banner167
banner179
08 Mart 2021 Pazartesi

KAYSERİ’DE ESNAF BİTTİ Mİ?

23 Şubat 2021, 07:07
Bu makale 359 kez okundu
KAYSERİ’DE ESNAF BİTTİ Mİ?
KADİR DAYIOĞLU
Önce haberi okuyalım ve sonra yorum yapalım, sonra sorular soralım. Haber, ODATV’den (21.02.2021).
***
“İktidarın kalesinde esnaf bitti
31 Mart Seçimlerinde AKP’nin yüzde 65'e yakın oy aldığı Kayseri’de esnafın dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığı iddia edildi...”
***
Haberin manşeti böyle… Devamı ise: “31 Mart Seçimlerinde AKP’nin yüzde 65'e yakın oy aldığı Kayseri’de esnafın dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığı iddia edildi... İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş esnafın zor durumda olduğunu, Kayseri'de son bir yılda bin esnafın kepenk kapattığını söyledi. …”
 
"’Ekonomik krizin giderek derinleştiği, pandemi sürecinin uzadığı bu zor günlerde esnaf ve vatandaş hayatta kalma mücadelesi vermektedir’, diyen Ataş,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Kapanan dükkân yok’ demesine karşın ‘Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı'nın (KESOB) yaptığı açıklamaların gerçeği gözler önüne serdiğini’” söyledi.
***
Haberi okuyunca; manşette verildiği gibi; “esnaf bitti!” türünden bir ifadeye rastlamak mümkün değil. Haberi yazan arkadaşlar böyle münasip görmüş olabilir. Ayrıca; KESOB Başkanı Ahmet Övünç’ün ne açıkladığı da pek belli değil.
***
O zaman biz soralım Övünç’e: Sayın Başkan; durum manşette anlatıldığı ve milletvekilimiz Ataş’ın anlattığı gibi mi? Yok, bu doğruysa, durum çok vahim, demek ki? Ama esnaf ve sanatkarın hali böyle gözükmüyor.  Gayet memnunlar hallerinden!..
***
İsterseniz, bir de, kıdemli, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan’a soralım: Değerli Başkanım, borçlu üyeleriniz, yükümlülüklerini, yerine rahat getirebiliyor mu? Yoksa Sayın Milletvekili; af buyursun, “yanılıyor mu?”
 
Öyle ya; esnaf ve sanatkarın ne halde olduğunu en iyi siz bilirsiniz. İnanın sizi yormamak için, kurumunuz Web sitesine girdim, karşıma 2011 yıl faaliyet raporu çıktı, “Faaliyet Raporu” linkinde… Demek ki, on yıldır bir faaliyetiniz olmadı ki, “raporlayamamışsınız”. Yok, bilemediğim bir linkte varsa, lütfedin de bakayım… Öyle ya, buralarda anlatılır üyelerin hâli.
***
Tabii, esnaf ve sanatkarın halini öğrenebilmek için bu sefer de KESOB’un sitesine de girdim. Orada da haberler dışında bir şeye rastlayamadım.
***
Sayın Ataş… İnanın yanılıyorsunuz. Kayseri esnaf ve sanatkarı, halinden gayet memnun. “Bittikleri” falan da yok; ayrıca, “açılan-kapanan” dükkan vakayı adiyeden olup her yıl benzeri rakamlar üç aşağı beş yukarı karşınıza çıkar.
***
Hem, esnaf ve sanatkar bitme noktasına gelse Övünç ve Alan yerinde durur mu? Emin olun hiç kimse önlerini kesemez. Üyelerinin önüne düşerler, dertlerini, “Mısır’da ki sağır sultanın duyacağı” bir biçimde, dünya, aleme haykırırlar.
***
Sayın Vekilim, siz o zaman Kayseri’de miydiniz bilmem? Sanırım, 1999’da olacak, Alan, akın akın gelen, üyelerini, Meydan’da toplamış, inanılmaz bir miting yapmış, yeri göğü inletmişti. İnanın, esnaf ve sanatkarın durumu kötü olsa, benzeri eylemi yapar.
***
Ayrıca; Allah rızası ve üyelerinin çıkarı için görev yaptıklarından, seslerini duyurmak babında bireysel bir sıkıntıları da söz konusu olamaz, başkanların. Öyle ya; ünlü Spartaküs’ün, dediği gibi; “koltuklarını kaybetmekten başka bir kayıpları da olamaz.” Hem, kurtulurlar da yönetim yükünden; üyelerinin derdinden…
***
Evet. Tekrar ediyorum: Esnaf ve sanatkarın durumu gayet iyi. Hiçbir sıkıntıları yok; olamaz da… “Var!” diyenlerin, siyaseten söyleyenlerdir.  Yine, götürürler oylarını AK Parti’ye verir, Kayseri’nin esnaf ve sanatkarı... Kayseri’nin muhterem ahalisinin, oyu da yüzde 65’in altına inmez.
***
“Oy” deyince, akla siyaset ve haliyle, DEVA Partisi’nin Kayseri’de ki örgütlenmesi geliyor. Kurucu Başkan atanalı aylar oldu... Ama ses ve seda çıkmıyor… Yönetim kurulu üyeleri de belli değil… Ne zaman kongre yapacakları da…
 
Kurucu olarak atanan Begüm Başmısırlı hanıma ufak bir tavsiyem olacak… Deneyimlerime istinaden söylüyorum. Kabul buyurursa memnun olurum. Bu böyle gitmez, bundan sonra da tat vermez… Ben yerinde olayım, anahtarı genel merkeze teslim ederim.
***
Tabii, DEVA Partisinin bu hali, Kayseri’nin muhterem ahalisinin, AK Parti’ye ne kadar bağlı ve halinden ne denli memnun olduğunun da bir nişanesi!.. Baksanıza, bırakınız CEHAPE’yi bir yana, kendi bağrından çıkanlara bile itibar etmiyor. 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV