banner153
10 Temmuz 2020 Cuma

KAYSERİSPOR’UN BORÇLARI…

02 Aralık 2019, 09:30
Bu makale 392 kez okundu
KAYSERİSPOR’UN BORÇLARI…
KADİR DAYIOĞLU
“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar!” türünden değil bu olay. Son tahlil de, sonuçları itibarıyla hepimizi yine son tahlil de Kayseri belediyelerini ilgilendiriyor. Bigane kalamayız…
 
Yıllardır söyleriz, Kayserispor’un (bunu diğerleri için de söyleyebilirsiniz) durumu sürdürülebilir değil. Bir kere; profesyonel bir olay amatörce ve amatörlerce yönetiliyor. Giderek ve katmerleşerek Kayseri’nin sırtına yük olmaya devam edecek. Zira, denklem yanlış kuruldu, doğru çözüm bekliyoruz.
 
Sorunun temel kaynağı burada… Hal böyle olunca; doğal olarak işi yüklenmek, belediyelere düşüyor. İşte tam bu noktada, birer hemşeri olarak bu şehrin devasa bir sorunu olarak karşımıza çıkıyor.
 
Hemen sazan gibi atlayıp; “ilgilendiriyorsa buyurun!” demeyin. Elbette ilgileniriz ama “olayı” bilmemiz lazım. “dibi gözükmeyen bir kuyuya” kusura kalmayın kimse girmez. Peki, girenler? Ne için girerler, bilemem.
***
Beyler beyler… Yarım asırlık mühendisim, az çok varlıklı bir aileyiz inanın verilen borçları, yapılan bağışları bir arada görmedim. Bunlar, bir servetin üzerinde bir servet. Rakamlar, akıl alır gibi değil. Ya hu, ortaya çıkan son rakam, 60 milyon dolarlık bir borç stoku. Bunu, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy söylüyor…
***
Bu su, bu değirmeni döndürmez; “haydi eller cebe!” demekle de sorun çözülmez. Öyle ya, eller sürekli cebe gitmez. Eskiden “elleri cebe gidenler” de ufaktan ufaktan uzaklaşır, Kayserispor’dan…
***
Tabii, bir de “elleri cebe gidenler!” neyin karşılığı yapıyor bunu? Mesela, belediyelere vs. sürekli mal veriyorlar da onun karşılığı mı “ellerini cebine atıyor? İzaha muhtaç!..
***
Evet. Neyin karşılığı veriliyor, bunlar? Bunu da herhalde, en iyi belediye başkanları bilir. Bunun sürdürülemez olduğunu, borçların giderek katlandığını, sonuçta bunu belediyelerin sırtına yükleneceğini, artık, Büyükşehir Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın görmesi gerekir.
***
Unutmayın; babanın oğluna vermeyeceği ölçüde borçlar, bağışlar yapılıyor. Herhalde bu, sadece “Kayserispor aşkı!” ya da “Kayseri milliyetçiliği” ile açıklanamaz.
***
MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, çok ciddi, ciddi olduğu kadar da düşündürücü laflar ediyor. Evvelemirde Sayın Milletvekilimizi kutluyorum. Kayseri’de, ilk defa görüyoruz, bir siyasiden, bu tür kararlı ve ısrarlı bir tepkiyi.
***
Öyle ya, yaklaşık çeyrek asırdır, Özhaseki ne demişse o oldu, Kayserispor da… Başkanları o atadı, muhtemelen yönetimlere de müdahale etti.
 
Dönelim Baki Ersoy’un açıklamalarına: Ersoy, mali yönden geçmiş yönetimin ibra edilmesi durumunda destek vermeyeceklerini belirtiyor. Peki, gerekçesi ne? Bakınız neymiş?
 
Delege listesini bilmediklerine vurgu yapan Ersoy, 5 ay içinde kulübün borcunun 140 milyondan 300 milyona çıkmasına tepki göstererek; “Kayserispor Olağanüstü Genel Kurulunda Mali yönden İbra söz konusu olduğu taktirde Yönetim Kuruluna destek vermeyeceğimizi, Delege olarak kabul ettiğim (çünkü delege listesini bilmiyoruz) 300 arkadaşımız ile birlikte salona gelip İbra konusunda red oyu kullanacağımızın bilinmesini istiyorum.
 
Böyle kulüp mü olur. Borç, birkaç ay içinde katlamış. ‘Daha 5 Ay önce 30 Haziran tarihinde 140 Milyon TL olan borç miktarının 300 Milyon TL’ye çıkmasının izahının yapılmadığı bir ortamda bizim yanlışa yanlış diyebilecek yüreğimizde vardır çok şükür’.
İnanılır gibi değil…
 
Bu borç, neyin nesi? Saniyen Erol Bedir’in; salisen, Allah sağlık versin Recep Mamur’un açıklaması gerekir. Yok öyle bırakıp gitmek…
 
Bu paralar kimsenin babasının malı değil. Borç-alacak listesinin kamuoyuna açıklanması lazım. Bu açıklanmadığı taktirde, kimse yardımcı olmaz. Her verilen de dipsiz kuyuya gider, haberiniz olsun…
 
Ersoy devam ediyor: “siyasetin çok üzerinde bir kurumdur ve kimsenin babasının çiftliği değildir. Delege listesinin askıda olmamasının da suç teşkil ettiği bir Genel Kurulda bu saatten sonra hesapsızları da hesaba katın..! Sevdamız Kayseri, Sevdamız Kayserispor..!. ifadelerini kullandı. (Kaynak: Kayseri Olay)
 
Evet. Ersoy; Kayserispor için, “kimsenin babasının çiftliği değil!” derken kimi ya da kimleri kastediyor, bilinmesi gerekir.
***
Bu yazıyı yazarken, refikimiz Recep Bulut’un, Erol Bedir ile yaptığı bir telefon konuşmasının bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.
 
“Ben Kayserispor Kulübüne cebimden o 88 milyon lirayı vermedim! Dünyam Hastanesi adına kredi çektim verdim ve alacağımızı alırken de inanın bir kuruş olsun faiz eklemedik. Ben cebimden sadece 1 milyon 300 bin lira para verdim. Gerisi tamamen hastane adını kredi çekip 2-2.5 ve 3 yılda parça parça verdiğimiz paralar. Bunlar kulübün kayıtlarında gayet açık ve net olarak duruyor” dedi.
 
“Valla Sayın Başkan bravo size! Dünyam hastanesi adına bankadan kredi çekip Kayserispor Kulübüne borç veriyorsunuz! Bunun akılla mantıkla izah edilir bir tarafı yok! Ortaklarınız bu duruma itiraz etmedi mi?” diye sordum.
 
“Hastanenin en büyük ortağı benim, ben burada inisiyatifimi kullandım!” diye cevap verdi.
***
Kusura kalınmasın. Paradan pek anlamam amma lakin banka kredi faizlerinin yüzde 25-30 olduğu bir dönemde, 88 milyon liraya hiç mi faiz ödenmemiş? Ödenmediyse, helal olsun o bankaya!.. Ödendiyse, Kayserispor’dan alınmadığına göre nasıl muhasebeleştirildi, çok merak ediyorum. Bu da yetmiyormuş gibi 1,3 milyon lirada kendi cebinden ödemiş. Anlamada zorlanıyorum, doğrusu.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157