banner167
banner165
22 Nisan 2021 Perşembe

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI

03 Mart 2021, 07:47
Bu makale 1333 kez okundu
İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI
ŞABAN GÜNER
Bir tohumu ekin ve üzerini kapatın. Güneşe ve ışığa hasret bırakın. Tohumunuz çok kaliteli, toprağınız çok verimli olsa bile hiçbir şey fark etmez. O tohumdan ürün alamazsınız! Emeğiniz, zamanınız ve paranız çöp olur.
      Ekonomi dediğiniz şey tıpkı bir tohumdan elde edilen bir ürün gibidir. Canlı bir organizasyondur. Doğar, büyür, hasta olur, iyileşir, geri gider ileri gider, çöker, ayağa kalkar. Yürür, seker, koşar. Bazen dibi görür bazen şaha kalkar.
      Tıpkı tohum gibi güneşi ve ışığı görmek ister. Baskılara, üzerine atacağınız örtülere tahammüllü yoktur. Gerçek ve hükmi şahısların hakları devlet tarafından korunup garanti altına alınmazsa ekonomide işler yolunda gitmez. Çünkü ekonominin güneşi de ışığı da gecikmeden adalet dağıtan hukuk sistemidir.
      İnsanlar kendi şahsi ve ülke ekonomileri hep şaha kalksın isterler. İstemek elbette çok önemlidir. Hiçbir şey istemeden olmaz. Önce isteyeceksin. Sonra gerekli şartları hazırlayacaksın. Daha sonra ayağa kalkıp gayret ederek, hiç yılmadan çalışacaksın. Bu nedenle “kader gayrete âşıktır” denilmiştir.
     Tarih 02.03.2021 Cumhurbaşkanımız İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI açıkladı. İnşallah, bir plan ve temenni olarak kalmaz. Öngörülen iki yılı beklemeden eyleme geçilir. İnşallah açıklananlar hayata geçirilir.
      Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını dinlerken çok heyecanlandım. Mutluluğum tavan yaptı. Belli iyi hazırlanılmış. Özellikle adalet camiasının tüm taraflarının görüşü alınmış. Alınan görüşlerin çoğu plana dâhil edilmiş.
    Şimdi hemen eleştiri oklarını çevirip, eleştirenler olacaktır. Şimdiye kadar nerede idin, yapamazsın korosu mutlaka oluşacaktır. Bu koroya dâhil olanlar, yanlış yapar.
     Adalet camiasının tüm bileşenleri mutsuz. Tüm bileşenlerinin sıkıntıları var. Şikâyetleri var. Sadece şikâyet etmiyorlar. Çözüm önerileri de var. Onları da sıralıyorlar. Adalet Bakanından başlayarak en sade vatandaşa kadar herkes bir arayış içinde, adalet istiyorlar.
        Mesele, AB veya ABD nin insan hakları dayatması değildir. Mesele kendi vatandaşımızın adalet ve insan haklarına olan ihtiyacıdır.
      Bu ülkenin çok acil adalet reformuna ihtiyacı var. Bu reformu destekleyip, katkı yapmak herkesin ve her kesimin görevi olmalı. Çocuklarımız ve torunlarımız için bunu yapmalıyız.
       İnceleyebildiğim kadar hukuk fakültelerinden başlayarak ortaya tutarlı bir plan konulmuş. Varsa eksikleri söyleyecek sözü olan söyler. Katkı yapar. Bu planın gerçekleşmesi için yeni yasalara ve olan yasalarda değişikliklere ihtiyaç var. Hatta fiziki mekânlara ihtiyaç var. Çok emek ve titiz çalışma ister.
     Tüm Türkiye bu hayırlı değişime katkı vermeli. Çünkü yasalar herkese lazım oluyor. Adalet herkes için ekmek kadar su kadar önemlidir. 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV