banner153
20 Eylül 2020 Pazar

MAĞDURİYETLER…

10 Ağustos 2020, 06:56
Bu makale 363 kez okundu
MAĞDURİYETLER…
MEHMET NİLKALI
Mart ayından bu yana koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sıkıntılı bir süreç var. Bu süreç aynı şekilde hızla devam ediyor. Bir de ekonomik yönde ailelere yansıyan en ağır durumu var.
Koronavirüs salgını nedeniyle alınan bazı tedbirler oldu. Sokağa çıkma yasağı. Bazı işletmelerin kapatılması geçici olarak. Birçok işletmede kısa çalışma ödeneği verilmesi gibi devletinde desteği oldu.
Kısa çalışma ödeneğine başvuru çoktu ve yararlanan işletmelerde oldukça fazlaydı. Bunun içinde basın sektörü, özel hastaneler, fabrikalar, daha sayamayacağımız onlarca farklı sektördeki firmalar.
İlk ay bu hizmetten yararlanan yani kısa çalışma ödeneği ile personelini mağdur etmeden, işletmeyi de mağdur etmeyecek şekilde yararlandığını düşünenler ikinci ay bu hizmetten çıktılar.
Aslında faydalı gibi görünse de işletmeye katkı sağlamış olsa da birçok şirket, bu uygulama ile farklı mağduriyetlerin ortaya çıktığı gibi personelle ilgili de tasarruf konusunda uygulamayı beğenmedi.
İkinci ay bu sayı arttı. Üçüncü ay bu sayı tamamen bitti derken uzatma oldu. Bu ay ve şimdi yine yapılan uzatma ile birlikte bazı sektörlerdeki işletmeler bu uygulamayı sevdi. Aslında normal uygulama şekli ile bu durum çokta işletmelere yarar sağlamadı. Mantıklı ve hak gözeten işletme sahipleri uygulamayı doğru bulmadığı gibi büyük bir çoğunluğu terk ederken birçok işletme ise, uygulamada çalışanını mağdur etmedi. Bu süreçte mağdur olan ve sıkıntı yaşayan insan sayısı oldukça fazla oldu.
Geldiğimiz süreç itibarıyla, koronavirüs salgını ciddi anlamda çalışanlardan büyük bir kesimi mağdur etti. Bu mağduriyetlerin ortadan kalkması için devletin adımlar atması şart oldu.
Atılacak adımlardan ilk önceliği, devlet kısa çalışma ödeneğinde maaşı asgari ücretten 1100 liraya kadar düşen, üzeri işletmeler tarafından tamamlanmayan veya az tamamlanan çalışanların mağduriyetini gidermeli. Biran önce bu çalışanların tespiti yapılarak maaşının üzeri tamamlanmalıdır.
Yine devletin İşkur aracılıyla mı yoksa farklı bir kurumu ile mi adım atacaktır bilinmez ama kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından verildi. Verilmediği söylense de, şuan çalışanların 8 aylık işsizlik maaşı hakkının 4 ayı tamamlandı. O nedenle biran önce yeni bir düzenleme yada duyuru ile bu ödemelerin 8 aylık işsizlik maaşı hakkı dışında olduğu açıklanmalıdır.
Olayın özü şu. Çalışanlar bu süreçte her yönüyle özelliklede ekonomik anlamda ciddi mağdur olmuş ve bu mağduriyet katlanarak devam ediyor. Biran önce insanların yardımına yetişmek ve 4 aylık gibi kısa sürede evine asgari ücretin altında maaş giren çalışanlara sahip çıkılmalıdır.
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV