banner153
04 Ağustos 2020 Salı

KADİR DAYIOĞLU VE ”YAŞADIĞIM KAYSERİ”

01 Temmuz 2020, 07:10
Bu makale 3967 kez okundu
KADİR DAYIOĞLU VE ”YAŞADIĞIM KAYSERİ”
KADİR ÖZDAMARLAR
(Arşiv) Kadir Dayıoğlu (Kayseri-1945) doğumlu Kayseri münevverlerinden biri. Kayseri Lisesinden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. İki kız çocuğu ve üç torun sahibidir.
Sahasında önemli işler yaptı, çalıştı.1997 yılında emekli oldu. Esnaf olarak, Sanayi Odası’nda, İller Bankası’nda ve Civarı Elektrik T. A. Şirketi’nde, Kayseri Ticaret Oda’sında ve Kayseri Spor Yönetim Kurulu ve Kızılay’daki çalışmaları ona bilgi ve tecrübe bakımından çok şey kazandırdı.
Bu tecrübelerini Anadolu Haber, Güneş, Kayseri Sanayi Odası Dergisi ve son olarak da Kayseri e-Haber Gazete’de 26 yıldır paylaşmaktadır. Şu ana kadar da üç tane mesleki konuda iki tane de Kayseri kültürünü ele alan eserleri yayınlanmıştır. Dayıoğlu şu an Kayseri e-Haber Gazetesi’nde günlük yazılarını büyük bir zevkle yayınlamaktadır!
İki Kayseri sosyal hayatı için önemli eseri var demiştim. Bunlardan bir tanesi, içerisinde bizim de bulunduğumuz Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve Şükrü Karatepe koordinatörlüğünde. “ Bir Nefeste Kayseri” proje kapsamında Kayseri merkez mahalleleri yanında Develi, Bünyan, İncesu, Tomarza, Yahyalı, Argıncık, Erkilet, Hacılar, Mancusun, Pazarören gibi mahalleler de sosyal açıdan ele alınarak kitaplaştırıldı. Gerçekten Kayseri kültürü ve sosyal hayatı bakımından önemli bir hazine ortaya çıkarılmıştı.
Kadir Dayıoğlu bu seriden olmak üzere “Öteki Şehir-Eski Kayseri’de Sosyal Hayat” adıyla eseri de bu seriden yayınlanmıştı. Gel gör ki bu eser Dayıoğlu’nun teslim ettiği şekilde çıkmamış ve bazı bölümler sansürlenmişti veya çıkarılmıştı. Bir yazarın asla kabul etmeyeceği bir davranış yazılarının haberi olmadan sansürlenmesi veya çıkarılmasıdır.
Nitekim buna çok üzülen Dayıoğlu, 15.4.2014 ve 15.11.2014 tarihli e-Haber Kayseri Gazetelerinde bu durumu çok sert bir biçimde eleştirmişti. Ben de bu eleştiri yazılarını,sansürlenen kitabının arkasına yapıştırmıştım. Şu cümlesi beni etkilemişti: Keşke kitabımı ben yayınlasaydım! Nitekim kitap Laçin Yayınları tarafından Şubat-2019 tarihinde yayınlandı. Hem sansürlenen kısımlar ve hem de bazı konular yeniden ele alınarak ve genişletilerek…
Kütüphanemde Kayseri üzerine basılmış kitaplar mevcuttur. Bu eserlerin çoğu XVI. Asırda Kayseri Müftüsü İnayetullah Efendi’nin yazdığı “Kayseri Tarihi” adlı risalesinden XX. Asırda Ahmet Nazif Efendi’nin yazdığı “ Mir’at-i Kayseri “adlı eserinden bugüne kadaryazılan eserlerin çoğu tarihidir. Sosyal ve kültürel tarih bana göre yetimdir! İşte Dayıoğlu’nun eski eserinin eski eserinin adını “Yaşadığım Kayseri” adlı değiştirerek bastırdığı bu eseri boşluğu dolduracak çaptadır. Merhum değerli gazeteci Asım Yahyabeyoğlu’nun hatıralarını, Kazım Yedekçioğlu’nun denemelerini ve Cavit Yeğenoğlu’nun Kayseri Yaşam Kültürü adlı eseri de hemen hayırla yad edelim. Dayıoğlu’nun bu eseri de bu hayırlı çalışmaların arasında şerefle yerini almıştır.
Eski eseri 182 sayfa iken bu eseri ise 309+ 10= 319 sayfadır. Eski eserde 32 fotoğraf varken son eserinde 19 fotoğrafla eseri zenginleştirmiştir.
Yazar konu olarak eserinde hatıraların ışığından ve dostlardan edindiği bilgiler topluluğundan ve hatıralarından ve bazen de bazı eserlerden faydalanarak şu konuları ele almaya çalışmıştır. Çalışmıştır, diyorum, doğrudur. Çünkü Dayıoğlu aşağı yukarı son elli yıllık bir Kayseri hayatını ele almıştır! Fakat acaba ne eksiği kalmıştır. O güzel üslubu ile konular açıklığı ile bu kadar güzel anlatılır. Sosyal tarihimiz için bir kere büyük bir kaynak elde edilmiştir.
Konular şunlardır: Okul hayatı, Kahveler, Yazlık bahçeler, Sinemalar, Lokaller, İçkili Yerler ve Meyhaneler, Pavyonlar, Pastahaneler; Köçekler, Düğünlerimiz, Bağ hayatı, İnsan Güzellikleri, Oturmalar, yasak aşk yerleri ve müzik hayatı vs.
Ben Develili olmama çoğu kişileri tanıyorum ve bir arada olmuşluğumuz da vardır Çoğu İsmail Ediz ve Sabit Özdemir korolarında bizde bazen ses ve bazen de tamburumuzla görev almıştık.1983 yılından beri. Yüksek Lisans tezim de “Kayseri ve Çevresi Türküleri “dir ki Kayseri türküleri üzerinde ilk bilimsel bir çalışmadır! Eserin en hoşuma giden bölümlerinden biri de müzik bölümüdür. Gerçekten bu bölümdeki bilgilerden çok faydalandığımı belirtmem bir borçtur.
Dayıoğlu temasta olduğu dostlarını anlatırken ne güzel tespitler ve yorumlar yapmaktadır. Doğrusu çoğu yerde çok duygulandım. Ben şuna inanırım: İnsan insanda güzeldir! Ne kadar dost bildiğine her ne sebeple kızarsan kız, dost dosttur! Ömrünün sonuna gelsen de mutlaka son anında bile, özlem duyduğun kişi dostundur. Çok örneğini görmüşüzdür. Ama günümüzün yarası bazen vefasızlığa ne demeli? Bu konuda ne güzel cümleler ve tespitler var.
Dayıoğlunu tebrik ediyorum. Özenle seçilmiş konular, ustaca tespitler ve ne güzel anlatım!
Not: Kadir Dayıoğlu, Yaşadığım Kayseri, Laçin Yay. Kayseri 1999,Tel:0 533.338 41 59
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV