banner153
25 Eylül 2020 Cuma

KORONAVİRÜSÜN ŞAKASI YOK

29 Ağustos 2020, 17:51
Bu makale 4248 kez okundu
KORONAVİRÜSÜN ŞAKASI YOK
MEHMET NİLKALI
Koronavirüs salgını il ilgili önümüzdeki sürecin çok zor geçeceğini gördük. Çünkü en yakınımızdaki insanlar bile bu hastalıktan dolayı vefat ediyor. Yani tedbiri umursamama noktasındaki geldiğimiz yada geleceğimiz nokta, ya kendi canımız yada başkasının canına mal olabilecek düzeyde.
Dün önemli bir isim bu hastalıktan dolayı vefat etti. Allah rahmet eylesin. Sonuçta ne kadar dikkat edersek edelim hastalıkla ilgili toplumun genelinin dikkat etmemesinin bedeli ağır olabiliyor.
Daha yaz aylarında iken salgında artış olması, ölüm vakalarının olması endişe veriyor. Ki sonbahar ayları ile birlikte bu durum daha da artacak gibi.
Şehrimizde maalesef artan vaka sayısını halk kendisine gözlemliyor ama her ne hikmetse hala işin şakasında, ciddiyetinde olmayan insanlarımız çoğunlukta.
Şehrimizde halen maskesiz gezenler kadar maskeyi aksesuarmış gibi taşıyanlar. Maskesini tam anlamı ile ağız ve burun kısmına kapatmayanlar çoğunlukta.
Birde ilginç bir olay daha yaşadık. İnsanlara salgının önlenmesi amacıyla düğün kısıtlaması ve benzeri adımlar attırırken, salgının ilk çıktığı günden bu yana covid 19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenaze namazlarına ciddi kısıtlamalar getirirken, birinci derece akraba dışında kimseyi namaza durdurmazken bu yasağında olmadığını da gördük.
Evet bu vakadan dolayı hayatını kaybeden insanın cenaze namazında birçok kurallar alt üst edildi. Aslında burada neden cenaze namazı çok katılımla kılındı diye sorgulamaktan ziyade, demek ki cenaze namazı kılınabiliyor ve vefat eden insan defnedilebiliyormuş.
O nedenle artık bu vakadan hayatını kaybeden insanların cenaze namazına katılımla ilgili engellemeler yapmayalım. Hatta salgın döneminde normal nedenlerden dolayı vefat eden insanların bile cenaze namazlarına kişi kısıtlaması getirdik. Umarız bu yöndeki uygulamalar aynı derecede kişi ayırım yapmadan olur.
 
KAYSERİ SAHİPSİZ
 
Kayseri sahipsiz söylemini kullananlara önce tepki gösterirdik. Ancak şehrimizin elindeki imkanlar, gelmeyen ve başka kentlere giden devlet yatırımlarını görünce o insanların ne kadar haklı olduğunu gördük.
Bugün seçilmiş olarak görevi başında olan yöneticilerin şehrimizle ilgili bu söylemine söyleyecek bir ifadeleri olmadığını düşünüyoruz.
Çünkü şehrin geleceği adına önemli olan, şehrin önemini artıracak olan bazı devlet yatımları ortada yok. Birde buna yenileri ekleniyor ve giden, kaybettiğimiz yatırımlar oluyor.
Şimdiye kadar söylediğimiz şu idi. Şehrimizin lokomotifi sanayi. Sanayi olursa şehirler gelişir. Diğer yatırımlar beraberinde gelir.
Eğer sanayideki gelişmişliğiniz, sanayinin üretim noktasında çeşitliliği ve bu üretimin yurt dışına ihracatı büyük önem taşır.
Ancak yıllardır biz sanayiyi ihmal ettiğimiz gibi sanayinin gelişmesine öncülük edecek bazı yatırımlar gelmedi.
Şuan için yapabileceğimiz şey şu. Şehrimiz yöneticileri ve siyasileri acilen bu şehir için yapılmayanları tespit etmelidir. Yapılması gerekenleri tespit etmeye gerek yok. Yapılmayanların bir kısmını eğer hizmet olarak bu şehre sunarsak, gerisi gelecektir ve sorunlar çözülecektir.
Şehrimizde sanayi bölgesinin gelişmesini sağlamak, daha çok istihdam ve istihdamı yönelik işçilere verilecek maaşın yüksek olması artı olacaktır. Aslında geciken ve ihmal edilen şehrimizle ilgili o kadar çok konu varken hangisini anlatalım diyoruz. Bu şehirde sorunları dile getirecek. Problemlerin çözümüne katkı sağlayabilecek maalesef yapı da kalmamıştır. Allah yardımcımız olsun. Büyük bir köy olma yolunda adım adım ilerliyoruz. Büyükşehir değil Büyükköy olma yolundayız.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV