banner87
23 Mayıs 2019 Perşembe

KÜÇÜK ÜLKENİN, BÜYÜK DEVLET ADAMI RAHMEETLİ RAUF DENKTAŞ

19 Kasım 2018, 10:16
Bu makale 269 kez okundu
KÜÇÜK ÜLKENİN, BÜYÜK DEVLET ADAMI RAHMEETLİ RAUF DENKTAŞ
ABDULKADİR YUVALI
Türk dünyasını, 21.Yüzyılda bağımsız konumda temsil etmekte olan yedi Türk devleti arasında toprağı ve nüfusu itibarıyla en küçük temsilcisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,  Jeopolitik, jeostratejik konumu itibarıyla tarihî devirlerden beri Anadolu’nun ikmal yolları kapsamında olmuştur. Kıbrıs Adası, Osmanlı Devleti’nin dış politikasında ciddi manada sıkıştığı bir dönemde (1878) bazı şartlarla İngiltere’nin yönetimine bırakılmıştı. Kıbrıs Adası’nın sakinleri arasında Türkler hem nüfus ve hem de ekonomik yönüyle adanın diğer sakinlerine göre iyi durumda idiler. İngiltere’nin adada uyguladığı sistem, zaman içinde Türklerin aleyhine gelişme göstermiştir. Ancak İngiltere, yüzyıllardan beri bir arada yaşamakta olan Türk ve Rum halkını, kendi konumunu yeni şartlarda da devam ettirebilme uğruna ayrıştırma, çatıştırma politikası uygulamıştır.
Kıbrıs Türkleri, 1955 yılından itibaren İngiltere, Yunanistan ve Kıbrıs Rumlarının ortaklaşa uygulamaya koydukları Türksüz bir Kıbrıs Adası projesi uğruna yaklaşık 20 yıl boyunca ciddi manada acılar, sıkıntılar ve katliamlara maruz kalmışlardır. Kıbrıs Türklerinin, söz konusu kıskaç karşısında, rahmetle andığımız Rauf DENKTAŞ, Dr. Fazıl KÜÇÜK ve atsız mücahitlerin gayretleriyle baskı ve katliamlar karşısında Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurmuşlardır. Bu dönemde, tehlikeli gidişat karşısında Anavatan Türkiye’den yardım almışlardır. Bu süreçte yaşanmış olan olaylar sürecinde Rauf DENKTAŞ adında bir vatan evladı çıkmış, takiben KKTC’NİN kurucu Cumhurbaşkanı olarak ülkesine yıllarca hizmet vermiştir.
Rahmetli Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ, gerek dâhilden ve gerekse hariçten gelen her türlü baskılara rağmen davasını satmadı, satmaya çalışanlara da itibar etmedi. KKTC’NİN bağımsızlığına hayatını adamıştır. Kıbrıs Türklerine, bağımsız bir cumhuriyet armağan etmiş olan bir dava adamıydı. Rauf DENKTAŞ, İngiltere’de Hukuk eğitimi sonrasında yani 24 yaşından itibaren hiç bıkmadan, usanmadan hayatının sonuna 15.Ocak 2012 yılına kadar hayatının her dönemi Kıbrıs Türklerinin insanca yaşayabilecekleri bir vatanları ve devletleri olmasına adamıştır. Bu büyük insan, vermiş olduğu mücadelenin semeresini yani halkının barış, huzur ve güvenlik içinde yaşayabileceği bir sitemin kurucusudur.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, bağımsızlık mücadelesinin her evresinde rahmetli Rauf DENKTAŞ fiilen görev almıştır. Bu yüzden KKTC’NİN, yol haritasıyla rahmetli cumhurbaşkanının hayatıyla örtüşmektedir. Kıbrıslı Rumlar, öncelikli olarak Yunanistan’ın İngiltere’nin hatta ABD’NİN politik manadaki destekleriyle 1955-56 yılında başlatmış oldukları tehditler ve katliamlar karşısında Türkler, nefsi müdafaa yolunu seçmişlerdir. Hadiselerin ada geneline yayılması üzerine İngilizler telaşlanır ve çözümler aramaya başlarlar. Bu sırada Kıbrıslı Türkler taksim diyorlar, Kıbrıslı Rumlar ile,ENOSİS adındaki katliam planını hayata geçirmek istiyorlardı.Yunanistan,ENOSİS’İ hayata geçirmek için çok yönlü silahlanıyorlar ve korkunç planlarını hayata geçirmenin hesabını yapıyorlardı.Kıbrıslı Türkler de,bu süreçte Türk Mukavemet Teşkilatını kuruyorlar,sınırlı imkanlarıyla ve kaçak yollardan Anadolu sahillerine ulaşıyorlar ve Anavatan’dan yardın talep ediyorlardı.
Emperyalist İngiltere. Adadaki varlığını yeni bir yapılanma ile devam ettirmenin hesabı içinde olmuştur. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin konuyla fiilen ve resmi türde müdahalesiyle 1959 yılında Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın garantörlüğünde Zürich ve Londra anlaşmaları temelinde 16 Ağustos 1960 tarihinde   iki toplumlu bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştur.İngiltere,adadaki stratejik bazı yerlerde üsler elde etmiştir.Türkiye ve Yunanistan adada fiilen asker bulunduracaktı.Yeni cumhuriyet,Türkiye ve Yunanistan’ın üyesi olmadıkları örgütlere üye olamayacaktı.Yapılmış olan bu anlaşmadan Rumlar asla memnun değilerdi.Hedefleri yeni Cumhuriyetin Cumhurbaşkanı Makarios’un başında bulunduğu ENOSİS’İ hayata geçirmekti.Bu hesaplarla başlatmış oldukları baskılar sonucu Kıbrıslı Türkler kırsal bölgelerden şehirlere ve özellikle başkent Lefkoşa’ya sığınıyorlardı.Rumlar 21 Aralık 1963 gecesi KANLI NOEL katliamıyla kadın,çocuk ve yaşlı demeden yüzlerce Türk insanını şehit ettiler.Türkiye 25,26 Aralık 1963’te gerçekleştirmiş olduğu hava harekatı sonrasında hadiseler kısmen yatışır.ABD cumhurbaşkanı,dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı rahmetli İsmet İNÖNÜ’YE,gönderdiği bir mektupla “ bizden aldığınız silahları,bizim çıkarlarımız dışında kullanamazsınız” diyordu.Kıbrıslı Türklere yönelik baskı ,yıldırma ve katliamlar devam ettiği için Türkiye garantör devlet sıfatıyla TSK. 20 Temmuz 1974 günü Barış harekâtını gerçekleştirmek suretiyle ada topraklarının %37’sini kontrol altına almıştır. Kıbrıs Türkleri, Rauf DENKTAŞ ve Dr. Fazıl KÜÇÜK öncülüğünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur.
Rahmetli Rauf DENKTAŞ, tıpkı Türkiye’nin kurucusu rahmetli Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK misali Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti’nin kurucusudur.2003 yılında, bazı çevreler özellikle de siyasi iktidarın “ AB’ye girmemizi Kıbrıs engelliyor, verelim de girelim mealindeki bazı talihsiz söylemler karşısında,
,”Kıbrıs’ta 400 yıldır görevliyiz, nöbetteyiz. Kıbrıs Türkiye’nin bağrına saplanan bir hançer olmasın diye…ayuvali48@gmail.com 18.11.2018
RAUF DENKTAŞ’IN VASİYETİ
 
Gençler! Egemenliğinize, devletinize sahip çıkmadığınız an,devletsiz kalırsınız.Rum toplumu içinde,onların idaresinde küçük bir topluluk olursunuz…Bunları bilerek yaşayınız…İç sıkıntılar sebebiyle devletinden vazgeçmiş bir topluluk dünyada görülmemiştir.Bugün Filistin gençliğinin bizim mertebemize ulaşmak için,egemen bir devlet sahibi olabilmek için katlandığı mücadeleye bir bakınız…İsrail’in devletinden yoksun bırakılmamak için katlandığı mücadeleyi gözünüzün önünde tutunuz…Ve Allah’a şükrediniz ki,Türkiye sayesinde,Anavatan sayesinde devlete kavuştunuz,egemenliğe kavuştunuz..Bunun bedeli yoktur.
 
 
Ey Türk gençliği! bu vasiyet siz ve bütün ülkelerin gençleri içindir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV