banner153
banner156
24 Şubat 2020 Pazartesi

KAYSERİ PENSİLVANYA MI?

25 Ocak 2020, 09:59
Bu makale 361 kez okundu
KAYSERİ PENSİLVANYA MI?
KADİR DAYIOĞLU
“Kayseri, Pensilvan’ya gibi!” demiş üstadımız, büyüğümüz, büyük dava adamı, “Reis bağlısı”, İslam mücahidi Mehmet Metiner… Soruya biz, “Estağfurullah!”, deriz. Üstadımız benzetebilir ama bizim haddimize mi benzetmek?
 
Ama kasıt, Kayseri’de “Cemaat” ya da “Fethullah/TFETÖ” bağlısı, sempatizanı olduğu ise, şüphesiz bu doğrudur… Her ilde, her yerde olduğu gibi.
***
Alınan varsa, onu bilmem. Ha. Geçmişte ve günümüzde o dallarda bezim olmadığı için hiç mi hiç alınmadım. Bizden ırak yerde istedikleri gibi kapışabilirler!.. Ayrıca; iddia sahibini ispata davet etmeleri gerekir. Yoksa; “sükut ikrardan gelir!”, kavli geçerli olur. Dedim, benim böyle bir derdim, yok!
***
Hakkı teslim etmek gerekir. Bu, sırf Kayseri’ye has bir “işbirliği” değildi. Bazı illerde “inanç” birlikteliği ön planda iken Kayseri gibi ticaret ve sanayi kentinde “parasal çıkar” işbirlikleri daha yoğun olmuş.
***
O nedenle; şu ya da bu biçimde Kayseri’yi, “fetö” ile anmak haksızlık olur; doğru da değildir. Yine o nedenle; kavganın taraflarından Metiner’in, Kayseri üzerinden bir söylem geliştirmesi, doğru olmamış. Kanıtı gerektirir. Savcıların, emniyetin hemen harekete geçmesinde yarar var.
***
Vallahi, benim bu kentte mühendis, köşe yazarı olarak çok hizmetim var bir gün bile bunlarla oturup kalkmak, “oturma” oturmak, “Boydak Ormanı”’nda yemek yemek, kahvaltı yapmak, üç kuruş para kazanmak kısmet olmadı. Bir gün; “siz de buyurun!” demediler.
 
Aksine, Sanayi Odası’ndan kovulmam için Başkana baskı yapanlar oldu. İşimden kovulup, “maişet motorumuz durduğunda”, halin nedir diye soran bile olmadı!..
 
Yukarıda Allah var!.. Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Genel Sekreter Murat Yerlikhan ve Asaf Mehmetbeyoğlu dışında… Bunlar bana, “iadeyi itibarda” bulundular; KTO’da görev verdiler, müteşekkirim.
***
Bunları şikayet olsun diye yazmıyorum, hikaye ediyorum. Ola ki, bu kentin bu yıllarını yazacak olanlara bir nebze de olsa ışık tutar…
***
Özellikle sağda eğleşen tüccar/esnaf/sanayici, siyaset yapanların çoğunu; çoğu bürokratın bir vesile ile yolları kesişmişti, o gün “cemaat” bugün “FETÖ” denilen adamlarla… Eeee… Boşa dememişler; “İnsan güce tapar!”
***
Bildiğim, sadece, bir avuç “Büyük Doğucu” nefret ederdi “cemaat”ten. Başına; “FETÖŞ”, af buyurun “GÖTOŞ”, “Fethullah Bey” derlerdi. Hem de yıllar öncesi… Ortada ne “17/25” ve ne de “15 Temmuz” vardı…
***
Unutmayın; gerçeklerin erinde geçinde ortaya çıkma gibi bir huyu varmış… Konjonktür gereği bazı şeylerin üstü örtülmüş; bazıları sütre gerisine çekilmiş; azılı bazıları “Fetö düşmanı” olmuş olsa da, Kayseri’de bunların ilişkileri elbette yazılacak. Topu taca atarak kimse bundan kurtulamaz…
***
Evet… AKP'li iki isim Mustafa Elitaş ile Mehmet Metiner, “FETÖ-Pensilvanya” üzerinden sert bir tartışma yaşadı. Elitaş ve AKP'li eski milletvekili Metiner, FETÖ kavgasına tutuştu. İnanın ithamlar yenir, yutulur cinsten değil.
***
TV Kayseri’de katıldığı programda Metiner'i hedef alan Elitaş; “Kayseri’yi Pensilvanya gibi gösteren Mehmet Metiner haddini aşmıştır. İki tane bozuntu adam var onlardan bilgi alıyor. Her devirde fitne sokmaya çalışan iftira eden adamlarla sen düşüp kalkamazsın. Kayseri’ye çamur atmak senin haddine değil” ifadelerini kullandı.
***
Tabii, Elitaş üstadımız; “iki bozuntu adamın” kim ya da kimler olduğunu açıklarsa isabet olur. Bakalım bunlar, ciddiye alınacak adamlar mı?
***
Öyle ya; Muallim Naci’nin dediği gibi; “İhtirâz-ı ta’neden kalmakdadır âhım nihân/ Bir hakîkat kalmasın âlemde Allahım nihân”
***
Mehmet Metiner ise Elitaş’ın bu sözlerine kişisel Twitter hesabından şu ifadelerle yanıt verdi: "Asıl sen haddini aşıyorsun Elitaş efendi! Sen Pensilvanya metaforu üzerinden yaptığım analizi ya anlayacak kapasitede değilsin ya da başka kuyruk acın var senin! Kiminle düşüp kalktığına asıl sen dikkat et! Halktaki karşılığın belli! Her tarafından fitne fücur akıyor!" (Basından)
***
Metiner’in ithamları yenilir yutulur cinsten değil. Bakalım, Elitaş, hakaret davası açacak mı? Yoksa, sineye çekip oturacak mı? Göreceğiz.
***
İsterseniz devam edelim: CNN Türk’te Tarafsız Bölge programsında konuşan AK Parti eski Milletvekili Metiner, şu ifadeleri kullandı: ”İçimizden birileri kırmızı plakalarıyla Kayseri’de Cumhuriyet Başsavcılığına gitti, acaba hangi FETÖ’cüleri… Şimdi bizim içimiz de yanıyor. İsim de verebilirim.
 
İlk defa bir şey söyleyeceğim, bir itirafta bulunacağım. Bence araştırsınlar. Darbe Komisyonu raporunun yayınlanmasını kim engelledi? İki kişi. İktidar partimizin Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP’nin Grup Başkanvekili Engin Altay. Bunları araştırın. Niye, ikisi bir araya gelip, ne anlaştılar. Çünkü o rapor yayınlansaydı…”
***
Telefon ile katılan Altay, Metiner’e; “Benim böyle bir yetkim yok!” dedikten sonra; “Elitaş ile yaptığın kavgada arkama sığınma!” dedi… Bakalım; kaybolan! Rapor için Elitaş ne diyecek? Ayrıca; adliyeye kırmızı plaka ile giden kimdi; kimin için gitti?
***
Unutmayın, bu pilav daha çok su kaldırır. Hele hele AK Parti’nin ayağı bir tapırdamaya başlasın, siz o zaman seyredin, gümbürtüyü, siz o zaman görün “Bürütüsleri!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV