banner153
05 Ağustos 2020 Çarşamba

KAYSERİ DEVELİ DERNEĞİ’NİN TOPLU YEMEĞİNİN SOSYAL SIRLARI

08 Aralık 2019, 11:52
Bu makale 466 kez okundu
KAYSERİ DEVELİ DERNEĞİ’NİN TOPLU YEMEĞİNİN SOSYAL SIRLARI
KADİR ÖZDAMARLAR
Oturmuş, çalışma planları belirli ve uygulamaları toplumda yer almış dernekler; bir olmanın, istişarenin, planlı çalışmanın ve bölüşmenin sırlarını yakalamış derneklerdir. Bu itibarla Kayseri’de 1500 üzerinde kurulmuş dernekler içerisinde çoğu ölü dernek, çoğu da yine tabela dernekleridir. Yani misyonlarınauygun çalışamamaktadır. İşte Kayseri’deki Develilerin kültürel, sosyal, ekonomik ve özellikle dayanışmanın güzelliklerini göstermek için kurulan Develi Yardımlaşma Derneği, olumlu çalışmaları, bürokrasi ile dengeli ilişkileri ile o kadar dernek içerisinde ilk otuz dernekten biridir.
Sosyal çalışmalarından biri yıl içerisinde elinden geldiğince gerek resmi ve gerekse özel sektörün desteğiyle yemekli toplantılarıdır. Yemeklerin artık karın doyurmanın ötesinde üyelerin birbirini tanıma ve bir olmanın güzellikleriyle son derece olumlu fikirler üretilmekte olduğu şuurunun gelişmesine son derece olumlu yansıması yadsınamaz. Yemekler; günlük, on beş günde bir yapılan konferanslarda verilen son yıllarda yıldızı parlayan “gacer pilavı “ veya “kuru fasulye”, tüm üyelere ve dar ama seçkinlere verilmek üzere dört grupta toplanabilir!
Bazı yemekler derneğin maddi gücü ile bazen üyeler birliği, bazen de yukarda söylediğimiz gibi resmi ve özel sektör desteği ile olduğunu belirtmiştik! 1972 yılında Kayseri Lisesi’nde görev yaptığımız sırada bizim kuşaktan çoğu öğretmen ve eczacı olan ona yakın Develili Kayseri’de yaşıyordu. Bir gerçektir bu. Ben “yerli/yilli” bir aile kızıyla evlendiğimizde samimi söylüyorum geniş bir yankı bulmuştu Nasıl olurda bir köylü yerli bir aile kızıyla evlenir? Sanki köylü uzaydan gelmiş gibi garip karşılanırdı Ama bu gün Kayseri’de tahminimiz 25 bin Develili mevcuttur. Bunlardan gerek üniversite hayatında, gerek sanayide, gerek ticarette ve gerekse bürokraside son derece başarılı ilim adamı, devlet adamı sanayide üretken göğüs kabartan insanlarımız vardır.
Geçenlerde Özdamarlar Gıda Şirketi sahiplerinden Yusuf-Mehmet Özdamarlar kardeşler 23 kişilik bir masada yemek vermek istediklerini, dernek başkanımız İsmail Arslan bazı üyelerimize haber vermişti. Bizler de sınırlı sayıda Mimarsinan Organize Bölgesindeki iş yerlerine gittik. Güzel bir karşılama ve çok iyi hazırlanmış bir sofra. Hani, meşhur bir hikmetli sözümüz var ya:
Gönül ne kahve ister ne kahvehane
Gönül bir dost ister kahve bahane de
İşte karın doyurmanın bittiği, sohbetin başladığı anların başlangıcı. İlk defa gördüğümüz dostlar! Önce gelen misafirler çok kısa, kendilerini tanıttılar. Ondan sonra genel iki konu hakkında bilgileri ve yorumları istendi:
1. Dernek çalışmaları hakkında fikirleriniz ve yorumlarınız, teklifleriniz nelerdir?
2. Develi ve İstanbul gibi Develi derneklerinin bu tür gündemli yemeklerin yapılması konusunda yoğun olduğu yerlerle kültürel bağı nasıl sağlam temellere oturtabiliriz?
3. Derneğimizin yılda bir defa çıkarılması arzulanan derneğimizin muhtevası konusunda neler teklif edersiniz?
Bu iki konuda çok dikkat çekici analizler, teklifler yapıldı. Daha sonra bu konuşmalar, Prof. Dr. M. Kemal Atik tarafından çok güzel değerlendirildi ve bu tür gündemli yemeklerin daha sıkça yapılması konusunda teklifi alkışlarla kabul edildi. Ayrıca sofrayı açan Özdamarlar ailesine teşekkür edildi!
Bunlar bittikten sonra sıra serbest sohbete geldi. Dostlardan ne bilgiler ve ne nükteler geldi, bilseniz! Eh, her toplantının bir ayrılık vakti gelmektedir. Develiler Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri daha sonra muhabbetle ayrıldılar. Tabii bu birlikteliğin tadı damakta kalarak!
Özdamarlar ailesine yani Emmioğulları Ailesine tekrar böyle anlamlı bir birliktelik sağladıkları için teşekkür ediyoruz.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV