banner153
banner156
27 Şubat 2020 Perşembe

MAZİYE BİR BAKIVER

17 Ağustos 2019, 08:19
Bu makale 299 kez okundu
MAZİYE BİR BAKIVER
KADİR ÖZDAMARLAR
Sakın söz konusu sakın bir müzik konusu olacaktır. Hayır! Timaş yayınlarından 2017 ‘de yayınlanan, Dursun Gürlek’in hazırladığı kültür sohbetleri. Kitap bir hayli ilgi görmüş olmalı ki 5. baskısını yapmış. Eseri tesadüfen okuma meraklısı bir esnaf dostumuzdan emaneten almıştım.
1952 yılında Tokat’ta doğan Dursun Gürlek, ilk ve orta tahsilini memleketinde tamamladıktan sonra İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Gazete ve dergilerde çeşitli görevlerde bulunan Gürlek, bir süre muhtelif okullarda Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği de yaptı.
Bıkmadan, usanmadan medeniyetimizin ve kültürümüzün inceliklerini  anlatmaya devam çalışan Gürlek, medeniyetimizin dili Osmanlı Türkçesi dersi de verdiğini öğreniyoruz. Değişik, biyografi çalışmalarından. Osmanlıcaya egemen olması dolayısıyla İstanbul araştırmaları, kültürel değerlerimizde çok derinleşmesine vesile olmuştur. Özellikle dini, tarihi ve eğitim, kültürel varlıklarımız üzerindeki araştırmalar ona çok şey kazandırmıştır. Bu donanım yazma aşkı ile birleşince kendisine çok şey kazandırmıştır. Şu tespiti çok güzel:“İstanbullu olmaktan maksat şu, İstanbul tarihi ile şiiri ili, edebiyatıyla, sanatıyla, camisiyle, çeşmesiyle sevmek gerekiyor.”
Şayet yazarıKültür Tarihçisi ve Araştırmacısı”yapıyorsa bu şuurun ve yazma aşkının büyük rolü vardır. Hoş bibim gibi kitap aşıkları; İstanbul’u Yahya Kemal, Ahmet Rasim, Semavi Eyice, Reşat Ekrem Koçu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Aydın Boysan gibi kıymetlerimizin eserleri ve yazılarından okuyarak feyizlenmişizdir. Aslında İstanbul’u merak edenler için bu değerli yazarlarımızın eserleri ve orijinal üslupları ile kaynak eserlerdir!
İşte bu eserler silsilesine Dursun Çiçek’in hiç te yabana atılır olmayan bir üslubu ile hazırladığı “Maziye Bir Bak” adlı eserini de ekleyebiliriz. Kitapta, tarih sevdalıları için birbirinden zevkli anlatılan ve ele alınan tam seksen iki konu vardır. Yazıların hepsi sohbet havası içerisinde ele alınmış, olduğundan rahat ve ibretle okunan yazılar silsilesi. Yazılarına zaman zaman Osmanlı Türkçesi’nden katığı terimler ve sözler de sanki bir yemeğin katığı gibidir. Yazar konulara yaklaşırken anlatımda belli ki, üslubuna hayran olduğum Reşat Ekrem Koçu etkisindedir!
Yazılar bütününde, Mehmet Akif, Farabi, Mimar Sinan, Tahirü’l-Mevlevi, Merkez Efendi, Şeyhülislam Yahya, İsmail Hakkı Bursevî gibi şair ve sanatçılarımız; Yusuf Kamil Paşa, Sırrı Paşa, Halet Efendi gibi devlet adamları; 2. Mahmut, Kanunî Sultan Süleyman gibi padişahlarımızdan hayli ibretli anekdotlar mevcut. Her bir anekdot birer ibret aynası.
Bu sanatçı ve devlet adamlarımız yanında İstanbul mezarlıkları, camileri, minareleri çeşmeleri, türbeler, hanlar gibi tarihimizin mühürleri yanında; Kütüphaneler, kütüphane sevdalıları, zincire vurulan değerli kitaplar, Kitapsız Hocalar, yurt dışına kaçırılan kitaplar, Kitaplar üzerine nükteler ve fıkralar, kucağında kitap yaşayan Hükümdar: Kanunî Sultan Süleyman vs. Gerçekten insan okudukça bazen duygulanıyor, bazen kızıyor ve bazen de iyi ki böyle kıymetlerimiz var, diyorsunuz!
O birbirinden değerli çeşmelerimiz. Şairlerimizin, hat sanatçılarımızın, hükümdarlarımızın ve mimarlarımızın ortak yapımı olan çeşmelerimiz. Onca ihmalkarlığımıza rağmen, çeşitli bahanelerle yıkmamıza rağmen hala zamana direnen o güzelim, insanın bakmaya kıyamadığı çeşmelerimizin ne güzellikleri ve hikmetleri olduğunu gözleriniz buğulanarak okuyorsunuz, dolayısıyla bilgileniyoruz.
O, Allah lafzının ilk harfi olan elifi simgeleyen ve göğe doğru yükselen minarelerimizdeki çoğumuzun bilmediği mimarî ustalıklar ve güzellikler… Büyük bir hassasiyetle ele alınıp işlenmiş.
Eserin, daha bu gibi bütün bilgi ve ibret sayfaları yanında, ya insani güzellikler ile ders veren sahneler…
Ben bu kitabı okudum, çok keyif aldım. Çok şey öğrendim. En azından kültürümüz ve medeniyetimiz hakkında bilgilerinizi yenileme adına…
Peki, siz de bu eseri sahiplenip, okumayacak mısınız? Türk medeniyetinin güzelliklerini görmek için!

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV