banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

KAZANAN ÜLKEMİZ OLSUN

10 Mayıs 2018, 07:40
Bu makale 215 kez okundu
KAZANAN ÜLKEMİZ OLSUN
ŞABAN GÜNER
Ortada hiçbir şey yokken, Devlet Bahçeli bir Salı çıktı; Başkanlık Sistemi dedi. Daha ne oluyor demeden sistem halkoyuna götürüldü. Sonuçların tartışmaları bitmese de Başkanlık Sistemimiz oldu.
Olmasına oldu da sistemin başkanı 2019 yılında seçilecekti. Bahçeli nin bu durum içine sinmemiş olacak ki! Beklemeyelim haydi erken seçim yapalım dedi.
Acil bir paket hazırlanıp meclise sunuldu. Pakete Partiler arası ittifak maddeleri de eklendi. Hemen Cumhur İttifakı açıklandı. Başkan adaylıkları ve seçime giriş koşullarını göz önüne alırsak muhalefet gafil avlanacaktı.
Ama beklenen olmadı. Muhalefet çok ani refleks verdi. Görünen o ki beş adaylı Başkan Seçimi ile iki ittifak ve dişe değer bir partinin katılacağı Milletvekili seçimleri 24 Haziranda yapılacak.
Gözler Cumhur İttifakı ve Millet İttifakını takip ederken kulaklar HDP te olacak. Çok kritik oranlarla meclis Üyeleri belirlenecek. Mecliste Ak Parti, CHP, İYİ Parti, Sadet Partisi, MHP, HDP Milletvekilleri olacak. Seçime katıldıkları partilerden ayrılacaklarını farz edersek DP ve BBP li milletvekillerimizi de mecliste göreceğiz. Kısaca sekiz partili meclise merhaba diyeceğiz. Alın size istikrar!
İlk turda Cumhurbaşkanını seçemezsek, on beş gün boyunca ne salvolar, ne suçlamalar, ne yeni yapılanmalar göreceğiz çok merak ediyorum.
Biliyorsunuz, seçmen Milletvekili oy pusulasında, ittifaklara oy verirken seçeceği ittifak bölümünde bulunan beğendiği siyasi partinin altındaki çembere mühür basacak.
Cumhur İttifakını bekleyen tehlike, ya milletvekilliğine verilen oylar ile Cumhurbaşkanlığına verilen oylar arasında büyük sayı farkı olursa bunun suçlusu hangi parti olacak? Üç partiden ikisinin beklentisi, Haziranın 24 de bitecek. İkinci turda bu parti tabanlarının tutum ve eğilimi ne olacak? Çıkan neticelerin hesaplaşması hemen yapılırsa ortalık toz duman olur.
Birinci turda Millet İttifakını bekleyen böyle bir tehlike yok. Her parti Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarına oy verecek. Dolayısı ile bu cenahta hesaplaşmanın yerini Cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiği tartışması alacak. Bu cenahta Temel Karamollaoğlu bu tartışmaların bilgesi ve çözüm üreteni olacaktır.
İkinci turda ittifaklardan çok, HDP konuşulacaktır. Bu partinin takınacağı tavır büyük önem kazanacaktır. İki tarafında bu partiye karşı söylemleri herkesi ters köşe yaptıracak şekilde yumuşayacaktır.  Temmuzda baharı yaşayabiliriz. Belki bu hava memleketimize güneşli günler getirir.
Siyasi parti temsilcilerinin tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak, bu günden, ülke seçmeninin kamplara ayıracak söylemleri terk etmeleri gerekir. Seçmenler arasına kan davalarına varacak husumet tohumları ekenler yenilgi biçerler. Onların hasatları az olmuş, çok olmuş ilgilenmiyorum. Benim dertlendiğim ülkemin geleceğine olan kaygımdır.
Siyaset bu gün başlamadı ki yarın bitsin. Benim ülkemde her seçim sonrasının sabahı, yeni bir seçimin başlangıcıdır. Hiç temenni etmiyorum lakin bir seçimler tüneline girme ihtimalimizde var.
Öte yanda AYM de görüşülmesi devam eden Başkanlık Sistemine ilişkin davanın devam etmesi de bu korku tünelini aklımdan hiç çıkarmıyor.
Ülkem adına, ülkemdeki ekonomi adına, ülkemin garip gurabası adına kalbim efil efil atıyor. Umarım bu günleri kolay atlatırız.  Umarım kazanan ülkemiz ve insanlarımız olur.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV