banner87
26 Mart 2019 Salı

KURTLAR SOFRASINDA ORTADOĞU

10 Nisan 2018, 07:00
Bu makale 617 kez okundu
KURTLAR SOFRASINDA ORTADOĞU
KADİR ÖZDAMARLAR

Muammer Yılmaz 1973 yılından itibaren tarih araştırmalarına ve elde ettiği bilgileri de kitaplaştırmaya başladı. Şahsen tarihî araştırmalar yayınlayan yazarlar içerisinde kıymeti son yıllarda ortaya çıkan Reşat Ekrem Koçu daima dikkatimi çekmiştir Neden? Çünkü Reşat Ekrem Koçu kendine özgü zevkli bir üslubu olan tarih araştırmacısıdır. Hele farklı bir resim anlayışı olan Sabiha Bozcalı’nın resimleriyle zenginleştirilmiş eserleri ne kadar çekicidir.

Muammer Yılmaz’ın üslubu da Koçu gibidir. Kendine has bir zevkli ve kıvrak üslup yakalayan Yılmaz elliye yakın eser sahibi olmuş ve çoğu defalarca yeni baskılara ulaşmışsa bundaTürk tarihinin ilginç konularını ele alması kadar bu anlatımının da büyük rolü vardır.

İkinci Abdulhamit’in Şahsiyeti ve Politikası, İstanbul 2017 adlı eserinin sanki ikinci bölümü olmak üzere geçtiğimiz hafta, Türk tarihinin ilginç ve güncel konularını ele alan Kurtlar Sofrasında Ortadoğu, Kayseri 2018, adlı çalışması yayınlandı. İlesam üyesi olan yazarımız çeşitli gazete ve dergilerde tarihî, dinî, kültürel ve politik konularda yüzlerce makale ve incelemesi yayınlanmıştır. İşte bu çalışması da bu kültürel birikimin bir olumlu sonucudur.

112 sayfa olan eseri Kayseri’de Tezmer Kitap Kırtasiye tarafından bastırılmıştır. Konu bütünlüğü bozulmadan eser tam yirmi dokuz başlık altında ele alınarak konu tamamlanmak istenmiştir. Her bir başlık fazla derine gitmeyen fakat okuyucunun anlayabileceği ve zihin yorgunluğuna götürmeden ele alınmıştır. Kitabın sonunda da iki sayfa okuyucunun ilgisi göz önünde alınarak, merak edenler için iki sayfa kaynak verilmiştir!

Yazar eserine “Mehmedim” başlığı ile giriyor ve Erim, nişanım, gözbebeğim, tarihim, Cudi’de, Gabar’da, Palandöken’de, Tendürek’te, Sağgöze’de, Afrinde, atmacam, şahinim. Selâm uçan kuşuna,toprağına taşına; ”Dizlilere diz çöktürüp,başlılara baş eğdiren” eğilmeyen başına ,uğruna,sancağına…” diyerek bitiriyor. Böylece tarihin derinliklerinden bugüne kadar Türk askerinin değerini ve kıymetini ortaya koyuyor.

Bu girişten sonra yazar Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun coğrafyadaki yerini,  kültürel ve ekonomik güçleriyle beraber  ortaya koymaya çalışıyor. Ayrıca İngiltere, Fransa ve ABD üçgenindeki bölgeyi ve Siyonist düşüncenin buralardaki niyetlerini Kudüs üçgeninde yorumluyor.

İşte tam bu arada durmadan ağlayan veya ağlatılan Filistin’in dramını yazar deşelemeye çalışıyor. Daha sonra yazar Osmanlı döneminde daha sonra da yazar “Kurtlar Sofrası” dediği özellikle ABD’nin Ortadoğu bölgesinin zenginlikleri üzerindeki emellerini ve acımasız yöntemlerini belirtiyor. Kitabın son bölümlerinde ise Türkiye’nin bu bölgedeki misyonunu belirtmekte ve sonucu şöyle bağlamaktadır:

Suriye’nin bölünmesini istemeyen Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı hareketi ile Amerikan’ın silahlandırdığı Avrupa ülkelerinin de desteklediği ve Türkiye’miz için büyük tehlike arz eden PKK’nın, hemde DEAŞ’ın uzantılarının ellerini, kollarını ve ayaklarını kırmak için Suriye’ye girmek zorunda kalmıştır. Türkiye’nin terörle mücadelesinin ağırlık merkezini Suriyeye kaydırması, hem güvenlik, hem de stratejik açıdan kritik bir hamledir.

….Çözümsüzlüğün başlıca faktörü olarak ABD’nin ısrarlı şekilde Suriye’deki ana tehdidi DEAŞ’la sınırlandırması, İsrail’in güvenliğinin sekteye uğraması korkusu,Rusya’nın yıllardır yatırımları kaybetme korkusu,,İran’ın bölgede lojistik üssü Suriye’yi bırakmam istememesi, çözümsüzlüğü katmerleştiriyor.”

Peki, bunlar bilinen olaylar da çözüm nedir? Sorusuna yazar net tavrını koyamıyor.Önerisini söyleyemiyor. Atlan Çetin’in yorumuna sığınıyor: ”Suriye Ya Suriye parçalanarak Fukuyamcı mantık oraları tarumar edecek ya da İbn-i Haldun’cu bir medeniyet damarı bir gün hatırlanıp üst kavramlarla yeni bir Suriye kurulacak”

Eser okuyucuyu düşünmeye davet ediyor ve uyarıyor, hem de gelecek adına. Yazarını kutluyorum.

Not: Muammer Yılmaz, Kurtlar Sofrasında Ortadoğu, Kayseri 2018,Tel:0352 2228038

 

 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV