİ SAĞLIĞI VE KAYSERİ OSB
KADİR DAYIOĞLU
Refikimiz Veli Altınkaya’dan aldığımız bilgiye göre, Kayseri OSB’nin (1. OSB) Ahmet Hasyüncü zamanında genişletilen (1200 hektar) alana yapılan tesisleri için “Sulak Alan Belgesi” gerekliymiş. Bu ise, sanayicilere maddi külfet getirecekmiş. İşin kolayı ise, “bir tek belge” alıp konuyu kapatmakmış. Sanayici zaten zor durumdaymış. Bakanlığa başvurulmuş... Özhaseki devreye girmiş. Vesaire, vesaire…
 
Bakınız, beni de işimden eden, “medarı maişet motorumu” dururdan konulardan birisi de; “Yaratana hürmeten kıymayın Hürmetçi’ye!” yazılarım. Ki, toplasam bir kitap olur. On altı yıl öncesinden söz ediyorum. Yazılarımı, uyarılarımı kimse tınmamış. Akabinde ve detayında Kayseri Sanayi Odası’ndan “kovulmuştum”. Yıl, 2005
 
Kovulunca da iktidardan besleneler, bir “oh!” çekmişler, kına yakmışlardı. Öyle ya, bir “müzmin muhalif”in, bir “milli münafığın” işine son verdirmişlerdi, baskıları sonunda. Ama hamdolsun, hâlâ dimdik ayaktayım, kimseye “müdaram” ve “düzdüreceğim” de yok. Onların esamisi bile okunmuyor, “bir varmış bir yokmuş!” oldular. KASKİ’ye OSB’ce verilen “5 milyon mark arıtma” bedelinin hesabını bile soramadılar. Evet. Bu paraya ne oldu? Devlete vereceği “belge” parasına isyan edenler, kendi parası olan “5 milyon marka” ne diye ses çıkartmaz ki?
 
Şimdi ise, “sulak alan belgesi” almaları isteniyormuş, bunlardan. İlgililer, “Öldürmeyin diyorlar, öldürdükten sonra!”. Vallahi, hiç umurumda değil… İster alsınlar, ister almasınlar ne yazar, bu saatten, Hürmetçi’nin kalbine mızrak gibi girildikten sonra.
***
Ne demişlerdi bir hatırlayalım: “Burada kuş muş yok!”, “elde gezen flamingolu broşürler fotomontaj!”, “iki üç camızdan başka ne var!”. Hatta DSİ, önce “burası, Develi mansap sulamasına dahil. Genişleme mümkün değil!” demiş; iki ay kadar sonra, “burasında yapılanma gördüğümüzden, sulama kapsamından çıkartacağız!” 
***
Benim mutluluğum ne biliyor musunuz? Daha fazla genişlemeye ve Hürmetçi Köyünün içinden geçirilecek karayoluna engel olmam… Neymiş, sanayici kestirme yoldan Adana-Niğde yoluna ulaşabilmeliymiş.
***
Ama bu şehirde kimse ama kimse bu katliam için ağıt falan yakmasınlar. Hasyüncü’nün etrafında pervane gibi dönüyorlardı. Muhterem hem AK Parti’nin ileri geleni ve hem de Özhaseki’nin ortağı idi. O nedenle, “güneşe karşı işemek” için mangal gibi yürek isterdi, bu şehirde. Buna, bürokratlar da dahil…
***
Bastırmaya gücüm yetmez. Finasör bulabilirsem, “Kent Yazıları” adı altında, çeyrek asırdır yazdıklarımı bastırmak isterim. Hem de hiç “telif istemem!” Satışını da bir hayır kurumuna bağışlarım.
***
O günlerde bana destek verenlerden, bir müddet sonra, ne olduysa konuyu ağzına almayan, ortadan toz olan, Ulusal Doğa Koruma ve Belgeselleme Derneği/DoğaBel'den Serkan Yılmaz’ın bastırdığı broşürde bakınız ne diyordu. Herhalde Hasyüncü ve dönemin OSB Bölge Müdürü Sami İmren bu ismi anımsamıştır. Hatırlarsalar eşinin ismi de Behiye Hanım idi…  
***
Şimdi broşürden vereceğim ilgiler teknik detaylar içerecek. Kusura kalmayın. Sıkılmadan okuyabilirseniz mutlu olurum. Umarım, ilgililer biraz bilgilenirler. Bu sayede cehaletlerini biraz törpülerler.
 
“Kayseri'nin 13 kilometre güneybatısındaki Hürmetçi Sazlığı, Erciyes Dağı'nın eteklerinde başlayan sazlık ve ıslak çayırlar gibi ekosistemlerden oluşan bir sulak alan. Fakat Kayseri kentine yakınlığı buranın geleceğini tehlike altına sokuyor. Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, 2003'te büyük bölümünü satın aldığı Hürmetçi Sazlığı'na fabrikalar yapmayı planlıyor.
 
Kasım 2003'te Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi İlave Alan Yer Seçimi Komisyon Toplantısı'nı düzenleyen müdürlük, sulak alanın yapılaşmaya uygunluğunu inceleyen bir rapor hazırladı. Raporda (…) 20 devlet kurumunun görüşleri yer alıyor. Ne yazık ki, hiçbir kurum sazlıktaki yapılaşmanın yaban hayatı üzerinde yaratacağı kötü etkilere değinmiyor. (Nasıl desinler ki, biraz sıkar!.. Çevre İl Müdürünün başına geleni bilirler. K.d.)
 
Hürmetçi Sazlığı'nın Afrika, Asya ve Avrupa kuş göç yollarının üzerinde önemli bir yeri var. Herhangi bir resmi koruma statüsü bulunmayan sulak alan hakkında pek az şeyin bilinmesi, onun yok olmasını da beraberinde getiriyor.
 
YeşilAtlas'ın altıncı sayısında yayımlanan Türkiye'nin Önemli Doğal Alanları-Miras Coğrafyalar Haritası'nda ORT037 (Orta Anadolu 037) ve Doğa Derneği tarafından hazırlanan Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları listesinde ORT030 (Orta Anadolu 030) koduyla verilen Hürmetçi Sazlığı'nın sınırları ilk kez belirtilmişti.
 
Hürmetçi, güneyindeki ve batısındaki tepelerle Sultansazlığı'ndan ve Develi Ovası'ndan coğrafi olarak ayrılıyor. Özellikle Sultansazlığı'nın kurumasından sonra hâlâ ıslak kalabilen bu alan, başta kuşlar olmak üzere yaban hayatı için önem taşıyor. Dünya ölçeğinde nesli tehlikedeki karaleylek, angıt, kaşıkçı, bıyıklı sumru, sürmeli ve mahmuzlu kızkuşu gibi türlerden bazıları göç, bazıları da üreme döneminde bölgede görülüyor.
 
Bölge sadece yaban hayatı için değil yöre halkı için de önemli. Sulak alanlara bağımlı yaşayan manda, bölgedeki Hürmetçi, Karpuzsekisi ve Dokuzpınar köylerinde yaygın olarak yetiştiriliyor. Geniş mera alanlarının hayvancılığa olanak sağlaması bölge ekonomisinin gelişmesinde ayrı bir yer tutuyor. Tüm bunların yanında ıslak çayırlar başta olmak üzere yaz aylarında bölgenin büyük bir kısmından elde edilen yonca ve çayır balyaları Kayseri ili genelinde geniş bir pazara hitap ediyor.
 
Ovada düzlük, sazlık ve ıslak çayır alanlarının bir arada bulunması, aynı zamanda yılkı atlarının yaşamasını olanaklı kılıyor. Yörede hemen her hanede at kullanılıyor ve doğadan yakalanan yılkı atları turizm amaçlı geziler için Nevşehir'e ve başka illere satılıyor.
 
Doğal özellikleriyle korunması gereken ve belki de önemli bir turizm potansiyeli oluşturulabilecek Hürmetçi Sazlığı yöre halkına geçim kaynakları sağlarken, göç eden kuş türlerinin Orta Anadolu Bölgesi'ndeki önemli bir konaklama alanı da olmaya devam ediyor. Fakat bölgede herhangi bir yapılaşma faaliyetinin bu değerleri bozacağı çok açık.”
 
Neticede;  Yılmaz, “bölgenin Kayseri I. Organize Sanayi Bölgesi'nin genişleme alanı içerisine alınmasının ise yok edilme yolunda ilk adım olduğunu belirtiyor.”

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV