banner153
27 Eylül 2020 Pazar

KAYSERİSPOR KÜMEDE KALDI

04 Ağustos 2020, 06:45
Bu makale 282 kez okundu
KAYSERİSPOR KÜMEDE KALDI
KADİR DAYIOĞLU
Bu sezon küme düşmüştü, Kayserispor… Futbol Federasyonu’nun (TFF) kararı ile küme düşme bir sefere mahsus olmak üzere kaldırıldı. Tabii, bunda kimin etkisi oldu?
***
Bilemiyoruz. Zira, rivayet muhtelif…
Bir kavle göre Tayyip Bey devreye girdi…
Bunu nereden anlıyoruz?
***
 Şuradan: Geçenlerde Kale surlarına büyük pankartlar asıldı. Onlarda Sayın Erdoğan’a teşekkürler vardı… Altında da Kayseri’ye pek uğramayan AK Parti Milletvekillerinin adları… Sadece bunlar olsa çok iyi. Vali Bey var, Başkan Berna Hanım var, Belediye Başkanları var, Sanayi ve Ticaret odaları başkanları var…
***
Tabii, dostumuz ressam, çizer İncetürkmen de alternatif pankart dizaynı ile müthiş “gır gır!” geçmiş. Geçilmeyecek gibi de değil.
***
Afişleri kimin astığı, bedelini kimin ödediği belli değil!.. Adı geçenler de “harbimiz yok!” diyormuş. Kimin bunu tezgahladığını, Recep Bulut refikimiz ise belli diyor…
 
Sadece asanlar kesin belli, Büyükşehir itfaiyesi. Bunu Başkan Büyükkılıç’ın haberi olmadan asarlar mı?  Sanmıyorum…
***
Ama 18 yıldır şunu gördük, propaganda ya da “piar” bağlamında AK Parti’nin eteğine kimse su dökemez. İnanın, Hitler’in ünlü propaganda bakanı (Gobels) mezardan kalksa, bizimkileri görse, tekrar mezara girer.
***
Afişleri internetten gördüm. Önce okuyamadım içeriğini. Tayyip Beye teşekkür olunca, sandım, hızlı tren, otoyol, havaalanı alanı genişlemesi ile ilgili… Öyle ya, düğün değil bayram değil, ne diye bunca gösterişli pankart asılsın ki?
***
Gördük ki, bunların hiç birisi değil. Kayserispor’un TFF’nin kararı ile kümede kalmasıymış. Yanlış anımsamıyorsam, Kenan Paşa, 1980’lerin başında, başkentten bir takım yok diye, Ankaragücü’nü terfi ettirtmişti birinci lige… Anlayacağınız, emir demiri kesmişti.
***
Diyelim o zaman doğruydu, darbe yapılmıştı, “hukuk mukuk” hak getire, verdi kararı paşamız… Şimdi ise, pankartlardan anladığımıza bu emri Sayın Cumhurbaşkanı vermiş. Diyeceksiniz ki; “verir ya, neden memnun olmadın?”
***
Haklısınız… Ama bir “hukuk devletinde” bu tür kararlar verilebiliyorsa, vay halimize? Gerekçe ne “pamdemi” dönemi. Ama bu dönem nev zuhur bir şey değil,hemen dün çıkmadı ki!..
***
Yılardır sürer. O taktir de, şayet gerekçe “pandemi” ise, durmuş olan ligi açmaz; “küme müme düşme yok!” dediniz, geçer giderdi.
***
Yani, kusura kalmasın, TFF… Bu kadar akılları da mı yoktu? Oysa “akılsızlar!”, diyemem zira başındaki zat, devlete sürekli iş yapan, multi milyarder birisi. Yani, beş lira ile on lirayı ayırt edebilecek bir akıl ve zekaya sahip… Benim gibi binlercesini, sağ cebinden alıp, sol cebine koyar.
***
Anlaşılan, bu bir politik karar, yine anlaşılan yakında seçime hazır olun… İsterseniz papatya falı da açabilirsiniz, atık: “bu gün mü desem, yarın mı desem!”
***
Tabii, Kayserispor kümede kaldı, diye sevinç çığlıkları ortalığı sardı. Ama bu rüya erken bitecek ve Kayserispor, kendi gerçeği ile baş başa kalmaya devam edecek.
***
Bu gerçek ne?
 
Üç yüz milyonu aştığı söylenen borçları ve bu nedenle MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un suç duyurusu. Zira, basına yansıyan kadarı ile zehir gibi, yenilir yutulur cinsten değil…
***
Tabii, Özhaseki’nin değdiği gibi yargı süreci başladı, fazla kurcalamak doğru değil. Ama üç yüz milyonu aşan borç kime ait, nasıl ve neyle kapatılacak; ya da kim ya da kimler kapatacak?
 
Bunu bilmek lazım. Şayet Kayserispor’u yönetenler, profesyonel olsa, kulp profesyonelce yönetilse, kamu ve belediyeler karışmasa umurumda değil!.. Ama Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı, şu ya da ölçüde işin içinde… Vilayet de öyle…
 
Bu borçla kapatılınca sorun bitse? Ama bitmeyecek… Arkasından en azından da 40-50 milyon dolarlık transfer yapılacak. Yoksa, seneye de düşme korkusundan kurtulamazsınız.
***
Yıllardır yazdığım, söylediğim bir şeyi bir kez daha dile getireyim. Türkiye’de ve Kayseri’de bu durum “sürdürülebilir” değil, her sezonda da bir Tayyip Bey bulunmaz…
 
Diyeceksiniz ki, “yol oldu bir kere, üstünden geçen çok olur!”
Haklısınız, “yol oldu bir kere, artık üstünden geçen çok olur!”

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV