banner153
banner159
05 Temmuz 2020 Pazar

İLTİFAT GÖRMEK

20 Mart 2020, 09:52
Bu makale 4463 kez okundu
İLTİFAT GÖRMEK
KADİR ÖZDAMARLAR
Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle de bir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şunu yıllar içerisinde gördüm ki sen kendi bölgenin sanatçısına değer vermezsen, başkalarının senin sanatçına önem vermesine!
Geçenlerde bir dergiyi okurken şöyle bir cümle gördüm: ”Sait Faik’i unutturmayacağız!”Bir başka yazıda ise şöyle yazıyor: “Mutlaka Sebahattin Ali’yi okutmalıyız! ”Her ikisi de Türk edebiyatının zirve hikayecileridirler. Peki… Menduh Şevket Esendal, Ömer Seyfettin’in ve Mustafa Kutlu’nun, Sevinç Çokum’un ve Kayseri’den İmdat Avşar’ın kıymetini kim bilecek? Bu yazarlarımız sakıncalı mı yani? Hoş ideolojilerin kafasını kelepçelediği yazar ve eleştirmenlerden bir fayda beklemek, zaten abesle iştigaldir!
Kayseri’de san zamanlarda özellikle Kayseri ve çevresi doğumlu şair ve yazarlarımız eserlerini bir sistem içerisinde durmadan yayınlıyorlar. Bu yayınlarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin büyük rolü olmaktadır. Kitapların kağıt kalitesi, resimlerin netliği, cildin sağlamlığı ve düzen güzellikleri; kitapların albenisini artırmaktadır.
Ziya Şahin de Dağlara Döneceğim Kayseri-2008 adlı şiir kitabından sonra doğup büyüdüğü Pazarören üzerine bir kitap yayınladı: Can Pazarören, Ankara 2019.Yaşadığımız coğrafyayı tanıtan eserleri çok severim. Özellikle kültürel ve sosyal hayatı zengin olan yerleri anlatan eser olursa!
Kitabın yayınlandığını öğrenmiştim. Dost bir büyüğüm olan emekli öğretmen, şair, Gönül Közü, Kayseri 2015,adlı millî değerleri ele alan şiirlerini topladığı bir kitabı da vardır. Ziya Şahin’in kitabını sorduğumda, kendisinde fazla bir kitap olduğunu ve bize vereceğini söyledi ve verdi de! Evvela yazarını telefonla arayarak tebrik ettim. Tabii o da çok memnun oldu.
Beni değerlendiren, öven ve hakkımda değerli sözler söyleyen bir hayli mektup, şiir ve yazı yazanlar olmuştur. Elbette fikir ve yazı çilesi çekenler gayet iyi bilir ki “Marifet biraz da iltifata tabiidir.” Kitabı açtığımda Nafiz Ağca abimiz kitabın iç kapağına, hiç beklemediğimiz, hakkımız olmayan iltifat dolu bir ithaf yazısı yazmış. Doğrusu çok memnun oldum ve kendisine çok teşekkür ettim.Bu ilfat dolu yazıyı değerli okuyucularımla paylaşmak isterim:
İlmi irfan bilgisiyle dolduran
Cenk Ozanı ilhamıyla coşturan
Sayın Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar Bey’ e,
Yazar, araştırmacı, edebiyatçı, akademisyen
Kalemiyle gönüllerde yaşayan, unutmayan unutulmaz adam.
Kalbi sevgi dolu, kültür meşalesini tutuşturan, faziletli insan.
Hayatınızda başarılı, mutlu yıllar dilerim.
Allah’a emanet olunuz.
23.12.2019
Nafiz Ağca
(Cenk Ozan )
Umulur ki bu ithaf yazısı, bir gururun okşanması olarak değil, bir gönlün samimi dileği veya bir ithaf yazısı örneği olarak değerlendirilmesi olarak beklerim.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV