banner153
05 Ağustos 2020 Çarşamba

KAYSERİ’DE MÜZİKLİ GECELER

28 Aralık 2019, 07:41
Bu makale 4733 kez okundu
KAYSERİ’DE MÜZİKLİ GECELER
KADİR ÖZDAMARLAR
Son iki ay içerisinde Kayseri’de zaman içerisinde kurulmuş müzik koroları ve dışardan davet edilen korolar insanımıza birbiri ardına konserler vermişlerdir. 15.11.2019’da koro şefi Yılmaz Özfırat yönetiminde Antakya Medeniyetler Korosu, 29.11.2019’da Şef Namık Kemal Bilgin yönetiminde Seferberlik Türküleri Korosu, son olarak 20.12.2019’da Dt. Mustafa Uyan yönetiminde Kayseri Büyükşehir Belediyesi TSM Korosudinleyicilerine ne derin duygular yaşattılar.
Sadece Büyükşehir Belediyemizin kültürel ve sanatsal çalışmaları yanında aynı zamanda Eczacılar Odası TSM Korosu, Kayseri Barosu 19 Aralık 1919. Atatürk’ün Kayseri’ye Geliş Yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Korosu ve Öğretmenler TSM Korosu ile izlemekten büyük zevk aldığım ve bu koronun gücü ile etkisi hakkında da yine bu sütunda bir de yazı yazdığım Zarife Kırdök yönetimindeki AGÜ Korosu’nun “Zeki Müren’e Saygı “çalışmalarını da unutamayız. Demek ki son iki ayda Kayseri’deki müzik koroları ruh dünyamızı aydınlatma da önemli hizmet vermişlerdir.
Şunu bilelim ki koroların hazırlanması, repertuar hazırlanması koristlerin hazırlanması, güçlü enstrüman bulma ve solistlerin hazırlanması kolay bir iş değildir. Yıllardır korolarda bazen tamburumla da iştirak ettiğim için, çok iyi biliyorum!
Zamanım elverdiği ölçüde bütün korolara iştirak etmeye gayret gösterir ve mutlaka bu güzel çalışmalardan feyizlenmeye çalışırım. Yetinmem, mutlaka bu güzelliklere imza atan değerlerimizi ve konserler hakkında bilgiler vererek musiki tarihimize hasbelkader belge bırakmaya gayret gösteririm. İyi bilirim ki söz uçar, yazı kalır. Benim için bu bir sorumluluktur.
Yüksek lisansımın konusu “Kayseri ve Çevresi Türküleri” idi. İnanır mısınız onca eski gazeteleri taradım, en azından Konya kadar zengin musiki geleneği olan Kayseri’ de, musiki tarihi hakkında onca gazetede bir iki yazı dışında bir şey göremedim. Sonunda Kayseri musiki hayatında bir yeri olan Nebi Atalay’dan Cumhuriyetimizin 10.Yıl Kutlamaları sırasında bir kare resim ile Vatan gazetesinin 1952 yılında çıkardığı Kayseri Eki’nde Emmi’yi ele alan bir yazı bulduk. O kadar! Halbuki Kayseri Bağ evleri ve eski konaklar ile mesire yerleri Kayseri musikisinin önemli mekanlarıdır. A. Mithat Güpgüpoğlu, Emmi, A. Gazi Ayhan, Ethemin İbrahim; Bünyan’dan Zekeriya Bozdağ, Adnan Türközü; Develi’den Yusuf Dağdelen, Cemil Özgen vb. yanında sazende olarak Batanay ve Oytun ailelerini yok mu sayacağız! Ya, alayla anılan Şükrücük’ü silip atacak mıyız? Hatta Ürgüplü meşhur Refik Başaran ve Avanoslu Selahaddin’in repertuarlarını zenginleştiren en önemli kaynak Kayseri musiki hayatıdır. Çıkardıkları plakları, bir gözden geçirildiğinde bu etkiyirahat görürüz. Bu arada öğretici ve eğitici olarak A.Sami Yalçın ile Emin Aldemir ustaların hiç mi emeği olmadı? Bu kadar kısa zamanda unutulmuşlar listesine mi girmeliydiler!
Bizim, Allah vergisi bu kabiliyetlerimize karşı bir vefa borcumuz yok mu? Olmalıdır. İşte şahsen “gönül tellerimizi titreten” ve onca türkülerimiz ile şarkılarımızıyarınlara taşıyan bu insanları ve çalışmalarını elimizden geldiğince yarınlara taşıma adına yazmaya çalışıyoruz.
Anadolu şehirlerinden çok azını görmedim. Gördüklerim içerisinde iki yer dikkatimizi çekmiştir. Bunlardan biri Antakya / Hatay diğeri ise Midyat /Mardin’dir. İki önemli yerimizi bize göre önemli kılan bütün farklı dinî mabetlerin sırt sırta bulunmalıdır. Terör belası kanımıza işlemiş olmalı ki, çok dikkatimi çekmişti.
15.11.2019’da birçok ülkede olduğu gibi Kayseri Büyükşehir Belediyesi davetlisi olarak, Tiyatro salonunda “Antakya Medeniyetler Korosu”, şefleri Yılmaz Özfırat yönetiminde nefis bir konser verdi. Koroda semavî üç din ve altı mezhebe bağlı kişilerden oluşan koro Türkiye’nin bir yansımasıydı.
Koroda Müslüman, Hristiyan ve Musevi üyelerin olduğunu aktaran Özfırat, Çanakkale Savaşı'nda da her milletten ve dinden insanın Anadolu'yu savunmak için canını hiçe sayarak savaştığını vurguladı.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konserde, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Azerbaycan Türkçesi başka olmak üzere birçok dilde şarkılar seslendirildi.7 saz ve 24koristin olduğu koronun solisti Meltem Bilgenay’dı. Bir hemşire olan Bilgenay’ın sesi çok dikkat çekiciydi. Okuduğu Yunus Emre’nin “Bülbül “ şiiri insanımızı coşturmuştu.
Koronun Türkmen Marş, Karadeniz Türküsü, Bir şehidin ağıdı, İzmirin dağlarında, Yahudi türküsü, Hayat bayram olsa gibi türküler ve her türkü arasında koro şefinin nükteleri ibretli öğütleri bize göre bir yeniliktir.
Keşke bu koro en az üç defa konseri yenileseydi! Anadolunun farklı, zengin ve derin kültürünü tanıma imkanı bulsaydı!
İkinci ele almak istediğimiz konser ise Dt. Mustafa Uyan yönetiminde ve Celal Dündar Selçuk sunumunda, yirmi dört şarkının yer aldığı Büyükşehir Belediyesi Kent Korosu TSM Konseridir.
Şehir Tiyatrosu üst ve alt salonların tamamen dolduğu ve hatta ek sandalyelerle takviye edildiği bir topluluğa hitap Şarkılar halkın seviyesine göre düzenlenmişti. On altı kişilik sazlar eserlere hakimdi. Güzel taksimler dinledik. Ahmet Yüksel’den tambur, İsmail Ediz’den ud taksimleri gerçekten güzeldi. Okuyanlardan dost Sedat Erdem ve Şeref Hasşerbetçi gecenin ayrı bir renkleriydi.
Uzun yıllar Konservatuar’ın müdürlüğünü yapan şimdi de bir TSM Korusu‘nu çalıştıran Burhan Surluer’in konserini de sabırsızlıkla bekliyoruz.
Kayseri’de hatırı sayılı bestekar yetişmiştir. Bunların eserleri neden repertuarlara alınmaz? Unutmayalım ki sen kendi değerlerini sahiplenmezsen, elin adamının zaten böyle bir meselesi zaten yok! Bu konu önemli değil mi?
İki saatten fazla süren konser izleyicileri de korosuna katınca nefis bir hava yaratmıştı. Koroyu hazırlayan Dt. Mustafa Uyan ve korosunu tebrik ediyoruz. Ayrıca Koronun en büyük destekçisi Büyükşehir Belediyesi yetkililerine de ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Diyen demişti ya: Sanat ve ilim iltifat gördüğü yerde yeşerir!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV