banner153
24 Kasım 2020 Salı

Kadına Yönelik Şiddet Neden Hız Kesmiyor?

30 Temmuz 2020, 07:14
Bu makale 1536 kez okundu
Kadına Yönelik Şiddet Neden Hız Kesmiyor?
M.KEMAL ATİK
Değerli Okurlar, kadına şiddet, Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olmayı sürdürüyor. Kadına şiddet tel’in ediliyor. Kadını toplum yaşamından soyutlayan, onun zihnini, aklını, bilgisini ve üretkenliğini yok sayan zihniyet kınanıyor, ayıplanıyor.
Sevgili Okurlarım, Müslüman ülkesinde kadına karşı şiddet uygulanmasını hem vicdanımıza hem dünyaya nasıl anlatacağız? İslam Dinini bir şiddet dini olarak gösteren İslam aleyhtarlığını haklı çıkarırsak bunun hesabını Allah’a nasıl vereceğiz? Kadının özel yaşam hakkını, ruh ve vücut bütünlüğünü güvence altına almayı hedefleyen Hz. Peygambere sadakatimizi ve imanımızı nasıl savunacağız? Din adına insanların kafasını kesen sözde İslam mücahidlerinin uygulamaları ile ülkemizde ardı arkası keslmeyen kadına şiddetin her türlüsünü ülkemizde sergileyen caniler arasında ne fark var denirse ne cevap vereceğiz?
 En üst makamda olanlarla en alt kademedeki vatandaşların bu acı veren olaylara tepki gösteriyor ama bir türlü kalıcı çözümler getirilemiyor. İşin temeline inilemiyor.İnsan olma bilincini bir türlü zihinlere yerleştiremiyoruz. Kendimizi zabtetmeyi, arzularımıza gem vurmayı bir türlü beceremiyoruz. Kanımıza karışan tutkulardan bir türlü arınamıyoruz. Türkiyede kan dökmekten çekinmeyen caniler var. Bir zamanlar cellatlar, öldüreceği insanların başını koparırlardı. Ve şimdi artık ülkemizde bu tür idamlar yapılmıyor. Betonların içinde oyulmuş zindanlarda ya da ormanlarda, dağlarda, çöp bidonlarında yakılmış, üzerlerine beton dökülerek öldürülüyor. Öfke kasırgasına tutulmuş insanların yaşadığı bir ülke gibiyiz. Bu ülke bunu hak etmiyor. Vicdanlar rahatsız.Nefret çığlıkları dökülüyor dudaklardan ama vahşet durmuyor gün geçtikçe artıyor.
Çözüm: Önce adil bir ceza. Kurbanların sayısı kadar günahın bedeli ödettirilmeli bu canilere. Yaşayan bir leş gibi zindanların karanlığında tutulmalı bu caniler. Sık sık af çıkararak katillere ümit verilmemeli. Katillerin doğup büyüdüğü aile, çevre, eğitim aldığı okullar gözden geçirilmeli. Tüm eğitim sistemimizde kadın ve erkeğin en büyük bir değer olarak yaratıldıkları gelecek kuşağa öğretilmeli. kadın aleyhtarı gelenek ve görenekler yeniden gözden geçirilmeli. Uydurma rivayetlerle ve asılsız haberlerle meşrulaştırılmış kadın aleyhtarlığı ile kadını toplumdan soyutlayan, onu uğursuz ve şehvet giderici olarak gören zihniyet bertaraf edilmeli. Kadını doğuştan fitne, şeytan, eksik etek, aklen ve dinen erkekten aşağı olduğu ve erkeğin emrine verildiğine dair yüzyılların ötesinden gelen mesnetsiz haberler, kadını toplumdan soyutlamış; bunun sonucunda kadına yönelik şiddet artarak çoğalmış; kadına karşı zorba, dövme ve aşağılama hız kesmemiştir. Asırların ötesinden sürüp gelen kadını aşağılama geleneği,çoğu erkeklerin zihniyetinde “kadının sırtını sopadan, karnını sı…/ çocuktan eksik etmeyeceksin “ sözü revaç bulmuştur.
Kur’an-ı Kerim,kadın ve erkek olmaları bakımından insanlar arasında hiçbir ayırım yapmadığı gibi, her ikisinin de aynı hak ve yükümlülükleri taşıdığını ve toplum içinde icra ettikleri fonksiyonları bakımından aralarında bir ayırım da olmadığını (Ahzab,35) vurgulamakta, “Allah katında O’na en çok saygı gösterenin en üstün olduğunu(Hucürat,13), yani yeryüzünde barış ve kardeşliğin, iyilik ve güzelliğin, sevgi ve saygının, eşitliğin ve özgürlüğün hüküm sürmesine en çok katkıda bulunanın üstün olduğunu hatırlatmaktadır.
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157