banner87
23 Mayıs 2019 Perşembe

İKİ KERE İKİ

06 Aralık 2018, 10:20
Bu makale 199 kez okundu
İKİ KERE İKİ
ŞABAN GÜNER

Hani meşhur bir deyimdir,”iki kere iki, her zaman dört etmez” derler. Şayet yaptığınız cebir işlemi ise sorunun cevabı hep dört olur. Ekonomik, sosyal olaylarda maalesef sonuç hep aynı olmuyor. Ayni şartlarda ve aynı aktör ve malzemeleri kullansanız bile aynı sonucu alamıyorsunuz.

Hafta sonları, süper ligin puan cetveline bakamaz olduk. Bakınca üzülüyoruz. Altlara demir atmış bir Kayserispor bizi yaralıyor. Bu şehre bu sıra yakışmaz diyoruz. Tek tesellimiz koskoca Fenerbahçe nin de hemen üstümüzde olması oluyor. Durum geçici kurtarırlar diyoruz.

Bizimkisi temenni oluyor. Öyle olmasını arzuluyoruz. Ama hayatın gerçeklerini unutmamak gerekir. Şu kısa geçmişte liglere veda etmiş anlı şanlı kulüpleri hatırlayınca ürperiyoruz. Kayseri bir spor şehri değildir. Adana, Eskişehir, İzmir benzeri yedi gün, yedi gece sporla yatıp kalkan şehirlerin takımları aklımıza gelince her yanımızı ateş basıyor.

Evet, Türk spor kulüplerinin yapısal sorunları var. Bir bütünün ayrılmaz parçası olan Kayserispor unda aynı sorunlarının olması gayet doğaldır. Amatör insanlar, amatör kulüp statüsünde profesyonel bir yapıyı yönetmeye çalışıyor. Lakin yönetemiyor.

Takım her zora girdiğinde “bu şehrin, zenginleri, iş adamları, sanayicileri nerdeler?” diye yakınmanın hiçbir faydasını göremedik. Zaten göremeyiz!  Çünkü bu şehirde Kayserispor un bir futbolcusunun veya teknik direktörünün, yıllık kazancı kadar kar edebilen sanayicisi sayısı elliyi geçmez. İşin özeti; ne istiyorsun bacından, bacın ölüyor acından.

Havadan para kazanıp, topa harcayacak adam bulamayınca gayret belediyelerimize düşüyor. Onların bu konuda yapacakları tek şey var. Haksız imar düzenlemelerinden sağlanacak kaynakları Kayserispor’a aktarmak, öylede yapılıyor. Yapılıyor da delik büyük olunca yama yetişmiyor.

Beylik laflar ve çözüm önerileri hep söyleniyor. Altyapı deniyor. Kulüp şirketleşmeli deniyor. Ama maalesef hep denenler lafta kalıyor. Kayseri tabiri ile bir türlü, kendi kaynaklarımızla ağıp, dönemiyoruz.  Zaten hasta ölmek üzere olunca, bu orta uzun vadeli tedbirler hastaya ilaç olamaz.

Herkesin yaptığını yapıyor, hocayı gönderiyoruz. Ertuğrul Sağlam’ın gönderilmesi, kaçınılmaz son olduğu için tartışılmaz bile! Şimdi Kayserispor un yeni teknik direktörü kim olacak? Sorusuna cevap aranıyor. Tabii ki Marius Sumidica aklımıza ilk gelen oluyor. Hani ilk geldiğinde ismi ile alay ettiğimiz. Bu isimde hoca olur mu dediğimiz Sumidica!  Çünkü aynı durumu düşünce denedik ve çare bulduk. Dördü ararken, iki kere iki dört etti. Şimdi aynı sonucu elde edebilir miyiz? İşte burada tabi ederiz, diyemiyoruz.

Belki ara transferlerle destekler, son bir seferberlik ilan edersek, mahalli seçimlerinde yardımı ile bir kez daha hayatta kalırız.  Zoru yaşayan tüm rakiplerimizin de şartlarının aynı olduğunu unutmamak gerekir.

Bakın Erciyes gitti. Eskişehirspor, Altay, Adanaspor şimdi yoklar. Yakın geçmişten Altay, İstanbulspor, Hacettepe gibi yüzlerce kulüp sayabiliriz. Hepsi aynı hazin sonu yaşadılar. Bir varmış, bir yokmuş oldular. Maalesef muhteşem geçmiş ve büyük bir şehrin takımı olmak acı sonu önlemiyor.

Kaptan Gıyasi, Cicom benzeri kendi çocuklarımızın oynadığı takımı ne zaman kurarsak tünelin ucunda ışığı o zaman görürüz. Hiç unutmayın ki korkusuz geceler geçirmemenin ön şartı; gündüzden geceye hazır olmaktan geçer.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV