banner87
18 Temmuz 2019 Perşembe

KAYSERİ’DE ARŞİV VE ARŞİVCİLİK-V

12 Eylül 2018, 07:37
Bu makale 256 kez okundu
KAYSERİ’DE ARŞİV VE ARŞİVCİLİK-V
KADİR ÖZDAMARLAR
Dört sayıdır Kayseri’de arşiv ve arşivcilik üzerinde duruyorum. Bir bilimsel çalışmadan ziyade yıllar içerisinde edindiğim gözlemlerim, edindiğim bilgiler ve yaşadıklarım ışığında kazanımlarımlar sonucu yazdıklarımdır. Bunlar tarihe not düşme adına yazılan birer hatırlatmalardır. Tabii araştırmacılar ve ilgi duyanlar adına…
Dünkü yazımızda arşivi zengin resmi kurumlar üzerinde durmuştum. Bu kurumlar içerisinde arşivi zengin iki kurumu ihmal ettiğimizi gördüm. Bunlardan birincisi Tapu ve Kadastro Müdürlükleri ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü’dür.
Zaman zaman müdürlüklerin yeminli mütercimliklerini yapmaktayız. İster istemez insan konuya ait bilgiler üzerinde çalışırken ister istemez çok şeyler öğreniyor. Bunlardan mesela Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın İncesu tarihindeki önemini daha ciddi öğreniyoruz. Yaptırdığı muazzam külliye hakkında ciddi bilgiler yazdırdığı vakfiyeler sayesinde tam olarak öğreniyoruz. Karşımıza bu muazzam külliyenin sınırlarını öğrenirken bir de bu vakfiyeye göre arazinin bugünkü acıklı durumu karşımıza çıkmaktadır! Sadece bu vakfiye mi? Hayır, çok vakfiyelerin kıyısından köşesinden nasıl farklı kişi ve kurumlar üzerine birer fırsat bulunduğunda kaydırıldığını üzülerek görmekteyiz!
Vakfiyeler mülkiyetin tapu senetleridir. Bugün yüzlerce vakfiye Vakıflar idaresinin kontrolündedir. İşlerliğine zenginlik katmak için durmadan hukukunda iyileştirmeler yapılmaktadır. Açılan hukukî davalarla kaybedilen eserler yeniden kazanılmaktadır! Hukuk bir yerde maddîdir. Bu konuda da vakfiyeler önemli belgelerdir. İşte bunların korunması ve kanunî hakların aranmasında Vakıflar idaresinin önemli bir yeri vardır.
Kayseri’de önemli bir arşiv de Tapu Kadastro Müdürlükleridir. Her yıl Tapu Kadastro Arşivi zenginleştirilmekte, düzenlenmekte, kayıt altına alınmakta ve hizmet vermektedir. Yıllar içerisinde de bunları büyük bir dikkatle gözlemlemekteyiz!
Yıllar önce ünlü romancımız Kemal Tahir’in sohbetlerini ele alan bir eserini okumuştum.Burada yazar, eline bir kıymetli belge geçtiğinde  konuyla ilgili muhatabını vaktin hangi saatinde olursa olsun arar ve “: Arkadaş !..”diye başlayarak bu belgenin önemi hakkında bilgi verir ve dostunun da bilgisini istermiş.Demek ki belgeler kadr ü kıymet bilen kişilerin eline geçince kıymeti anlaşılıyor.
Demek ki arşivler
Araştırmacılar için birer bilgi hazineleridir. Yanılmıyorsam yedi milyona yakın belgeli devlet arşivlerimizin ancak 1 ile 1.5 milyonu sadeleştirilmiştir. Demek ki bu konuda daha yapılacak çok işimiz vardır. Bunlar yapılacaklar. Fakat…
Evet. Fakat esas mesele bir avuç idealist ve hizmet erbabı insanımızın himmet ve hizmetleriyle yürümektedir. Bu hizmetler yakın zamanlarda devletin hizmetleriyle birinci derecede ilgilenmesinin de verim açısından önemlidir. Ayrıca vatandaşımızda arşiv şuurunun artmasını da önemsiyoruz.
Arşivlerimizin önemini bilmeliyiz. Zaman zaman ziyaret ederek faydalanmasını da bilmeliyiz. Biz bu arşiv dünyası üzerinde kısa bir gezinti yapmaya çalıştık. Bir hatırlatma… İnsanlarımız da ellerindeki fotoğraf, değişik tapu, tespih, pul ve ellerindeki yazma eserler, eski paralar vb. şeyleri bir “karsamba” olarak değil kültürümüzün birer parçalarıdır. Onları da değerlendirmeliyiz. Şayet elimizde bunlar birer lüzumsuz eşya ( !) gibi görülüyorsa bunları gerekli yerlere; Kütüphanelere, müze gibi yerlere vererek değerlendirmeliyiz.
Son.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV