banner87
16 Haziran 2019 Pazar

Konkordato Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2)

11 Ekim 2018, 12:09
Bu makale 280 kez okundu
Konkordato Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2)
İİK’nın değişik 285 nci maddesine göre, borçlarını, vadesi geldiği hâlde ödeyemeyen veya vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan herhangi bir borçlu, vade verilmek veya tenzilat yapılmak suretiyle borçlarını ödeyebilmek veya muhtemel bir iflâstan kurtulmak için konkordato talep edebilir.
İflâs talebinde bulunabilecek her alacaklı da, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilir.
28/2/2018 tarihli 7101 sayılı Kanunla kaldırılan iflasın ertelenmesi hükümleri, alacaklıları bir kenara bırakarak, genel anlamda mahkeme ve borçlu arasında ilişkileri düzenlemekte; Kanuni düzenlemedeki boşluklar nedeniyle de kötü yönde uygulamaları görülebilmekteydi.
Buna karşılık 28/2/2018 tarihli 7101 sayılı Kanunla yapılan değişikliklerle, bir takım eksiklikler olmasına karşılık, konkordato kurumu, mahkeme, borçlu ve alacaklılar el ele vererek, ortak çıkara yönelik sonuçlar üretmeye uygun, tüm tarafların çıkarını sağlamaya yönelik gerçek anlamda bir iyileştirme (yeniden yapılandırma) yöntemi haline getirilmiştir. Dolayısıyla konkordato sürecinde borçlu, alacaklılar ve mahkeme arasında etkileşimler söz konusudur.
Yetkili ve görevli mahkeme; iflâsa tabi olan borçlu için borçlunun muamele merkezindeki, iflâsa tabi olmayan borçlu için yerleşim yerindeki asliye ticaret mahkemesidir.
Konkordato talebi üzerine mahkeme, İİK’nın 286 ncı maddesinde belirtilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde, derhâl üç aylık geçici mühlet kararı verir ve 297 nci maddenin ikinci fıkrasındaki hâller de dahil olmak üzere, borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alır. 
Mahkeme, geçici mühlet kararıyla birlikte konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığının yakından incelenmesi amacıyla bir geçici konkordato komiseri görevlendirir. Alacaklı sayısı ve alacak miktarı dikkate alınarak gerektiğinde üç komiser de görevlendirilebilir.
Geçici mühlet süresi üç aydır. Mahkeme bu üç aylık süre dolmadan borçlunun veya geçici komiserin yapacağı talep üzerine geçici mühleti en fazla iki ay daha uzatabilir, uzatmayı borçlu talep etmişse geçici komiserin de görüşü alınır. Geçici mühletin toplam süresi beş ayı geçemez.
Geçici mühlet talebinin kabulü, geçici komiser görevlendirilmesi, geçici mühletin uzatılması ve tedbirlere ilişkin kararlara karşı kanun yoluna başvurulamaz. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV