banner167
banner165
26 Ocak 2021 Salı

KENT VE BELEDİYE HAFIZASI

03 Aralık 2020, 07:22
Bu makale 406 kez okundu
KENT VE BELEDİYE HAFIZASI
KADİR DAYIOĞLU
Sık sık belirtirim, bu kentin ve bu kente ait kurumların, bir iki istisna dışında “hafızası” yok. Benimkiler de dahil, ortada gezen, yazılıp-çizilen bilgilerin çoğu şüpheli… Yine çoğu, “O ondan duymuş, o ondan duymuş!” türünden, bir “belgeye” dayanmadan aktarılan bilgiler… Öyle ya, “not tutma”, “yayın yapma”, “anı yayınlama” gibi bir özelliğimiz olmadığından, genellikle, “sözlü tarih” yazmaya mecbur kalıyoruz.
 
Bu vesile ile şunu da anımsatayım: Sosyal medya hesaplarında, dolaşan “kirli”, “yanlış” bilgilerin haddi hesabı yok. Yazarken ve okurken dikkatli olmak lazım.
 
Hakkı teslim etmek lazım, benim gördüğüm ve bildiği, “hafızaya” sahip tek kurum Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ… Şirket’in kuruluşundan günümüze kadar alınan İdare Meclisi, Yönetim Kurulu ve Genel Kurul kararlarının hepsi korunuyor.
 
Bu vesile ile değerli Genel Müdürümüz Hidayet Atasoy’dan bir ricam olacak: Değerli Genel Müdürüm, bu belgeleri gözünüz gibi korumaya devam edin, hatta bir kitap halinde toplayın, bu vesile ile dijital ortama aktarın. Emekli personelinizden Ömer Faruk Dursun’un, derleme konusunda çok kıymetli bir çalışması vardı. Dursun, dönemine kadar ki kararları, basılmamış, bir kitap haline getirmişti.
 
Unutmayın; Elektrik Şirketi hafızası, İmtiyazın alındığı 1926’dan, Şirket’in kurulduğu 1928’den günümüze özellikle Kayseri’nin iktisadi, siyasi ve sosyal hayatının bir aynası… Kayseri’yi, “mikro ölçekte” çalışmak isteyenler için bulunmaz bir hazine… Eminim, Şirketimiz, bu hazinenin farkında.
 
Geçenlerde bir çalışma için, eski Başkanımız Mustafa Çelik’i aradım; bazı bilgiler istedim. Öyle ya, dört yıl Büyükşehir’de, beş yıl da Kocasinan’da başkanlık yapmıştı… Belediye Meclis Üyeliğini saymıyorum…
 
Başkan, sorularımı, uzun uzun ve kendisinden çok emin bir biçimde anlatmaya başladı… Hayret ettim!.. Zaman zaman, “emin misin?”, soruma verdiği tepki de şaşırttı… “Abi, adresini ver de, icraatlarımı topladığım kitabı sana göndereyim!”, dedi…
 
Uzatmayalım, bir saat sonra elime ulaştı… 2019 yılında yayınlanan, “Sadece 4 yılda sadece dua için”, “Hoş Bir Sada” isimli kitap… Yaptıklarını, yapacaklarını, projelerini anlatmış, Başkan… Şöyle bir inceledim, gerekli bilgileri aldım.
 
Bu benim için bir “belge”dir. Selefleri ve halefleri hayta olduğu sürece, bir değerlendirme yapmak zorundalar. Yok, biz alıntı yaptığımızda, “bunu ben ya da filan yapmıştı!” itirazları anlamlı değil…
 
Başkanımız Çelik’i, kent ve Kayseri Belediyesi “hafızasına” bıraktığı “belge” nedeniyle kutluyorum. Diğer başkanları, benzeri bir çalışmaya davet ediyorum. Zira, aradan zaman geçti mi, insanlar, “taraftarlar”, “sevenleri” tarafından “mit” haline getiriliyor. Emeği geçenler, dışlanıyor.
***
Bu bağlamda, Şükrü Karatepe Başkanımızın, “Kendini Kuran Şehir” ve kentle ilgili makaleleri çok önemli. Önemli bir belge olarak önümüzde duruyor. Yine uzun yıllar Kayseri Belediyesi’ne hizmet veren Kemalettin Tekinsoy kardeşimizin, “Kayseri’nin İmarı ve Mekansal Gelişimi” isimli özgün çalışması da bu cümleden… Ellerine sağlık…
 
Bu vesile ile, yine belediye çalışanlarından rahmetli Necmettin Çalışkan’ın, “Kuruluşundan Günümüze Kayseri Belediyesi” çalışması da kayda değer… Başka? Başka, bu tür bir çalışma yapan başkan ve çalışana rastlayamadım. Varsa, bana lütfetsinler…
***
Tabii, günümüzde, Kayseri’yi çalışan Vacit İmamoğlu Hocamız, Suat Çabuk, Gonca Mıhçıoğlu (Gündoğdu), Latife Bayraktar (Özkaramete), Hüseyin Cömert, Mehmet Çayırdağ, Halit Erkiletlioğlu, Yaşar Elden, Mustafa Çınar  ve diğerlerini de unutmadım. Konumuzun öznesi olmadıklarından, belediye dışındakiler için bu kadarla iktifa ediyorum. Kusura kalmasınlar.
***
Bir de bu yazının, Kayseri merkezi ile sınırlı olduğunu da belirtmek isterim. Umulur, diğer ilçe, belde belediye başkanları, köy muhtarları ve buralarda yaşayanlar yörelerini yazarlar.
***
Hele hele, birkaç aydır, Hüseyin Cömert kanalıyla, Kayseri “folkloru” ya da adet/gelenek/ görenekleri ile bizlere önemli bilgi veren Mustafa Şerbetçioğlu dostumuzu da anmadan geçemeyeceğim. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV