banner153
22 Eylül 2020 Salı

KAZANCILAR ÇARŞISI VE YENİ YÜZÜ

04 Ağustos 2020, 06:44
Bu makale 337 kez okundu
KAZANCILAR ÇARŞISI VE YENİ YÜZÜ
MEHMET NİLKALI
Şehrin en önemli ticaret bölgesi olarak bilinen Kazancılar ve Kapalı Çarşı hemen hemen gerek şehir içinde yaşayanların gerekse şehir dışından gelenlerin alışveriş için akın ettiği noktalardan. Merkezlerden.
Tabi ki yıllar önce Kazancılar Çarşısı yenilendi ve yeni bir çehresi ile hizmet veriyordu. Ancak buradaki çalışma yıllar sonra artık sıkıntılar oluşturmaya başladı.
Çatısı akmaya başladı. Çatı kısmında sorunlar oldu. Çürümeler yaşandı. Ve yenilenmesi gerektiği ortaya çıktı. Bu süreçte Melikgazi Belediyesi elini taşın altına koyacak ve şehrin en önemli alış veriş merkezi, noktası diyeceğimiz Kazancılar için çalışıyor.
Önceki günlerde burada yapılacak çalışma ile ilgili neler olduğu kamuoyu ile paylaşıldı. Yeni görsellerle Kazancılar Çarşısının çok daha güzel olacağını gördük.
Ancak bu görsellerin iyi olmasının Kazancılar için yeterli olmadığını görmek gerekir. Çünkü Kazancılar içerisi sadece sonradan yapılmış, üstü kapalı kısımdan oluşmuyor. Burası ile ilgili iki katlı taş binaların, eski binaların olduğunu biliyoruz.
Fakat çarşı içine yapılan üstü kapalı sundurma kısmı bu binaların görünmemesine neden oluyor.
Oysa bu binaların görünüyor olması Kazancılar Çarşısı için ayrı bir görünüm, estetik, ilgi çekecektir. Anladığımız kadarıyla yeni düzenlemede yine bu binalar görünmeyecek.
Daha da sıkıntılısı, bu binaların hangi aşamada oldukları, sağlamlığı ile ilgili durumu değerlendirmek gerekir.
Yapılması gereken, iki katlı binaların elden geçirilerek, aslına uygun restore edildikten sonra, çatı kısmı yapılmalıdır. Çatı kısmı ise, binaların görünmesi şeklinde olmalıdır.
Tarihi bir hava estirilmesi ancak buradaki eski binaların da sergilenmesi ile olacaktır. Bu yönüyle atılacak adımların süslemeden öte olacağı ve yapılan yeni çatı kısmının çarşıya ancak bu şekilde anlam kazandıracağını bilmeliyiz.
Sonuç olarak yapılacak iş ve işlemler tam olarak nedir bilmiyoruz. Ancak binalar elden geçmezse, binaların görüldüğü bir çatı çalışması olmazsa yeni bir çehre kazandırmaya gerek yok.
 
KENDİ İNSANIMIZI NEDEN ÖVMÜYORUZ?
 
Önceki gün sosyal medya üzerinden bir paylaşım vardı. Birisi 4 çocuk için harçlık vermiş. Paylaşın demiş, çocuğun biri kendi hakkı olmadığı için bunu geri çevirmiş, diğer çocuklar getirmiş parayı, iade etmek istemiş. Filan.
Böyle bir hadise yaşanmış olabilir. İyi bir davranışta sergilenmiş olabilir. Ancak bu çocuklar yabancı olduğu için paylaşımda bulunuluyor.
Şimdi bunun daha fazlasını yapan kendi insanımız, kendi çocuklarımızla ilgili neden paylaşımda bulunmuyorsunuz.
İnsanımız geçim sıkıntısında iken, insanımız bırakın tatile gitmeyi, evinin yiyecek içecek kısmı ile çocuklarının zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, diğer insanlar tatile gidiyor, çok kazanıyor, şöyle oluyor, böyle oluyor demeden hayatını sürdürürken bu örneği vermek çok yanlış.
Bugün birçok insanımız iş bulmakta zorlanıyor. Eski Sanayi Bölgesine gidiyorsunuz, buradaki işyerlerinde çalışanların büyük bir çoğunluğu Suriyeli. Ki bu insanlarda tabi ki çalışacak ve geçimlerini sağlayacak. Şimdi siz 12.5 lirayı büyük bir olaymış gibi paylaşırken, bu ülkenin çocukları, ülkelerinde iç savaş olduğu için ülkemize gelmek zorunda kalan aileler ve çocuklar için sahip çıkma adına yapılan harcamalar noktasında ne fedakarlıklar yapıyor biliyor musunuz.
Babası işsiz kalan çocuklarımızın daha ne büyük fedakarlıklar yapmasını bekliyorsunuz ki; 12.5 lirayı örnek göstererek büyük bir fedakarlık gibi gösteriyoruz.
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV