banner167
banner165
18 Nisan 2021 Pazar

KAYSERİ’NİN GELİŞMİŞLİK ENDEKSİ (2020)

26 Şubat 2021, 07:22
Bu makale 526 kez okundu
KAYSERİ’NİN GELİŞMİŞLİK ENDEKSİ (2020)
KADİR DAYIOĞLU
“Kayseri, şöyle gelişti; böyle gelişti”, “Kayseri, bizden önce köy görünümündeydi!”, “Avrupa kenti oldu”, “Referans kentiz!” falan diyoruz, acaba öyle mi? Kendi kendimize propaganda üstümüze gelir yok. Bakalım, gerçek neymiş?
 
İNGEV, İGE- İlçeler Endeksini bu yıl ilk kez Büyükşehirler ölçeğine taşıdı. “İGE-Büyükşehirler 2020 sonuçları”, İNGEV Başkanı Vural Çakır ve İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman ile Prof. Dr. Murat Şeker’in katılımıyla açıklandı.
 
“İnsani Gelişme Endeksi – Büyükşehirler 2020 Raporu”, büyükşehir belediyelerinin faaliyet gösterdiği 30 ili kapsamına aldı. Belediyeler Yönetişim ve Saydamlık, Eşitsizlikle Mücadele, Nitelikli Eğitim, Sağlıklı Yaşam, Sürdürülebilir Ekonomi, Sosyal Yaşam, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile Ulaşım ve Erişilebilirlik olmak üzere 9 alt endekste gruplandırıldı.
 
Yerel yönetim faaliyet raporları ve stratejik planlarının detaylı incelenmesi, merkezi istatistiklerin toplanması, belediye web sitesi ve sosyal medya hesapları analizi ile birlikte, toplam 21 konuda “gizli vatandaş” senaryoları ile belediyelere başvurulmuş ve cevap verme düzeyleri endekse dahil edildi.
 
Endeksin ilk 6 sırasında CHP'li belediyeler yer aldı. İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Muğla ve Antalya izledi. Sıralamada öne çıkan diğer iller ise; Eskişehir, Bursa, Denizli, Sakarya ve Kocaeli oldu.
***
Kayseri Büyükşehir Belediyesi 43,5 endeks puanı ile 19. sıradaİstanbul 65,7; Ankara 60,6 ve İzmir 59,3 endeks puanla, “ilk üç” sırayı paylaşmış.
***
Tabii, başkalarının olmasa bile, Kayseri’nin yeri, hiç de şaşırtıcı gelmedi bana… Yıllardır söylediğim, uyardığım, özellikle “1994 sonrası”, Kayseri’nin gidiş trendi bunun böyle olduğunu söylüyordu bize. Özellikle 2002 sonrası belediyeleri yöneten başkanlar, “beton yığını”, kent dokusunu bozan Hafif Raylı Sistemi, alt-üst geçitleri, Kocasinan Bulvarını (Çevre Yolu) mahveden anlamsız, yolu, “battı-çıktı”ları, “aşevleri”, “iaşe paketleri” “modern kentin” bir gereği sandılar.
 
Meyhaneleri kapatmakla övündüler, hasılı kelam Kayseri; giderek “hacı abi”leşti, nereye varsan, “Buyur hacı abi!” hitabı ile karşılaşıyorsunuz. Kentin, ruhu kalmadı… Düşünebiliyor musunuz? Talas Amerikan Koleji fıkıh, kelam, ulumumu diniye dersleri veren bir mekan haline geldi. Oysa burası, bir üniversiteye yakışırdı. O, cıvıl cıvıl şehir içine kapandı. 2021 yılına geldiğimizde, “dindarlaşan” bir kent karşımıza çıktı.
***
Geçmiş belediyeleri (ki, CHP belediyesi) ideolojik belediyecilik yapmakla suçlayanlar, herhalde farkında değiller, kendilerinin nasıl “ideolojik belediyecilik” yaptığının. Kendilerinden olmayan ya da kendilerine “biat” etmeyenlere, “gül koklatmıyorlar”.
***
Listenin son sırasında, 24,7 endeks puanla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yer alırken, kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır (32,6), Van (28,3) ve Mardin (27,3) de son sıralarda yer alması dikkat çekti.
 
Büyükşehirler arasında ana endeks ölçeğinde en yüksek skor 65,7, en düşük skor 24,7, ortalama skor ise 45,3 oldu. Ortalamanın üstünde 16 büyükşehir yer alır iken ortalamanın altında kalan büyükşehir sayısı 14’tür.
 
Bunlar, sırasıyla; Trabzon, Malatya, Kayseri, Adana, Manisa, Ordu, Gaziantep, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır, Van, Mardin ve Şanlıurfa’dır. Endeks sıralamasında ilk onda yer alan büyükşehirlerin bölgelerine bakıldığında Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin temsil edilmediği gözlendi. Tabii bu, seçmen profilinin, siyasal tercihlerin bir yansımasını göstermekte bize.
***
Nitelikli Eğitim ve Sağlıklı Yaşam alanları büyükşehirlerde ortalama değerin en yüksek olduğu alanlardır. Ortalamanın düşük olduğu alt endeksler ise Sosyal Yaşam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eşitsizliklerle Mücadele’dir.
 
Öte yandan minimum değerler açısından bakıldığında ise Yönetişim ve Saydamlık, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sosyal Yaşam ve Eşitsizliklerle Mücadele en düşük performans gösterilen ve büyükşehirlerin insani gelişme açısından daha fazla çalışma yürütmesi gereken alanlar olarak sıralandı.
***
İşte 9 alt endeksin birincileri:
 
- Yönetişim ve Saydamlık Endeksi
Ankara
- Eşitsizliklerle Mücadele Endeksi
İstanbul
- Sürdürülebilir Ekonomik Durum Endeksi
İstanbul
- Nitelikli Eğitim Endeksi
Ankara
- Sağlıklı Yaşam Endeksi
Eskişehir
- Sosyal Yaşam Endeksi
İstanbul
- Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Endeksi
İzmir
- Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi
Eskişehir
- Ulaşım ve Erişilebilirlik Endeksi
İstanbul
 
Kaynak: Cumhuriyet İnternet Sitesi (24.02.2021)

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV