banner87
21 Ekim 2018 Pazar

MEHMET BEĞENDİK…

12 Ocak 2018, 07:26
Bu makale 509 kez okundu
MEHMET BEĞENDİK…
KADİR DAYIOĞLU
Kayseri, geçenlerde, bizim kuşağa mensup, önemli bir girişimciyi kaybetti; Mehmet Beğendik (Kayseri, 1946- Ankara, 2018)…O malum ve menhus hastalığa yakalanmıştı. Uzun zamandır tedavi görüyordu. Ankara’dan gelen cenazesi, 10 Ocak günü, bir ikindi vakti, Camii Kebir’den kaldırıldı. Asri Mezarlık’ta aile kabristanına defnedildi. Tanrı, rahmet eylesin.
 
Beğendik’i tanırdım… Hatta, birkaç kere yemişliğimiz, içmişliğimiz de olmuştu… Uzun zaman görüşemedik. Bir cenaze vesilesiyle Camii Kebir avlusunda karşılaştık. Selamlaştık ama arkadaşları vardı yanında, kalabalıktılar, el sıkışmak, hatır sormak kısmet olmadı.
 
Babaları merhum Nuri amcayı da, kardeşi Hamdi Beyi de, kayınpederi merhum Hacı Cevizoğlu’nu da tanıdım. Merhumun kızı, Niyazi Bahçecioğlu’nun gelini… Damadı, İbrahim Beyi de bilirim. Sonra, şirketlerin başına geçti. Kardeşi Hamdi Bey de rahmetli Rifat Besceli ile dünür oldu. Besceli’nin kızı Behiye,Hamdi Beyin gelini...
 
Büyük baba Hacı Nuri amca, kuruyemişçiydi. Ocakta, yüzünden ter aka aka, leblebi kavurduğunu iyi anımsarım. Tabii, o yıllarda leblebi, şimdiki gibi makine de kavrulmazdı. Altında ateş yanan geniş ve küre kesmesi, kalaylı bakır kazanın içinde, tahta bir gereçle karıştırılarak kavrulurdu, leblebi. Eğilmiş vaziyetteki kavuranın kıçı da değirmen taşı dönerdi, el hareketine uygun bir biçimde.
***
Nuri amca, babamın da arkadaşı olurdu. Karşılaştığımızda, “Dayı Bey, nasıl?”, diye hatırını sorardı. Belki de bunda, “eski CHP’li” olmalarının etkisi vardı.
***
Çarşı’nın sevilen, sayılan, lafı-sözü dinlenen bir esnafıydı. Uzun yıllar, sabah namazı sonrası, Bayrampaşa İş Merkezi arkasında bulunan çay ocağında arkadaşları ile buluşup, günün meselelerini, alınıp-satılanları konuşurlar; şaka yollu birbirlerine “takılırlardı!”.
***
Oğulları yanında çalışırdı… Aile, 1970’lerde, Tariş’in bayiliğini, merhum Recep Haymanalı’dan devralınca ticari hayatları da değişti… Haymanalılar da REHA şekerlemeyi kurmuşlardı. REHA, Recep’in “RE”sinden, Haymanalı’nın“HA”sından oluşur.
***
Aslında, ailenin ticari hayatı önemli, yazılacak türden… Şimdi, bazı bilgiler vereceğim. Vereceğim bazılarında yanılabilirim. O nedenle, şimdiden özür dilerim.
 
Perakende sektörünün önemli isimlerinden “Beğendik Mağaza İşletmelerinin” kurucusu Mehmet ve Hamdi Beğendik kardeşler… Babalarının yanında, kuru yemiş ticaretiyle iş dünyasına girdiler. Yani, iki kardeş, “çekirdekten” esnaf; “çekirdekten”tüccar.
***
Nuri Beğendik ve oğulları Kolektif Şirketi’ni, bugün ülkemizin önemli “marketler zincirinden” Beğendik’e dönüştürdüler; bir “marka” oldular… Esnaflık, sonra kolektif şirketten ünlü bir marketler zincirine uzanan bir serüvenin hikayesi Beğendik….
***
Kayseri’de, 1986 yılında, Anadolu esnafının klasik ticaret anlayışını ve halkın alışveriş alışkanlıklarını değiştiren market modelini gündeme getirdiler, ilk mağazaları olan “Beğendik”i, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda hizmete açtılar. Şimdi, burası kapandı… Ondan sonra gerek Kayseri’de ve gerekse de Kayseri dışında, marketler zincirine yeni halkalar eklediler.
***
Tabii, o yıllarda “dışa” açılmaları kolay olmadı. “Büyükler” tarafından engellenmeye çalışıldı. Mesela, İstanbul piyasasına girmekte çok zorlandılar. Öyle kolay değil, “İstanbul Dükalığı”nın “pay alanın” girebilmek. Kolay olmadı, bu piyasada, özellikle Kayseri dışında tutunmak. O nedenle, diyorum; ailenin ticari hayatı yazılacak türden… Ama tüm çektiklerini, yaşadıkları sıkıntıların yazılması kaydıyla.
***
Beğendik kardeşler, o “boşluğu” gördüler… Zaten, girişimcinin sıradan insandan farkı da o; “boşluğu” görebilmek… Yine o nedenle, “girişimci”, “boşluğu gören!” diye tanımlanır. İşte, Beğendik ailesi de bunu görebilenlerden birisi… Bu açıdan, benim gözümde, “diğerlerinden” farklılar…
***
1993 yılında Ankara’da, Kocatepe Camii altında, departmanlı mağazayı hizmete açarak Türkiye’ de bir ilke imza attılar. Geniş bir alan üzerinde hizmet veren bu departmanlı mağaza ile güçlendirilen Beğendik mağazaları Ankara’ da Akköprü ve Kayseri Melikgazi, Mersin, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri Yeni Sanayi vd. mağazaları ile bir zinciri haline geldi.
***
Tabii, “ailenin” bir de yurtdışı müteahhitlik serüveni var. Sonu, kötü oldu. Bu işten, büyük darbe yediler. Bir de, Ankara Kızılay’da, Kızılay’ın arsasına yaptıkları inşaat da sürüncemede kaldı. Oldukça sıkıntı çektiler, tabii Kızılay’a da sıkıntı içine girdi. Mahkemelik oldular. Sanırım, AK Parti döneminde Abdullah Bey devreye girdi, tarafları uzlaştırdı.
***
…Sonunda, çok sık rastlanan kardeşlerin ticari ayrılık, Beğendik kardeşler arasında da gerçekleşti.
***
“Abdullah Bey!” deyince, Sayın Gül’ün cenazeye geldiğini hemen belirteyim. Ahde vefa göstermiş… Abdullah Beyin geldiğini duyan AK Partili dostları, cenazeye katıldı mı? Bilmiyorum… Zira, haberim olduğu halde, gidemedim…O nedenle görmedim cenazeye katılanları.
 
Basında çıkan fotoğraflara baktım. Hiçbirinde,Havaalanında karşılayanlar arasındaki Yaşar Karayel’i çıkın, “ikbal yıllarında”, “Abdullah abi, Abdullah abi!” diye etrafında pervane olanların, önünde perende atanların hiç birisini göremedim. Sadece, Şaban Bayrak vardı. Biliyorsunuz, o da akrabası…
 
Sanırım, Sayın Gül’ün katılacağını duyunca, “tüydüler!”. Yoksa bir “zenginin”, bir “mahali” olacak da bizimkiler arz-ı endam etmeyecekler, öyle mi? Vallahi, “dızdığının dızdığının dızdığının” cenazesine icabet ederler, “köpeğinin ölüsünü” kaldırırlar. Fotoğraf karesine girebilmek için, birbirlerini tepelerler.
***
Mehmet’e tekrar rahmet ailesine sabır ve metanet diliyorum…
 
    

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV