banner87
banner131
18 Haziran 2018 Pazartesi

KENDİNİ KUTSAYANLAR

14 Haziran 2017, 08:17
Bu makale 298 kez okundu
KENDİNİ KUTSAYANLAR
ŞABAN GÜNER

     Türk Milli Futbol Takımı ne zaman ciddi bir yarışmaya katılacak olsa, mutlaka kendi içinde bir kriz çıkıyor. Kendi kendisi ile cebelleşmekten rakipleri ile yarışmaya fırsat kalmıyor.

     Dünyadaki en değerli liglerden birine sahibiz. Milyon dolarlar dönüyor. Çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücretli olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bırakın çalışanı çalıştıranların dahi telaffuz etmekte zorlandıkları milyon dolarları gencecik çocukların ceplerine koyuyoruz.

       Onlarca kentimizde adını bile ARENA koyduğumuz dev spor tesisleri yaptık. Bu tesislerin yapıldığı çoğu ilimizin,   Süper Ligde takımı  bile yok.  Artık çamur sahada oynan futbol maçı kalmadı.

       Kimsede olmayan futbol direktörümüz bile var. Türkiye Futbol Direktörü, tüm ülkede futbolu planlayıp yönetecek adam demekmiş. Amatör kümeden tutunda milli takıma kadar herkesin üstünde bir yöneticimiz var.

      Kulüp takımlarımız dünyada yıldız avına çıkıyorlar. Ağzını açan Avrupa’da final oynamaktan bahsediyor. Ülkede büyük bir kesim futbolla yatıp kalkıyor. Rahmetli dayım hasta döşeğinde, ölümünden beş gün önce, bana Kayserispor’u soruyordu. Canı yerine cananı düşünmek bu olsa gerek.

     Mahalle takımına bile seçilmenin büyük bir şerefi ve gururu vardır. Mahalle takımlarının bile bir forması ve renkleri vardır. Ama maalesef milli takımımız bu hasletlerini kaybetti.

     Futbol direktörümüz imparator ağzını büzerek, çatık kaşları ile ego fışkırıyor. Asıp kesiyor ama her seferinde milli takımda bir skandal çıkmasına mani olamıyor. Volkan, Ömer, Gökhan, Burak, Arda bildiklerimiz. Kim bilir bilmediğimiz neler var. Öyle olduğu için ülkenin bir bölümü” bu milli takım benim değil” diyor. İstanbul’da maç yapamaz olduk. Anadolu da seyirci arıyoruz. Tıpkı Avrupa da futbolcu avına çıktığımız gibi.

      Gösteriş mi, korku mu, yoksa başka bir nedenimi var anlamadık, ay yıldızlı  kırmızı beyaz formamız bile uçtu gitti.

      Milli takım kulüp takımı haline gelecekmiş!  Buna ancak gülünür. Sanki çok iyi kulüp takımlarımız varda ona özeniyoruz. Kardeşim milli takım kulüplerin takımıdır. Üst yapıdır. Orada üst düzey topçular oynar. Hak edenleri, bir oyun düzenin varsa, ona uyan futbolcuları seçersin ve oynatırsın. Bunu yaparken adil olursun. Futbolcu milli takımda yetişmez. O kulüplerin işidir. Sen onları teşvik edersin. Sen onları yönlendirirsin.

 

    Maçlarını yapacağı,  UEFA normlarında bir stadyumu dahi olmayan Kosova’yı yensen ne olur?  Yenmesen ne olur?  Her turnuvada işi şansa ve başkalarının alacağı neticelere bağlayan bir milli takıma sahibiz. Hep hayal tacirliği yapan yöneticilerimiz var. Nasıl olsa başaramazsak, basının önüne yem diye atacağımız futbolcularımız var.

      Federasyondan teknik kadroya görevini yapamayan herkes mutlaka çekilmelidir. İşin ehli olan kadrolar, kısa, orta, uzun vadeli programlarla işbaşı yapmalıdır.

       Hiçbir başarı elde etmeden, kendi kendilerini kutsayan insanların ülkesi olmaya en güzel örnek,  Türk Futbolu diye düşünüyorum. Acaba yanlış mı düşünüyorum? 

 

                                                      

 

                                                      

 

 

 

 

 

       

 

              

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV