banner153
banner159
06 Temmuz 2020 Pazartesi

KAYBETMEK VE KAZANMAK

23 Mayıs 2019, 03:39
Bu makale 240 kez okundu
KAYBETMEK VE KAZANMAK
ŞABAN GÜNER
Türkiye futbol liglerinde bir sezonu daha geride bıraktık. Süper ligde Galatasaray şampiyon oldu. Fatih Terim ve öğrencilerini yürekten kutluyorum. Sadece şampiyon oldukları için değil, inançlı mücadeleleri için kutluyorum.
Takımın yarısı ve hocaları sezonun dörtte birinde cezalı idi. Kongre üyeleri kendi takımlarının başarısızlığı için çırpınıyordu. Hakem hatalarına isyanları vardı. Bu isyana diğer kulüpler toplu tepkiler verdiler. Sonrasında hepsi bir şekilde hakemlere ateş püskürdüler!
Fatih Hoca; “kaybettiğiniz gün değil vazgeçtiğiniz gün kaybedersiniz.” İnancını, ruhunu takımına aşılamıştı. Aşı tuttu. Sekiz puan geriden gelip şampiyon oldular. Bu yetmedi Türkiye kupasını da müzelerine götürdüler.
Akhisar spor küme düştü. Muhtemelen BB Erzurumspor ve Bursaspor da düşer. Küçük şehir ve ilçe takımları ile belediye takımları bana hep itici gelir. Nüfusu ve futbol kültürü fazla olan illerin süper lige heyecan getirir. Bende öyle olsun isterim.
Gençlerbirliği ve Denizlispor bu lige yakışırlar. Adana Demirspor, Antep, Hatay benzeri takımlardan biri daha lige gelirse hiç fena olmaz.
Bu sene çok enteresan bir lig oldu. Eksi averajla Avrupa yı kovalayan takımlar var. Ligden düşenlerle kalanların puan farkı çok az, belki de son hafta işler averaja kalacak. Kaybedenler ile kazananların bu kadar yakın olmaları, gelecek sezonlar için Kayserispor’a uyarı kabul edilmeli. Ligde rahat kaldık havası geleceğimizi tehlikeye atar.
Hikmet Karaman ile devam edilecekse hemen kısa ve uzun vadeli planlar hazırlanmalı. Hedeflerimiz belirlenmeli. Bunun için kendi altyapısı, Kayseri amatör kümeleri, Afrika, Avrupa alt lig takımları ve tüm ülke bazında, özellikle Süper Ligde takımı olmayan illerde taramalar yapılıp Futbol Akademisi kurulmalı. Geleceğimiz inşa edilirken, bugünkü kadronun fazla ve eksikleri tespit edilerek, transfer politikamız belirlenip uyulamaya konulmalı.
Kısacası şu amatör yapıya artık bir son verilmeli. Büyük paraların döndüğü bir sektörün parçası olacaksak, o sektörün kurallarına göre hareket etmeliyiz.
Kayseri kadim bir futbol kentidir. Bu şehir birçok sporcu yetiştirmiştir. İlle de futbolcu Kayserispor tesislerinde yetişir diye bir kuralda yoktur. Amatör kümeleri güçlü olan şehirler hep önde olurlar. Sadece göstermelik forma ve top dağıtarak spora destek olmak mümkün değildir. Eskiden müessese takımları güçlü idi. Onlar şimdi yoklar. Belediyeler amatörlere hep şaşı bakıyorlar. Bu süreci tersine çevirebilirsek, işlerimiz önemli ölçüde yoluna girecektir.
Aslında bugün yazmak istediğim Kayserispor hakkında ukalalık yapmak değildi. Ama aklımızdaki ne ise yaptığımız, yazdığımız o oluyor.
Spor; centilmenliktir, kardeşliktir. Maç yapmanın, adı savaş değil, müsabakadır, yarışmadır. Bu yarışın mutlaka birden çok tarafı olacaktır. Tüm Türkiye aynı takımı tutarsa, herkes fenerli veya Galatasaraylı olursa kim kiminle maç oynayacak? Antrenman izlemek kimi mutlu edecek. Bütün takımların kendi varlıklarının devamının, rakiplerinin yaşamına bağlı olduğunu kabullenmek zorundayız.
Bunu kabullendiğimiz gün, kaybetmenin de kazanmak kadar kıymetli olduğunu anlarız. Futbol dünyamız dünyada değer kazanır, alıcı bulur.
Başarısızlıklarımızı rakip, hakem, yorumcu, taraftara havale ederek kendimizi kurtaramaz ancak kandırırız. Artık özeleştiri yapabilme hasletini de edinmeliyiz.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV