banner153
banner156
21 Şubat 2020 Cuma

ISPANAĞIN FAYDALARI

07 Kasım 2019, 09:40
Bu makale 289 kez okundu
ISPANAĞIN FAYDALARI
ŞABAN GÜNER
Gelelim ıspanağın faydalarına, saya saya bitiremezsin. İnsanlar ıspanak yedi zehirlendi ise ne olmuş! Sırf bu zehirlenme davasından dolayı kimseye ıspanak kötü dedirtemezsiniz. Millet şimdi tutamıyla ıspanak yemeye başlayacak. Cak cek eki gelecek zaman ifade eder. O ekleri boş verin. Siz yor ekine bakın. Millet tutamı ile ıspanak yiyor!
Bu milletin ıspanak ile olan aşkını kıskanan dış güçler ve şer odakları çatlasa da patlasa da bizi ıspanaktan soğutamaz. Yoğurtlusu, yumurtalısı, böreği, çöreği, yemeği ile ıspanak hazretleri sofralarımızın en nadide köşesinde yer almaya devam edecek.
Hemen aklıma eski bakanlardan Rahmetli Cahit Aral geldi. 1986 yılında Çernobil nükleer santrali patlayınca ANAP lı bakanımız, bakın çayımızda radyasyon yok diyerek, bardak elinde çay içme pozları vermişti. (Çayımızı test ettirmek yerine, kendini kobay olarak feda etmek ne vatansever ve dâhice davranış biçimi!)
Bu cansiperane davranışı görmemek bu millete yakışmaz. Bizde öyle yaptık. Ne çayımızdan ne sigaramızdan vazgeçtik. Bak rahmetli bakan 84 yaşında eceli ile öldü. Radyasyondan ölmedi.
Ne narımıza ne ıspanağımıza dokundurtmayız. İnadına daha çok tüketeceğiz. Ne yani rakı içen öldü de, su içen ölmedi mi? Her otu yeriz, üzerine bir bardak ayran içeriz. Benim yoğurdumun karşısında duracak zehire şaşarım! Hani bir zamanlar Karadeniz’i nataşalar istila etmişlerdi. “Aman dikkat! AİDS olursunuz diyenlere benim Karadeniz uşağım;”hamsi yiyoruz, bize bir şey olmaz “ cevabını yapıştırmıştı.
Çok şükür, bizim uşaklar sapa sağlam ayaktalar. Bize bir şey olmaz deriz, olmaz. Çünkü biz şerbetliyiz. Öyle ufacık belalar bizi yıldıramaz!
Herkes şimdi birbirine “ nedir bu ıspanak muhabbeti “ diye soruyor. Bak hele toplu zehirlenmenin adı dahi muhabbet oldu!
Bende Ziraat Fakültemizin Dekanı Prof Dr Mehmet Aslan hocama ihtiyat ederek sordum. Daha ıspanak demeden,” ta İstanbul dan gazeteciler arıyor,sende sor” dedi.ben sormadan anlatmaya başladı.
Ürünlerin arasında zararlı otların olabileceğini, sökülüp, toplanma ve ayıklanıp yıkanma aşamalarında titiz olunması gerektiğini söyledi. Maalesef tarım ilaçları çok fazla kullanılıyor diye dert yandı. Çiftçi ne yapsın, tüketici tornadan çıkmış gibi ürün talep ediyor. Çiftçimizde bu talebe karşılık veriyor. Yaprağı hafif delik diye marulu, ıspanağı beğenmeyen tüketici tarım ilaçlarından şikâyet edemez dedi.
Bir ürün, farklı bölgelerde farklı özelliklere sahip olabilirmiş. Mesela Bünyan da toplayıp afiyetle yediğiniz bir mantara benzettiğiniz Yahyalı da topladığınız mantar zehirli olabilirmiş. Gıda maddeleri her insanda aynı etkiyi verir diye genelleme yapmak zormuş.
Kıymetli hocamın tavsiyesi tarımda gerektiğinden fazla ilaç kullanılmaması ve tüketilen ürünlerin çok dikkatli ve çok fazla yıkanması şeklinde oldu.
Demek ki Bakara suresinde emrolunduğu gibi Allahın insanlar için yarattığı ne varsa onların temiz olanlarından yememiz gerekiyor. Leş, kan, domuz, Allah adına kesilmeyen gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Kanaatimce leş kelimesini sadece hayvan ölüsü olarak görmemek gerekir. Zehirli, ezilmiş, bozulmuş, kokmuş, küflenmiş, çürümüş meyve, sebze de birer leş olarak görülmelidir. Ve yenmemesi gerekir.
Bakın bizim ıspanağın bir faydasını daha gördük. Yediğimize içtiğimize dikkat edelim diye uyarısını yaptı. Uyup uymamak bize kalmış.
 
 
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV