banner153
06 Haziran 2020 Cumartesi

“KUTLU YOLUN BİR KARINDAŞI”

14 Eylül 2019, 15:01
Bu makale 660 kez okundu
“KUTLU YOLUN BİR KARINDAŞI”
KADİR ÖZDAMARLAR
HAMZA ERAVŞAR HAKK’A KAVUŞTU
(18.02.1946 – 02.09.2019 )
Değerli ülkücü arkadaşım Hamza Eravşar 01.08.2019’ da Hakk’a yürüdü, gitti! Kutlu Yolun Bir Karıncası, 2016 yılında yazdığı hatıra kitabının başlığıdır. Ben oradan aldım. Bu ifade doğrudur. Hem öğretmen, hem fikir, hem siyasî, hem sosyal hayatında hep dengeli olmuş, kendini yetiştirmiş bir dostumuzdu. Zaten Almanya’da iken çocuklar için yazdığı Türkçe -2 kitabının önsözünde şöyle demişti: ”Hayata dört şeyle bağlanılır: Din, dil, tarih ve dil .”Hayatı boyunca hem okudu, hem yazdı ve hem de ülkesi menfaati ve bu değerler uğruna bir ömür tüketti. Düşüncelerini her imkanda yazdı ve fikirlerini belitti, teşkilatçılık yaptı. Söz uçar, yazı kalır düşüncesiyle, dergi çıkardı, ders kitabı yayınladı, her fırsatta düşüncelerini dile getirdi vb. Verimli bir arkadaşımızdı.
Kendisi 18.02.1946 yılında Tomarza’nın Özlüce Köyü’nde doğdu. İlköğrenime köyünde başladı fakat Hisarcık’ta tamamladı. Sonra Pazarören Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İlk görev yeri Mardin’inin Ömerli kazasının bir köyünde başladı. Daha birçok okulda müdür-öğretmen olarak çalıştı.
1977 yılında daha sonra Almanya’ya gönderildi Orada Türk çocuklarının eğitimi için çalıştı. Burada Türkçe-2 kitabını yayınladı. Dergi çıkardı. Teşkilatlarda görev aldı ve ülkücülük anlamında çok mücadele etti. Bu uğurda bir ömür tüketti, dense yeridir.12 Eylül darbesinde müstafi sayıldı. Yılmadı bu boşluktan yararlanarak işletme dalında yüksek tahsilini tamamladı, Türkiye’ye dönemediği zamanda teşkilatlarda çalıştı ve daha sonra yine öğretmenliğe geri döndü ve daha sonra da emekli oldu. Ölünceye kadar da ülkü yolunda hizmetine devam etti.
Kendisini 1995 yılında Ülkücü Öğretmenler Derneği başkanı olduğunda tanımıştık. O yıllarda çıkarmaya başladığı Ülkücü Öğretmenler de çok hoşuma gitmişti. Okumak ve yazmak en büyük meziyeti idi. Bu azim ve çalışkanlığın altında yatan örnek insanlar ve sebeplerini bir röportajında şöyle anlatıyor:”………. sistemli okumam dönemi başladı. Tarihte Yahya Kemal, İmanda Mehmet Akif, ülküde Nihal Atsız, tefekkürde Necip Fazıl Kısakürek, fikir dünyamın ışıkları oldular. Sosyal meselelerde de Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Erol Güngör, etmediği için son on yıldır da Kur’an-ı Kerim ve Hadisler üzerinde çalışıyorum.”
Okuma ve yazma sevdalısı bir insandı. Zaten elinin kalem tutması, kitap, dergi ve gazete çıkarması sebebiyle sanatçı dünyamızın bir neferi idi. Güçlü bir yazardı da. Konferansları da bir ayrı meziyeti idi!
Bugün artık Kayseri düşünen ve düşündüğünü yazan, söyleyen bir münevverini kaybetti. Şu eserler onundur:
1.Avrupa Türkleri, 2. Türk Tarihi, 3.Türkçe 2, 4.Teşkilatçılık, 5.Kutlu yolun Karıncası.
Ölümüne tıbbî sebep “pankreans kanseri “ idi! Tutulduğu bu hastalık iki yıl sürmüştü. Fakat gün geldi, bir anda Hisarcık Mezarlığı’nın misafiri oldu. Mekanı Cennet olsun.
Tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.
Kayseri e-Haber Gaz.8.9.2019
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV