banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

İNSAN ŞIMARIKTIR

26 Mart 2020, 10:49
Bu makale 1239 kez okundu
İNSAN ŞIMARIKTIR
ŞABAN GÜNER
 Ancak gelişmiş mikroskoplar aracılığı ile görebileceğimiz, mikrop, tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Daha iki ay öncesine kadar dünyanın efendisi olduğunu ilan edenler, bir virüse teslim oldular. Aklını, ilmi ni ve gücünü, başka insanlara ve toplumlara zulüm yapmakta kullananlar, şimdi virüsün zulmünü nasıl durdururuz un çabasına düştüler.
Zulüm ile abat olanların sonu berbat oluyor. Dünya nın dört bir köşesinde insanlar zulüm altında inliyor. Adına demokrasi denilen şey egemenlerin dayatmasına dönüştü. Haklı olanın değil güçlü olanın hükmettiği bir dünyada yaşıyoruz.
Her olumsuzluk ta, her afette bunlar kıyametin alametleri diye ahkâm kesenlerimiz var. Hiç akletmiyorlar, hiç düşünüp, ibret almıyorlar. Ve hiç verilen öğütleri tutmuyorlar.
Yaşadığımız dünyayı cehenneme çeviriyor, sonrasında cennete gitmenin yollarını arıyoruz. O yoluna kurban olduğumuz peygamberimiz in, ettiği üç büyük bedduadan birinin muhatabı, dünyanın doğal dengesini bozanlardır. Dünyanın güzelliklerini bozanlara Allah lanet etsin diyor.
Dünyanın dengesi, doğadan tutunda, adalet, iyilik, kötülükten kaçınma, sosyal adalet, vicdan, insaf anlayacağınız insanlılığın mutluluğuna olan her fiili kapsar. Bu hasletleri koruyor muyuz sorusuna maalesef evet diyemiyoruz.  İşte o zaman lanetten kurtulmak için işimiz Allahın, o sonsuz merhamet ve bağışlamasına kalıyor.
Allahın yardımı, ilim ve tıp insanların çalışmaları ve hepimizin alacağı tedbirler ile inşallah bu belanın sonu gelecektir. Ama çok kısa zaman diliminde bu zor günler unutulacaktır. Kendi kibir, gurur, bencillik ve şımarıklığımızla yine baş başa kalacağız.
Cenab-ı Allah Hud Suresi 11. Ayetinde “ve andolsun ki (insan) eğer kendine dokunan sıkıntıdan sonra yine kesinlikle; kötülükler benden uzaklaşıp gitti. (kendi sayemde) diyecektir. Çünkü o şımarık, böbürlenen ve gururlandır” diyor.
İnsan yaratılıştan şımarık olunca, hep tıyneti ne ise onu yapar. Siz sokağa çıkmayın dedikçe o aksine çıkar. Sokağı sevmeyenlerin bile gözü sokakta olur. Devlet yarından tezi yok herkes sokağa çıkmak zorunda desin, milletin yarısı, kendini evlere kilitler.
Tüm dünyanın muhatap olduğu beşeriyete kast eden bu salgın yenmek için çalışanlara yardım etmeliyiz. Dua etmenin yanı sıra devletin söylediklerini yapmalıyız. Evde kalmak, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek hiç zor olan şeyler değil. Bu kuralara her insan rahatlıkla uyar.
Gün muhalefet olma günü değildir. Gün ülkemizde hatta tüm dünyada birlik olma günüdür. Savaş değil, barışta buluşma günüdür. İnatlaşma değil uzlaşma zamanıdır. Ayrışma değil bir yumruk gibi olma vaktidir.
Bu sıkıntılı dönemden sonra dünya aynı dünya, devran aynı devran olamaz. Ve en azından olmaması gerektiğine inanıyorum.
Yeni bir dünya düzeni kurulmalı. Tüm dünyadaki hak ve adaletten yana olanlar birlik oluşturmalı. Hiçbir semavi din saldırganlığı ve zulüm yapmayı emretmez. Dinler savaşa karşı savaşmayı emreder. Barışı, adaleti, hakkı yeniden tesis etmek için savaşılır.
Siz dünyada, Allahın sizin için emrettiği cenneti kurarsanız, o da size arzu ettiğiniz cenneti ahret gününde verir.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV