banner167
31 Temmuz 2021 Cumartesi

“KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

19 Ekim 2020, 07:17
Bu makale 14649 kez okundu
“KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU
KADİR ÖZDAMARLAR
Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve klüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi ‘ de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi’de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan klüp Develi spor Klübüdür.dur. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933’te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günleri hatırlatan elimizde sadece iki kare fotoğraf bulunmuştur. İşin acı yanı bu konuda ilk bilgiler buralara gelen ilk misyonerlere ve seyyahlara aittir. Türklerde ise spor sevdalısı bazı insanlarımıza aittir.
Kütüphanemde Kayseri ve bağlı mahallelerdeki spor çalışmaları hakkında şu kitaplar mevcuttur:Naci Ulucan (1973),Kayseri Bölge Sporunda 50 Yıl,1923-1973, Alim Gerçel, Ahmet Culfacı,Oktay Ensari (1983).Kayseri Sporunda 50.Yıl, Kayseri; Dr.Bozkurt Ergör,(2001 )Dağcılık Anılar Belgeler,İstanbul; Aydemir Doğan,(2002),Kayseri Spor Hayatından Anılar Albümü,Kayseri; Hasan Çiftçi,(2010) 1925’den Günümüze İncespor, Kayseri ; Orhan, Şevki, (2018) Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular, İstanbul. İşte bu değerli çalışmalar yanında Halim Demir Hidayetoğlu’nun (2016) Kayseri Doğa Yürüyüşü -Güzergahları, Kayseri adlı kitabı ,sağ olsun, imzalı olarak  bize ulaşmıştı!
Dağcılık denince banim aklıma ve yadıma hep göz doktoru Bozkurt Ergör rahmetli gelir. Kendisi Bor’ludur ve 1927’de burada doğmuş ve 2009 yılında Aydın’da ölmüştür. Kayseri’de 1968 yılında ilk defa Kayseri Dağcılık Kulübü’nü kurup ,ilk disiplinli bir dağcılık kültürünü oluşturmuştur. Kendisi insanlık örneği bir göz doktoru idi. Haza adamdı. Yazdığı eserler ve dağcılık ile ilgili kurduğu teşkilatlarla spora bilimi kazandıran bir değerimizdi. Kayseri’ye gelip’te Erciyes’e aşık olan Muharrem Barut gibi bir öğretmenimiz yanında Bozkurt Ergör de ayrı bir değerimizdi. Kendisini hayırla yad ediyorum .Tabii bu arada Aydemir Doğan ağabeyimizi de unutmuyorum! Mekanları Cennet olsun .
Halim Demir Hidayetoğlu 1945 Yılında Kayseri’de doğmuştur.1.3.1970 tarihinde Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde “Sicil-Lisans memuru olarak göreve başlamış ,Kayseri Akşam Lisesi’ne devam ederek lise mezunu olmuştur.1972 yılında Judo ve yüzme sporunda fahri ajan olarak görev almıştır. Daha sonra da fahri boks antrenörü ve ajanı olmuştur. Fakat görev yaptığı her zaman, Kayseri Spor dünyasına hizmetle geçen nadir insanlardandır. Şimdilerde de “Kar Kaplanları” ve “Hayat Boyu Spor ve Doğa Yürüyüşçüleri” adlı bir ekip kurarak yaz ve kış aylarında Kayseri ve çevresinin önemli mekanları ve dağ ile tepeleri gezdirmektedir.
Kardeş Okul Projesi ile Almanya Krefeld şehri’nde bulunan bir okulla dostluk kurmuştuk. Temel amacımız Dazlakların aşırılıklarını önlemek ve Almanya’da bulunan PKK ‘nın Türkiye aleyhine yaptığı kötüleyici propagandalarının yanlışlığını gençlere göstermek için Türk aile hayatını ve güzelliklerini göstermek için Alman öğrencileri Kayseri’ye davet etmiş ve Lifos Tepesi’ne çıkarmıştık. Burada bize rehberlik yapan Halim Demir Hidayetoğlu olmuştur. Kayseri ve Erciyes’i çok iyi tanıması, öğrenciler ve yetkilerle kurduğu uyum, Almanya ‘ya davet üzere gittiğimizde, bize coşkunca anlatılmıştı. Bir de Kayseri doğasında faydalı ve zehirli bitkileri çok iyi tanıması ve halk tıbbında kullanma metotlarını bilmesi de ayrı bir meziyetidir.
Son olarak Kayseri ve çevresi için son derece önemli olan doğa yürüyüşü ve güzergahlarını ele alan  bir çalışmasını yayınlamıştı. Bu eseri çıkararak hem toplu, hem de bireysel spor, özellikle boş zamanlarını doldurmak isteyen spor meraklıları için bulunmaz bir rehberdir.
 Eserinde yazar Kayseri ve çevresinde 180 parkur ve güzargahları tespit etmiş ve bunlardan on yedi tanesini haritalar üzerinde, başlangıç, yürüyüş ve dönüş yollarını tarihi bilgiler de vererek ele almıştır. Bunlara ilave olarak bir de gezdiğimiz ve yürüdüğümüz yerlerin Anadolu coğrafyasındaki yerlerini tespit etmek için bir de Türkiye Karayolları Haritası eklemesidir.
Hasılı yürümekten zevk alan, yürüyüşleri zevkli ve tarihi bilgilerle süslemek isteyenler için gerçekten bulunmaz bir kaynak kitaptır. Böyle bir çalışma da ancak ona yakışır.Tebrik ediyor doğa sporlarına meraklı her sporsevere tavsiye ediyorum .
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV