banner153
03 Aralık 2020 Perşembe

KURBAN BAYRAMI

30 Temmuz 2020, 07:13
Bu makale 879 kez okundu
KURBAN BAYRAMI
ŞABAN GÜNER
Kitap indirilen dinlere İBRAHİMİ DİNLER diyoruz. Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar Hz İbrahim’in Allah tarafından, oğlunun canı ile sınandığına ve sınavı başarı ile verdiğine inanırlar.
         Museviler ve İsevilerin kaynağı eski ahittir. Yani Tevrat’ın yaratılış bölümüdür. Burada İbrahim den Sara’nın oğlu İshak’ın kurban edilmesi istenir. Biz Müslümanlar ise Hacer’in oğlu İsmail’in kurban edilmesinin istendiğine inanırız. İstenen ilk oğuldur. İlk oğlu ise İbrahim in karısı değil, karısının cariyesi Hacer doğurmuştur. Adı İsmail olmuştur. Sonradan karısı İshak’ı doğurmuştur.
       Burada olayın öznelerinden çok, İbrahim ve oğlunun Allah inancı ve verdikleri sözü tereddütsüz yerine getirmeleri önemlidir. Ders alınacak kısım Allah’a olan teslimiyetleridir. Allah et ve kan istemiyor. İbrahim’in samimiyetini test ediyor. Hatta İbrahim’e kesilecek kurbanı, o gönderiyor. Sınavı kazananlara ve nesillerine iki cihanda hasenat vadediyor.
       Buradan çıkaracağımız ders çok açıktır. Kurban dâhil, bütün ibadetleri yaparken samimi olmalıyız. Sadece Allaha ibadet edeceğiz. Ona güvenip, ondan yardım isteyeceğiz. Kimsemiz, o olacak. Yapacağımız her işte Allah’ın rızasını düşüneceğiz. Düşünürken, konuşurken, yiyip, içerken, yatıp, kalkarken Allahtan yardım isteyeceğiz. Hatta hayırlı ise olması için Allah’ın başarma gücünü bize nasip etmesini isteyeceğiz. Bunu kalben isterken dilimizle besmele çekeceğiz.
      Son yıllarda bayramları buruk ve sıkıntılı geçiriyoruz. Tabiri caizse ve mübalağa ediyorsun demezseniz, Bayramlar kara geliyor. Önceki yıllarda İslam dünyası iç savaşlar yüzünden doya doya bayram edemiyordu. Bu sene iç savaşlara korona belası eklendi.
       Ramazan Bayramında, Bayram Namazı dahi kılamadık. Bu bayramda farklı olacağını zannetmiyorum. Devlet kılın dese dahi insanlar camilere gitmeye korkacaklar. Yine boynumuz bükük bir bayram geçireceğiz.
       Madem bu illetle mücadele edilemiyor, onun bulaşmaması için alınacak her tedbir ibadet sayılır. Hem kendi hayatımızı, hem toplum sağlığını korumuş oluruz. Allah’ın emanetine sahip çıkmış oluruz.
        Bu nedenle, bayramda mesafe, maske, hijyen kurallarına azami derecede dikkat etmeliyiz. Bayram ziyaretlerinden kaçınmalıyız. Tokalaşma, el öpme, sarılmak gibi aktivitelerden uzak durmalıyız.
       Kurbanın kesilmesi, hisselerin ayrılması ve dağıtılması, tüketilmesi esnasında çok titiz ve dikkatli olmalıyız.
        Geleneklerimizi terk etmekle, alışılmışın dışına çıkmakla hiçbir şey kaybetmeyiz. Aksini yapıp bana bir şey olmaz demek intihardır. Karşınızdakinin hayatını hiçe saymaktır.
         Ömrünüz sürdükçe daha nice bayramları gönlünüzce yaşarsınız. Ama bu gün asıl mesele insanı yaşatmaktır.
         Kazasız, belasız, hastalıksız, bulaş sız bayramlar diliyorum.
      
 
   

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157