banner153
banner161
29 Ekim 2020 Perşembe

MANSUR YAVAŞ BERAT ETTİ!..

24 Eylül 2020, 07:52
Bu makale 606 kez okundu
MANSUR YAVAŞ BERAT ETTİ!..
KADİR DAYIOĞLU
Hatırladınız mı? Bir buçuk yıl kadar önce, CHP Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş, “senette sahtekarlık!” gibi bir takım konularda, “linç kampanyası” başlatılmıştı. Kampanyayı yürütenlerin başında Tayyip Bey ve Mehmet Özhaseki gelince, daha da dikkat çekmişti…
 
İddialar yenilir yutulur cinsten değildi… “Havuz Medyası” ve “besleme basın”, üstüne üstüne gidiyor, Özhaseki, her fırsatta ve her soruda konuyu canlı tutmaya çalışıyordu…
***
Sanırım, “kaybedeceğini” de anlayınca, “suya düşen” misali, “yılana sarılmak” ihtiyacı, hissetti…
***
Aslında, Özhaseki’nin kazanabilme ihtimali çok çok zayıftı, tüm iktidar, tüm devlet gücü arkasında olmasına rağmen… Tabii, değerli başkanımız, Kayseri’de girdiği seçimler gibi, Ankara’yı da çok rahat kazanacağını sanıyordu. Öyle ya, Kayseri’de, “şapkasını koyarak” kazanıyordu, seçimleri.
 
Oysa; Ankara ile Kayseri’nin sosyal dokusu, gelir ve eğitim düzeyi, kişilerin beklentileri çok farklıydı… Ayrıca; Ankaralı değildi… O nedenle aday olmaması gerekirdi… Zira, süreç, Ankaralıya, kendisini anlatmaya yetmezdi…
***
Bir de, Bülent Arınç tarafından, Ankara’yı “parsel sattığı!” iddia edilen, görevden alınan, Melih Gökçek tahribatından sonra, AK Parti’nin kazanması çok zordu.
***
O nedenle, kabul eder mi? Bilemem… Büyük bir siyasal darbe aldı…
***
Kaldı ki; bir önceki seçimi yine Mansur Yavaş’ın kazandığı fakat, “sandık hileleri” sonucunda kaybettiği gibi bir iddia da Ankara kulislerinde, basında dolaşıyordu. Bu bile, Özhaseki’ye bir sinyal verebilmeliydi. Geçte olsa, Gökçek’ın bozuk imajının tesirini görmüş olsa bile, geç kaldı!..
***
Daha adaylığa adı geçerken ve sonrası bir iki yazı ile uyarmıştım, bu ve benzeri keyfiyetleri ileri sürerek. Neticede, “adaylığı” kabul etmemesi gerektiğini anlatmaya çalışmıştım.
***
Sanırım isim vermeden şu anekdotu da yazmıştım… Şimdi isim vererek aynı anekdotu tekrar ediyorum: Veli Altınkaya dostumuz, destek babında, bir grup gazeteci arkadaşı ile Ankara’ya gitmişti… Bir sanayi sitesindeki toplantıya katılmış. İntibalarını sorduğumda, şunu demişti: “Abi, başkanın durumu kötü… Hiç ilgi görmedi… Kazanması, mümkün değil…”
***
Yine bir vesile ile, Ankara’da yaşayan Kayserililerin durumunu sormuştum, altmış yıldır Ankara’da yaşayan bir dostuma; “Özhaseki’ye Kayserililer ilgi gösteriyor mu?” “Kadir, sanırım, Özhaseki Başkan, beklenen ilgiyi göremedi… Kazanması çok zor!”
***
Sonuçta, Özhaseki Başkan, “çantada keklik gördüğü” seçimi, inanılmaz medya, maddi ve iktidar gücüne rağmen, yüz küsur bin oy farkla kaybetti… Bu sonuç, bir siyasi için kabul edilebilir bir şey değildi…
***
Tabii, bu yenilginin üzerine, sosyal medya dışında Kayseri medyasında pek ilgi görmeyen, Yavaş’ın, suçlamalardan “berat” ettiği haberi, düştü, geçenlerde basına…
 
Diyeceksiniz ki; “bunda ne var?” Durum öyle değil. Zira, Özhaseki, neler neler demişti, Mansur Yavaş için… Umarım, sosyal medyada gezen söylediklerini, bir dinleme fırsatı bulur…
 
Berat haberin manşeti şu: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, senetle mükerrer tahsilat gerçekleştirmeye çalıştığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.”
 
Devamı ise şöyle: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, avukatlık yaptığı dönemde senetle mükerrer tahsilat gerçekleştirmeye çalıştığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.
 
Mansur Yavaş hakkında avukatlık yaptığı döneme ilişkin senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla ‘görevi kötüye kullanmak’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ suçlarından açılan dava Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
 
Mahkeme, Yavaş'ın ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan beraatına karar verdi. Yavaş hakkındaki senedi veren kişiye tahsilat amacıyla çok sayıda mesaj göndererek ‘kişilerin huzur ve sükununu bozduğu’ suçlaması ise şikayet yokluğundan düşürüldü.”  (Kaynak; AA)
 
Ayrıca; bu konuda Ankara Büyükşehir de bir açıklama yaptı: “Seçim döneminde Mansur Yavaş'tan şikayetçi olan Necmettin Kesgin'in, ‘sahte senet düzenlemek’, ‘şantaj’, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı, istinaf mahkemesinin ise hükmü kanuna uygun bulduğu aktarıldı.”
***
Sanılmasın ki, bu olay yenilgide, bir rol oynamadı… Özhaseki’yi, bu yola iten kimdi? Çok merak ediyorum. Oysa; Özhaseki, bu işe hiç bulaşmayacak, bundan hiç medet ummayacaktı, işine bakacaktı?
 
Tabii, bu adam kim? Siyasi iltisakları nedir? Birden bire, seçim eğik düzlemine pat diye neden düştü? Bunun, perde arkasında teşvikçisi kim? Zamanla öğreneceğiz?

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157