banner87
24 Nisan 2018 Salı

KARNE HEDİYESİ

11 Haziran 2017, 12:58
Bu makale 336 kez okundu
KARNE HEDİYESİ
HACI SARI

Karnemi almak için heyecanla günlerin geçmesini bekliyordum. Bu yıl dersler ne hikmetse erken bitmişti. Okullar 9 Haziran'da kapanacaktı fakat mayısın son haftasından itibaren okula gelen öğrencilerin sayılarında ciddi azalmalar olmuştu. Ben de son on gün okula gitmemiştim. Arkadaşım Buğra ve Turgut'la buluşup bazen çarşıda buluşuyor, bazen de mahallede vakit geçiriyorduk.

Sınıfımızda her türden öğrenci vardı. Babası çok zengin olan ve bu zenginliği alenen hissettiğimiz bir kız öğrenci vardı. Adı Tuğçe. Tuğçe ve onun gibi giyinen, alışveriş yapan beş altı öğrenci sınıfın değil okulun en havalılarıydı. Ben okula annemin hazırladığı beslenmeyi götürürdüm, Arkadaşım Yusuf ve üç beş kız da genellikle evden getirirdi öğle yemeğini. Öğle arası verilince zil çalar çalmaz öğrencilerin çoğu sınıfı boşaltır, bizler ise evden getirdiğimiz sandviçleri, ekmek arası yiyecekleri açar bir köşede kızlar bir köşede biz yerdik.

Tuğçe, Nazlı, Tolga ve birkaç arkadaş genellikle okulun yakınındaki kebapçılardan sipariş ederlerdi bazen de restoranlarda yerlerdi öğle yemeklerini. Biz bu duruma alışmıştık ve herkes kendi rolünü oynuyordu hayatta. Çok şükür bir sıkıntımız yoktu ve annemin evden hazırlayıp koyduğu beslenme ile karnımızı doyuyorduk. Zaten öğleden sonra iki saat kadar okulda duruyorduk, dersler bitince eve gidiyorduk ve evde karnımız iyice doyuruyorduk.

Sınıfımızda Yusuf diye bir arkadaşımız vardı. Onun halini bir türlü anlayamadım. Sınıfa yedinci sınıfta geldi. Okul açılalı iki ay olmuştu sınıfımız, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız iyice kaynaşmıştık. Fakat Yusuf sınıfa geldi, arka sıralardan boş bir sıraya oturdu ve sessiz sakin bir şekilde o haftayı tamamladı. Okulumuz büyük bir okuldu ve sınıflara sürekli öğrenci geliş gidişleri oludu. Her öğrenci bir hafta içerisinde sınıfa uyum sağlar ve sınıfımız yeni üyesiyle günlük yaşamına devam ederdi.

Yusuf bir hafta geçti, bir ay geçti, bir dönem geçti aynı Yusuf. Yüzü gülmüyor, çekingen, yalnız, mutsuz ve iç aleminde neler yaşadığını kimse bilmiyor. Babam, Bağ-Kurdan emekliydi ve biz içerinde bulunduğumuz hayata çoktan alışmıştık. Öyle çok varlıklı arkadaşlarımın durumlarını da kıskanmıyordum.

Sadece ben değil akrabalarımdan ve köylülerimden birçok insan aynı şartlarda hayatlarını sürdürüyordu. Fakat Yusuf'unki bizim durumumuza benzemiyordu. Bir sıkıntısı vardı ve bunu kimseyle paylaşmıyordu. Bazen onunla yakınlık kurmak için bir şeyler bahane ediyordum, ödevini ne olduğunu soruyor, silgi istiyordum; fakat Yusuf tek kelimelik cevaplarla yetiniyor kendiliğinden ikinci bir kelimeyi kullanmıyordu.

Öğretmenlerimizin çoğu sınıfa giriyor genel olarak sınıfın tamamına hitap ediyor, birkaç tanesi isimlerimizi bile bilmiyordu. Bazı öğretmenler ise sınıfta olan biteni fazla incelemiyordu. Yusuf iyice sessizliğe bürünmüş kimsenin umurunda değildi. Karne günü yaklaşmıştı, herkes okula geliyor, dersler olmayınca arkadaş gruplarıyla okulun yakınındaki parkta, alışveriş merkezlerinde vakit geçiriyordu.

Çarşamba günüydü, karnelerin dağıtılmasına iki gün kalmıştı. Öğretmenler ve okul idaresi karneleri dolduruyor, onlar da dersleri iyice bitirmişlerdi. Sabah erkenden birkaç kişiydik sınıfta, iyice merak etmiştim Yusuf'un durumunu, pek pas vermiyordu fakat ben yine de şansımı bir kez daha denemek istiyordum. Sınıfta ikimizden başka kimse yoktu, Yusuf aynı Yusuf'tu, Yanına vardım, derslerini sordum, takdir mi, teşekkür mü aldığını öğrenmek istedim.

Yusuf, "derslerim iyi, dedi ve cevabı bitirdi. Fakat ben kararlıydım.

Yusuf, neden sürekli üzgün duruyorsun, benim de birçok sıkıntılarım var ama ben kafaya faza takmıyorum, Yusuf başını camdan tarafa çevirdi, derin bir iç geçirişle camdan dışarıyı seyretmeye başladı.

Karne hediyesi olarak baban ne alacak, dedim.

Gözleri doldu, dudakları şekilden şekle girdi, başını duvara doğru döndü, bir şey diyecek oldu, dudağını ısırdı, fakat daha fazla dayanamadı, gözyaşlarını boncuk oldu yuvarlandı yanağından aşağı.

Çok üzüldüm ve durumun ciddi olduğunu anladım bir şey bahane edip çıktım sınıftan dışarı.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV