banner87
banner131
18 Haziran 2018 Pazartesi

KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM

28 Şubat 2017, 10:24
Bu makale 553 kez okundu
KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM
NİHAL BAYRAKTAR
 Hayatı kolaylaştırmak için çırpınmayıp zor olduğunu söyleyerek kendimizi kandırmayalım.

EVET, HAYAT ZOR.

Ama hayatı kolaylaştırmak elimizde. Zorluklar karşısında durup beklemektense zorluklarımızın üstüne gitmemiz gerekiyor.

Korkularımızın nasıl üstüne gittiğimizde onu yenebiliyorsak zorluklarımızın da üstüne gidere onları yenebilir ya da en aza indirebiliriz.

Örneğin bir derste sıkıntı yaşıyorsak o dersin üstüne gidip ona daha fazla zaman harcayarak, örnekler bularak o dersi hem yenebilir hem de daha eğlenceli hale getirebiliriz.

Özellikle lise öğrencilerinin yaşadığı ders korkularında bu yöntem gerçekten işe yarayabilir. Önemli olan neyi gerçekten ne kadar istediğimiz!

Bunun yanında yemek yapma sıkıntısı çekiyorsak yemek için denemeler yaparak bu sorunun da üstesinden gelebiliriz.

Tamam, herkesin eli yemek yapmaya uygun olamayabilir. Kimse sizden yıldızlı usta bir aşçı kadar iyi yemek yapmanızı beklemiyor ama en azından yakınızdakilerin yemeklerinizi damaklarında bırakmanız da mümkün olabilir.

Bir işe girdiğinizde sorumluluklarınız fazla olabilir. Zaten artık tek bir konu üzerinde uzman ve bilgisi olan kişileri de kolay kolay işe almıyorlar.

İşverenler daima 2 kişinin yapacağı işi tek bir kişiye vererek kendi maliyetlerini düşürmek istiyorlar. İşverenler tarafından baktığınız da mantıklı gibi görünen bu durum çalışan tarafından pek de hoş karşılanmıyor.

Ama verilen sorumlulukları en iyi şekilde yapmak içinde verilen işleri kolaylaştıracak püf noktaları da yakalamak bizim elimizde olan bir durum.

Yapamadığımız ve zorlandığımız işleri yeri geldiğinde evde çalışarak zorlandığımız işleri kolaylaştırarak daha kolay ve hızlı yapma olanağına sahip olabiliriz.

Bu şekilde de üstümüze düşen yükü hafifleterek zamandan tasarruf ederiz. Bu da gün arasında birkaç dakika da olsa bize kazanım sağlar.

İnsanların özellikle spora başladıklarında ilk haftalarda sıkılmaları ya da sporu yapamayacaklarına olan olumsuz inançları.

Hangi sporcu anne karnında öğrendi ki bu işi? Dünyanın en iyi sporcuları eğer spor yapmaktan vazgeçselerdi dünyanın en iyi sporcuları diye anılabilirler miydi?

TABİİ Kİ HAYIR!

Zaten kimse size olimpiyat koşularına hazırlanın demiyor ki! Siz sadece kendi sağlığınızı daha iyi bir duruma getirmek ve sağlıklı bir hayat sürmek için spor yapıyorsunuz.

Tabi sporu hayatlarının merkezine koyup ilerlemek isteyenleri kapsamıyor bu dediklerim. Onlarda zaten sporun üstüne giderek başarısızlıklarını bir kenara bırakarak başarılı olmak için herkesten daha fazla çalışıyorlar. Eee sonucunu da alıyorlar elbette.

Örneğin doktorlara bakalım. Eğer doktorlar sürekli ameliyat yapmasa, sürekli yeni teknikler denemeseler alanlarında bu kadar başarılı olabilirler mi?

Yaptıkları ameliyatların başarısız geçmesinden yılıp bıraksalardı çevremizde doktor kalır mıydı? Tabii ki kalmazdı ve ölüm rakamları her geçen gün daha fazla olarak artardı.

Yani lafın kısası hiçbir şey için vazgeçmeyin. Hiçbir şeyi yarı yolda bırakmayın. Korkularınızın, başarısızlıklarınızın üstüne gidin.

Ben bunu yapamam deyip de kendinizi kandırmayın. Her zorluğun bir çıkış yolu, o çıkış yollarında da güzel başarılar sizinle olur.

ÇALIŞMAYA VE ÇABALAMAYA DEVAM…
 
 
 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV