banner87
14 Ekim 2019 Pazartesi

KONKORDATO VE MAKUL GÜVENCE RAPORU NEDİR? (I)

21 Haziran 2019, 09:46
Bu makale 132 kez okundu
KONKORDATO VE MAKUL GÜVENCE RAPORU NEDİR? (I)
Konkordato, bir borçlunun yaptığı teklifin kanunda öngörülen çoğunlukla alacaklıları tarafından kabul edilmesi ve yetkili makamca tasdik edilmesi sonucu, belli bir zaman dilimi içerisinde borçlarını, teklif doğrultusunda ve kendisine uygun koşullar çerçevesinde ödemesini mümkün kılan cebri bir anlaşmadır.
Ülkemizde şirketlerin ödeme güçsüzlüğü, borca batıklığında finansal takipteki eksiklikler önemli rol oynamaktadır. Şirketlerin stratejilerini belirlemekten de öte nasıl geliştiğini çok yakından takip etmeliler. Örneğin her ay sonunda tüm mali ve operasyonel sonuçları değerlendirmeleri gerekiyor. Şirketlerin birçoğu gerçek mali performanslarını bilmemekte veya bunu sürekli takip etmemekte. Dolayısıyla şirketin yanlış giden bir yönü varsa kimse onun tam farkında olmuyor. Durumun ne derece kötü gittiğini kimse görmüyor. Eğer geliriniz maliyetiniz altındaysa, bu şirketin değer kaybettiğini gösterir. Bu uzun vadede, yıldan yıla üst üste olursa, o zaman şirket kendi öz kaynağından yemeğe başlar. Öz sermaye dengesini gittikçe, borçlanmayla kapatmaya çalışacak, bir noktada borç yükü taşınılmaz boyuta gelir. Bu da şirketi iflas sürecine taşır.
İşletmelere, yalnızca sermayedarlar, alacaklılar ve kredi verenler açısından bakılmamalıdır. Çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, Devlet gibi değişik kesimlerin de işletmelerden beklentileri vardır. İflas etkileri bakımından yalnızca borçlu ortaklar ile alacaklıları ilgilendirmediği için yasal bir düzenleme yapılırken daha geniş bir bakış açısıyla toplumsal etkileri de gözetilerek ele alınmalıdır. Konkordato böyle bir bakış açısının gereği olarak ihtiyaçlardan doğmuş bir hukuki çözüm mekanizmasıdır. Büyüyen şirketlerin, varlık bütünlüğünün ve organizasyon yapısının dağılmasındansa, bu şirketlerin alacaklıları da zarara uğratmadan mı̈mkünse yaşatılması toplumsal ve ticari açıdan daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
28/02/2018 tarihli 7101 sayılı Kanun ile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nda; özellikle de konkordato hükümlerinde önemli değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda 2003 yılından bu yana uygulana gelen iflasın ertelenmesi kurumu, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve kötüye kullanım gibi gerekçelerle tümüyle kaldırıldı. İflas ertelemenin kaldırılması üzerine, ekonomik sıkıntıya düşen şirketlerin yeniden ekonomik varlıklarını sürdürebilmesi, rehabilitasyonu (reorganizasyonu) bakımından 28/02/2018 tarihli 7101 sayılı Kanun ile konkordato kurumunda ciddi değişiklikler yapıldı. Bu yazıda konkordato hakkında temel bilgiler ve yeni değişiklikler üzerinde durulmaktadır.
Royal Cert Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş
A Member Firm of Royal Cert Audit International
Sorumlu Ortak Bağımsız Denetçi
İsa FERAH
Mail: isaferah@hotmail.com

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV