banner158

banner156
09 Nisan 2020 Perşembe

İLÇE BELEDİYELERİ

19 Mart 2020, 09:49
Bu makale 1884 kez okundu
İLÇE BELEDİYELERİ
ŞABAN GÜNER
SONAR araştırma şirketi İstanbul hariç 20 büyükşehirde 147 büyük ilçe belediyesi için bir araştırma yapmış. Araştırma neticesinde hizmet sıralamasında Melikgazi Belediyesi 9. olmuş.
Seçilmelerinin birinci yılında yapılan bu anket sonuçları, ilimiz açısından memnuniyet verici. Kayseri’nin başarılarla anılması bizleri gururlandırır. Başkan Dr Mustafa Palancıoğlu nu yürekten kutluyorum.
Uzun zamandır, ilçe belediyelerini yazmak istiyordum. Kısmet bugüne imiş.
Tüm ilçe belediye başkanlarımız,ilçelerine hizmet etmenin gayreti içerisindeler. Bir yandan geçmiş borçlarla uğraşıyorlar. Diğer yandan yeni kaynak yaratmaya çalışıyorlar.
Taşra belediye başkanlarının işleri çok zor. Kıt kaynaklar ve Büyükşehir Belediyesinin lütfü ile ayakta durmaya çalışıyorlar. Burada Melikgazi, Kocasinan ve Talas belediyelerine ayrı paragraf açmak gerekiyor.
Bu üç belediye farklı hizmetlere imza atıyorlar. Başkanların tecrübeleri, büyükşehir in imkânları ve kendi imkânları birleşince ortaya güzel hizmetler çıkıyor. Bence Kocasinan ve Talas ta sıralamada önlerde yer almalıydı.
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, sıra dışı icraatlar yapıyor. Park ve bahçeler, ağaçlandırma ve Kocasinan Akademi projeleri alkışı fazlası ile hak ediyor.
Çolakbayraktar ilk başkan olduğunda başarılı olacağına inanmıyordum. Beni şaşırtan, yürekten takdir ettiğim hizmetler yaptı. Ahmet Bey yaptıklarını ulusal basına taşımanın bir yolunu bulmalı. Mahalli basın, hizmetlerini ve faaliyetlerini görüyor ve yer veriyor. Lakin ulusal basın görmüyor!
Bu belediyemizin belediye meclisi, muhalefeti ve iktidarı ile ilçelerinin sorunlarını ve çözümlerini bilen isimlerden oluşmuş. İmar AŞ nin başına, çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile temayüz etmiş Selim Satoğlu gibi bir ismi getirmiş. Başkan,meclisine daha çok kulak verir,karşı fikirlere açık olursa başarıları katlanarak artacaktır.
Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ilçesinin üniversite kenti olduğunun bilincinde, bu doğrultuda farklılıklar gösteriyor. Tecrübeleri onun daha yukarılara taşıyacak inancındayım.
Büyükşehir Belediyemiz, taşra ilçelere biraz daha fazla odaklanmak zorunda. İlçelerimiz ile şehir merkezi arasında kalkınmışlık farkının kapanması gerekir. Belediye hizmetlerinde taşra payını artırmalıyız.
İlçelere ulaşımda farklı ücret uygulamalarına son vermeliyiz. Okul servisi görünümündeki dolmuşlar yerine daha rahat araçlar ikame etmeliyiz. İlçelerimizde tarım ve sanayi bölgelerinin gelişmesine destek vermeliyiz. Fakülteleri ve öğrenci yurtlarını ilçelerde yaygınlaştırmalıyız.
İlçelerimize her götüreceğimiz hizmet, köyden şehre göçü önleyecektir. Bunun bir başka açıdan anlamı merkezde belediyelerin yükünü azaltmak demektir.
Ulaşımdan tutun da, belediyenin cari hizmetlerine kadar birçok konuda rahatlamanın ilacı göçün önüne set çekmektir.
Kayseri her dönemde belediye başkanları açısından şanslı kent oldu. Emeği geçen tüm başkanları hayırla yâd etmek gerektiğine inanıyorum.
Dünyada yaşanan sağlık krizinde gösterdiği üstün başarılardan dolayı Sağlık Bakanımız, Dr Fahrettin Koca yı bir kez daha kutluyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV