banner167
banner165
27 Ocak 2021 Çarşamba

MAKUL OLAMIYORUZ

26 Kasım 2020, 07:22
Bu makale 1836 kez okundu
MAKUL OLAMIYORUZ
ŞABAN GÜNER
Şöyle çevrenize dikkatlice bir bakın. Hatta kendinizden başlayın. Düşüncelerinizi, duygularınızı, hareketlerinizi, tepkilerinizi gözden geçirin. Sonra aile fertlerinden başlayarak, yakın çevrenize göz atın.
      Dahası var; basını, televizyonları, bilim adamıyım diyenleri, uzman geçinenleri, siyasetçileri, bürokratları dikkatlice tetkik edin. Otobüs sürücüsünü, pazarcıyı, apartmanızda ki görevliyi, mağazadaki tezgâhtarı unutmayın.
      Trafik polisleri, sağlık çalışanları, devlet memurları, temizlik işçileri, fırıncı, kasap, bakkal kısacası Türk Toplumunu ve davranışlarını gözlerinizi kapatın bir film izler gibi dakikalarca izleyip, aklınızdan geçirin.
      Makul düşünüp, makulü yaşayan kaç kişi bulabilirsiniz. Hadi makul ne demek olduğunu da yazayım. Akla, mantığa uygun düşünüp davranmaktır. Aşırılıklardan kaçınmaktır. Uçlarda yaşamamaktır.
     Eskilerin deyişi ile ifrat ve tefritte kaçmamaktır. Hemen her konuda, düşünürken, değerlendirirken, dinlerken, söylerken, okurken, yürürken, yerken, eylem yaparken, tepki verirken, üzülüp sevinirken, konuşurken, kızarken, severken çok ileri gider aşırıya kaçarsanız, ölçüyü kaçırırsınız. İfrata kaçarsınız. Çok geride, zayıf kalırsanız tefrit yapıyorsunuz.
      Bununun anlamı uçlarda yaşamaktır. Uçlarda yaşamak insanı gerer. Gerilen insanların oluşturduğu toplumlarda gergin olur. Gerilmiş bir toplumun mutlu olması ham hayaldir.
      Toplum mutlu olmadıktan sonra hiçbir başarının tadını alamazsınız. Düğününüzde gönlünüzce gülüp oynayamazsınız. Acılarınıza, doyasıya ağlayamazsınız.
      En vahim olanı, sevmeniz gerekenleri sevemezsiniz. Dünyayı kendinize cehennem edersiniz.
      İfrat ve tefrite kaçmadan orta yolda sebat etmesini öğrenip, makul olduğumuz gün birçok derdimiz sona erecektir. Bundan emin olun.
      Uçlarda yaşamak insana vesvese de veriyor. Vesvese ise şeytanın en büyük silahıdır. Kendinizi savunmasız bırakırsınız.
       Gecenin en karanlık anı, sabaha en yakın olan anıdır. Biraz gayretle, çalışma ve mücadele ile başta virüs belası ve ekonomik sıkıntılar olmak üzere problemlerimizi çözeriz. Dermanı olmayan dert yoktur.
       İnşirah suresi ile Yaradan’ımız kaldıramayacağımız derdi vermeyeceğini, her darlıktan sonra rahatlık vereceğini buyuruyor. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV