banner153
banner156
29 Mart 2020 Pazar

KILÇDAROĞLU

22 Ocak 2020, 09:28
Bu makale 316 kez okundu
KILÇDAROĞLU
KADİR DAYIOĞLU
“Bay Kemal!”, “T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın ile T24 yazarları Hasan Cemal, Murat Belge, Yalçın Doğan, Aydın Engin, Fikret Bila, Şirin Payzın, Tayfun Atay, Soli Özel ve Murat Sabuncu'nun gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı” (ODA TV).
 
Biliyorsunuz bu zevatın bir kısmı, “liberal” Yıllarca Tayyip Bey’e ve AK Parti’ye destek verdiler; işleri bitince ya da “miatları” dolunca, biranda kapı dışarı edildiler.
 
Nerede Gülay Göktürkler, Mustafa Erdoğanlar, Baskın Oranlar, Etyen Mahçupyanlar, Cengiz Çandarlar, Altan biraderler, Nazlı Ilıcaklar, Cüneyt Ülseverler, Ahmet İnseller, Engin Aydınlar, Şahin Alpaylar; Ertuğrul Günaylar…
***
Tabii, bunlar “birinci Cumhuriyet” üzerinden Mustafa Kemal karşıtlığı yaparken, AK Parti’nin işine geliyorlar; diyemediklerini “liboş tayfasına” söyletiyordu. O zaman “Mekke dönemindeydiler”, bunlara ihtiyaçları vardı. Artık, “Medine dönemine girdiler”, gerek kalmadı bunlara, söyleyeceklerini kendileri söylüyorlar, artık.
***
Bu anımsatma girişinden sonra Kılçdaroğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmadan bir bölüm vereceğim: Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılara karşı tavır konusunda bir işveren örgütü eleştirilecekse, bu örgütün TÜSİAD'dan önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olduğunu vurguladı.
 
"Yassıada'yı TOBB'a yaptırdılar. Kimse sormuyor orada ne oluyor, TOBB ne kadar kaynak harcıyor, kimin kaynağını harcıyor? TOBB acaba toplanan paraların nereye gittiğini, Yassıada'ya harcanan paraları kendi üyelerine anlatabildi mi" diye sordu.
 
Kılıçdaroğlu, TOBB'un yanı sıra Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nu da (TESK) eleştirirken, "İkisinin de demokrasiye bağlılıkları konusunda endişelerim var. İki kurum da Erdoğan'a bağlanmış durumdalar" dedi. CHP lideri, MÜSİAD ve Hak-İş'e de, "Kardeşim sen bu ülkede yaşamıyor musun" diye tepki gösterdi.”
***
Doğru söze ne denir? TOBB, MÜSİAD olması gereken birer “burjuva örgütü” olsalardı, ülke bugün, çok farklı yerde olurdu. Yöneticilerinin henüz “sınıfsal” bilinci oluşmamış. Oluşmayınca da iktidarlar üzerinde baskı yapmayı göze alamıyorlar. Oysa; burjuva, bir toplumda değişimin öncüsü.
***
Tabii, TESK ve TOBB, birer sivil toplum (STK) örgütü mü? Aslında değiller. Mısır’ın “yarı resmi el Ahram gazetesi” gibiler… Ya da devletin özel içindeki gözü ve kulağı. Özel yasa ile kurulduklarından, siyasal iktidarın iki dudağının arasında başkanların ve yönetimlerin akıbeti. Bir sayfa yazı ile istedikleri anda görevden alınabilirler. İşte bu durum, ister istemez, başkanları biat etmek gibi sürece sokuyor.
 
Nitekim, dönemin Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulu, TOBB Başkanı Fuat Miras’ın, istifasını geri alma talebini kabul etseydi, kim bilir belki de Rıfat Bey, Rüzgarlı Sokakta tesisat malzemesi satmaya devam edecekti. Bu statü ortadan dururken TOBB da, TESK de iktidarların arka bahçesi olmaya devam eder.
 
O nedenle, bunların birer STK olması isteniyorsa, sendikalar gibi “zorunluluk” esasına göre değil de “gönüllülük” esasına göre teşkilatlanmalı… O zaman bakın bakalım, kaç üyeleri olacak, başkanlar rüyalarında görebilecekler mi o koltukları?
***
Evet. TOBB kaynaklarından aktarılan paraların, hesabını, aslında üyelerinin sorması gerekirken defalarca sormuştum Hisarcıklıoğlu’ndan. Ama hazret, tenezzül buyurmadığından dönmemişti. Şimdi de benzeri soruyu Kılıçdaroğlu soruyor.
***
Rıfat Bey… Şimdiye kadar ne kadar para harcadınız, TOBB kasasından?
***
Kılıçdaroğlu, Esnaf ve Sanatkar Odalarını (TESK) da eleştiriyor. Ama unuttuğu bir şey var, “tepe yöneticilerinin” çoğu “esnaf ve sanatkar” değil ki… Aslında yasa gereği bırakınız başkan olmayı üye dahi olamazlar. Kimi sanayici, kimi tüccar ama TESK’i yıllardır yönetiyor, bunlar. İktidarın işine geldiği için de yerlerinde oturuyorlar.
 
Mesela TESK’e bağlı oda başkanları, iktidarı bir eleştirsinler bakalım, yerlerinde durabiliyorlar mı? Öyle ya; “Temsil kabiliyetleri yok!” ya da “üye vasfına haiz değiller!” gerekçesiyle ile görevden alınırlar. Adı üstünde; “esnaf ve sanatkar odası” ama başkanları ya tüccar ya da sanayici. Tabii, Kayseri başkanlarının durumu nedir? Bilmiyorum. Umumi konuşuyorum.
***
Hatırlıyor musunuz, bunların “üç dönemden” fazla o koltuğa oturmamaları için yasal düzenleme yapılacaktı. Ne oldu? Bilmiyorum… Herhalde Hisarcıklıoğlu yirmi yılı devirdi… Tayyip Bey de nasıl sevmesin ağzı var dili yok başkanı…
***
Sürekli ülkeyi uçuruyordu Rıfat Bey… Tutmasanız 2,5 milyon da istihdam yaratacaktı… Yine hatırlar mısınız bilmem, daha önce de 1,5 milyon istihdam sözü vermişti. Ne oldu?

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV