banner153
10 Ağustos 2020 Pazartesi

KORONA GÜNLERİ (6)

03 Temmuz 2020, 07:02
Bu makale 503 kez okundu
KORONA GÜNLERİ (6)
KADİR DAYIOĞLU
Türkiye, korona virüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 53'üncü, can kaybı sayısında 43'üncü sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda [Nüfusa oran] ise Türkiye, vaka sayısında 13'üncü, can kaybında ise 18'inci sırada bulunuyor.
 
Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde korona virüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.
 
Küresel verilere göre Katar vaka sayısında 1. sırada görünüyor. Katar'ı, San Marino, Bahreyn, Vatikan, Şili, Fransız Guyanası (French Guiana), Andorra, Kuveyt, Mayotte, Ermenistan izliyor.
 
Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada San Marino görünüyor. San Marino'yu; Belçika, Andorra, Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, İsveç, Fransa, ABD, Hollanda izliyor.
 
83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 202 bin 284 vaka ile dünyada 53'üncü; 5 bin 167 ölüm ile 43'üncü sırada bulunuyor. 
 
Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 13'üncü, ölüm sayısında da 18'inci durumda görünüyor.(Kaynak: T24 Haber Merkezi)
 
Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:
 1. ABD
 2. Brezilya
 3. Rusya
 4. Hindistan
 5. Birleşik Krallık
 6. İspanya
 7. Peru
 8. Şili
 9. İtalya
 10. İran
 11. Meksika
 12. Pakistan
 13. Türkiye
 14. Suudi Arabistan
 15. Almanya
 
Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:
 1. ABD
 2. Brezilya
 3. Birleşik Krallık
 4. İtalya
 5. Fransa
 6. Meksika
 7. İspanya
 8. Hindistan
 9. İran
 10. Peru
 11. Belçika
 12. Rusya
 13. Almanya
 14. Kanada
 15. Hollanda
       ……………..
      18. Türkiye
 
***
Tabii, bu sonuçlarda, şunların etkisi nedir? Bu sorular bana ait olup, basında, TV’lerde defalarca sorulan sorulardan ve anlatılanlardan yararlandım…
 
1. En fazla ölümün gözüktüğü “65+” grubunun, genel nüfus içindeki oranının etkisi nedir? Unutmayın, bizim ülkemizde, bu oran yüzde 8’ler civarında. AB/27 ortalamasının neredeyse yarısı. Tabii, bunun bir diğer izahı da şu; ülkemizde yaşlıların çabuk öldüğü ve doğum hızının yüksek olduğunu da gösterir. Demek ki biz, yaşlılarımıza iyi bakamıyoruz.
2. Aşı, özellikle “verem aşısı” zorunluluğu, yine özellikle “ölüm oranına” etkisi hangi yönde. Biliyorsunuz, ülkemiz, “zorunlu ülkeler” arasında.
3. Genel temizliğe önem veren ülkeler ile, temizliğe (hijyen) pek önem vermeyen ülkeler arasında, “genel bağışıklık” nedeniyle, bir farkın olması doğal mı?
4. Ülke verilerinin sağlık derecesi nedir? Vaka ve diğer verilerde kullanılan “kabuller” aynı mı? Otoriter ya da totaliter ülkelerde “verilerin” sağlık derecesi, şüpheli mi?
5. Sağlık sektörünün kamu, özel, kamu+özel olmasının ya da bunların ağırlığının etkisi var mı bu sonuçlarda?
6. Tıp eğitiminin ya da kalitesinin bu sonuca etkisi ne ölçüdedir?

Haberici -->

  Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157