banner153
03 Temmuz 2020 Cuma

MASKEYLE BU İŞ OLMUYOR…

26 Haziran 2020, 07:36
Bu makale 647 kez okundu
MASKEYLE BU İŞ OLMUYOR…
MEHMET NİLKALI
Bazen düşünüyorsunuz. Acaba maske üretimi gibi çok kolay ve basit bir hadise olmasaydı belediyeler ne yapacaktı. Yada yokken ortaya çıkan maske krizi ve beraberinde belediyelerin maskeye yönelmesi gibi durum olmasaydı belediyeler çalışmış görünecek miydi?
Bu soruyu herkesin sorması gerekiyor. Herkesin bununla ilgili akıl yürütmesi, kafa yorması gerekiyor. Çünkü pandemi sürecinde maalesef hadise tamamen maskenin etrafından değerlendirildi. Ama öyle değildi. Çünkü bu pandemi döneminde insanlar mevcut borçlarının üzerine borçlar kattı.
Aile hayatları perişan oldu. Geçim sıkıntılarının üzerine aynı oranda sıkıntılar eklendi. Acaba maske dağıtmanın yada üretmenin bu anlamda ne katkısı oldu birileri bunu açıklasa iyi olacak. Bir de belediyelerin yaptığını söylediği yardımlar var. Bu yardımlar kime gitti bilmiyoruz. Mutlaka belli ailelere yardımlar yapılmıştır ama şuan o kadar çok perişan insan var ki; düşünün Kayseri’de binlerce insanın kısa çalışma ödeneği ile birlikte maaşları yarı yarıya düştü, işveren üstünü tamamladı. 3 aylık gibi süreci asgari ücretinde çok altında maaşla geçinmek zorunda kaldı.
Geride kalan 3 aylık süreçle ilgili bir başkan bir yetkili çıkıpta şunu yaptım derse yanlış yapar. Evet yetkisi ve görevi alanı içerisinde insanlara destek ve yardım noktasında bir şeyler yapmışlardır. Ama bu mağdur olan, mağduriyetleri önümüzdeki aylarda daha da çok hissedilecek ailelere kadar ulaşabildi mi? Ulaşamamıştır. Çünkü yapılan yardım sayıları ile mağdur olduğu hesap edilen ailelerin sayısı yada çalışanların sayısı çok fazla.
Sonuç olarak belediyelerin gerekirse bu yıl bahsettikleri yatırımlarla ilgili geri adım atmaları ve buradaki bütçeyi toplumun temek direği olan ailelerin dağılmaması, perişan olmaması adına onlara aktarmalıdır.
Aile dağılırsa toplumun huzuru bozulur. Toplumun huzuru bozulursa insanlarımızın sıkıntıları artar. İsteğimiz yetkililerin biraz daha duyarlı olmasıdır.
Asfalt dökmek, yol yapmak şuan için akıllı yada ülkemiz, ülkemiz insanı için yararlı bir iş değildir. Siz o asfalttı, o yolları, o yatırımları kullanacak insanlar olmadığı zaman bir şey yapamayacaksınız ve anlamı olmayacaktır.
Umarım belediye başkanları biran önce bu yılla ilgili yatırımlarını gözden geçirir maksadın yatırımlar yaparak çalışıyormuş gibi görünmektense toplumun temel direği olan ailelerin hayata tutunması, sıkıntılar yaşamaması adına harcama yaparlar.
Çünkü insanımızı yaşatırsak yaptığımız yatırımların bir değeri vardır. Ayrıca, mevcut belediye başkanları kendi parti teşkilatlarının (mahalle sorumluları özellikle) yada muhtarların söylem yada bilgi aktarımı ile yetinmeyerek, farklı yöntem ve metot geliştirerek mağdur aileleri bulmakla da yükümlüdür. Parti mensuplarıyla bu iş olmaz. Akıllı bir başkan gerekirse farklı partilerin mahalle temsilcilerine bile dolaylı yollardan ulaşarak, en azından gerçekten mağdur olan ailelere de ulaşmış olur. Maksat insanımızı yaşatmaksa, maksat insanımıza hizmet ise, ayrım yapmadan, gerçek mağdurlara da ulaşma adına çaba göstermek zorundadırlar.
BU VİCDANSIZLIK DEĞİL Mİ?
Bir arkadaş anlattı. Pazar yerinde satışa sunulan ürünlerle ilgili fiyat karmaşası. Düşünün öğleden önce kilosu 15 liradan satılan bamya. Pazarlık yapan bir kadın 13 liradan verirsen 10 kilo alayım diyor. Adam sinirleniyor. Bin 13 liraya alıyorum. 14 liraya vereyim. 1 lira kar etmeyim mi? Bu işten kazanmayım mı? Eve ekmek götüreceğim. Diyor. Haklı olarak.
Öğleden sonra Pazar yerine gidiyorsunuz aynı kişi bamyanın fiyatını 12 liraya düşürmüş. Şimdi bu nasıl iş. Bu nasıl bir durum. Bu vicdansızlık değil mi? Tamam satışta fiyatları istediğiniz gibi uygularsınız. Alan alır. Almayan almaz. Ama bakıyorsunuz 1 lira için yapılan yemin. Sonra fiyatı aşağı kadar çekiyorsunuz. Siz 12 liraya satarken zararına satmadınız. Kar ettiniz. Ayıp değil mi? Yazık değil mi? Vicdansızlık değil mi? Bir siyasi partinin il başkanının söylediği gibi fahiş fiyatta fotoğrafı çekip zabıta gönderin söylemi ile bu işin içinden çıkılmaz. Denetim şart…

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV