banner153
19 Kasım 2019 Salı

KONKORDATO VE MAKUL GÜVENCE RAPORU NEDİR? (8)

09 Ağustos 2019, 09:43
Bu makale 196 kez okundu
KONKORDATO VE MAKUL GÜVENCE RAPORU NEDİR? (8)
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMI)
Geçici mühlet kararı, İcra ve İflas Kanununun 286’ncı maddesi kapsamında belirtilen bilgi ve belgeleri konkordato talebi ekinde Asliye Ticaret Mahkemesine eksiksiz sunulması üzerine başkaca bir işleme gerek kalmaksızın derhal geçici mühlet kararı verilir ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alır.
Mahkeme, geçici mühlet kararıyla birlikte konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığının yakından incelenmesi amacıyla bir geçici konkordato komiseri görevlendirir. Alacaklı sayısı ve alacak miktarı dikkate alınarak gerektiğinde üç komiser de görevlendirilebilir.
Geçici mühlet üç aydır. Mahkeme bu üç aylık süre dolmadan borçlunun veya geçici komiserin yapacağı talep üzerine geçici mühleti en fazla iki ay daha uzatabilir, uzatmayı borçlu talep etmişse geçici komiserin de görüşü alınır. Geçici mühletin toplam süresi beş ayı geçemez. Geçici mühlet talebinin kabulü, geçici komiser görevlendirilmesi, geçici mühletin uzatılması ve tedbirlere ilişkin kararlara karşı kanun yoluna başvurulamaz.
Geçici mühletin sonuçları, ilânı ve bildirimi, Aynı Kanunun 288’inci maddesine göre verilecek geçici mühlet kararı, kesin mühletin sonuçlarını doğuracaktır. Bu kararla, devletin ve üçüncü kişilerin borçlu üzerindeki baskı ve tahakkümünü geçici olarak durdurmakta ve geçici hukuki koruma sağlamaktadır. Ancak bu koruma sınırsız da değildir. Geçici verilen ilk 3 aylık süreye ek olarak 2 aylık sürede ilave edildiğinde toplam 5 aylık bir koruma öngörmektedir. Mahkemece verilen geçici mühlet kararı Ticaret sicili gazetesinde ve Basın-İlan Kurumunun resmî ilân portalında ilân edilerek aşağıdaki birim ve kurumlara ivedi olarak bildirilir.
Tapu müdürlüğüne, Ticaret sicili müdürlüğüne,Vergi dairesine,Gümrük ve posta idarelerine,Türkiye Bankalar Birliğine,Türkiye Katılım Bankaları Birliğine,Mahallî ticaret odalarına, sanayi odalarına, taşınır kıymet borsalarına,Sermaye Piyasası Kuruluna bildirilir.
Royal Cert Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş
A Member Firm of Royal Cert Audit International
Sorumlu Ortak Bağımsız Denetçi
İsa FERAH
Mail: isaferah@hotmail.com

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV