banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

MEHMET KÜÇÜK ve ”Durgun Akardı Pınar”

23 Nisan 2019, 10:03
Bu makale 256 kez okundu
MEHMET KÜÇÜK ve ”Durgun Akardı Pınar”
KADİR ÖZDAMARLAR
Kayseri’de telif edilen ilk eser, Danişmendliler zamanında Arapça yazılmıştır. Eserin sahibi Kayserili İlyas oğlu Ahmet ve eserin adı da Keşfu’l Akabe’dir. Bildiğimiz kadarıyla ikinci eser ise XVI. Asırda Kayseri müftüsü İnayetullah Efendi ve eseri Kayseri Tarihi’dir. Üçüncü ve dördüncü eser ise Ahmet Nazif Efendi’nin yine yazma eseri olan Mir’at-i Kayseriyye ve Erciyes Gazetesinde tefrika edilen, daha sonra da Meserrret –Ali Haydar Diriöz tarafından kitaplaştırılan Kayseri Meşahirleri adlı eserdir. Bu üç eserden Keşfu’l Akabe Dr. Mikail Bayram; Kayseri Tarihi Dr. Kemal Göde ve Mir’at-i Kayseriyye ise Prof. Dr. Mehmet Palamutoğlu tarafından ele alınmışlar ve değerlendirilmişlerdir. Kitaplaşan eser ise Mir’at-i Kayseriye’dir.
Kayseri’de ilk matbaa ise Yunus Bekir tarafından ve Vali Ahmet Muhtar Bey’in destekleriyle kurulmuş ve Kayseri’nin ilk gazetesi ”Erciyes “Yunus Bekir Bey’in idaresinde çıkmıştır.
Kayserili şair ve yazarlarımız esas Cumhuriyet döneminde kendilerini göstermeye başlamıştır. Kitaplarını çıkarmışlardır. Eserlerini yayınlayanlar arasında öğretmen sanatçıların büyük rolü olmuştur. Hatta 1999 yılında Kayseri öğretmenlerinden, içinde bizim de yer aldığımız bir grup Milli Eğitim Bakanlığı adına dört adet, okullarda okutulmak üzere kitap hazırlamışlar, uzun süre bu kitaplar okutulmuştur!
İşte şimdi elimde yine bir öğretmenimizin hayat hikayesini anlattığı,12 hikayeden oluşan kitabı var. Yıllardır Sanat Okulu’nda meslek dersleri okutan Mehmet Küçük’ün ”Durgun Akardı Pınar, Kayseri 2019” adlıeseri.
Mehmet Küçük,1952’de Avanos’un Sarılar Kasabasında doğmuştur. İlköğretimi kasabasında, Ortaokulu Özkonak Ortaokulunda, Liseyi Kayseri Sanat Enstitüsü’nde, 1978 yılında da Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu ve aynı yıl da okuduğu bu liseye öğretmen olarak atandı.
1979 yılında bir süre bende aynı okulda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak aynı okulda görev yapmıştım. İşte kendilerini bu yıldan itibaren tanırım. Çalışkan bir eğitimcidir. Daha sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği, ABD’’de Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.
Bu mesleki birikimiyle 38 yıl hizmet verdikten sonra, Uzman Öğretmen ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı olarak emekli oldu. İşte böyle bir birikim sahibi olduktan sonra yazı hayatına girdi. Tabiitakdirnamaler, teşekkür ve aylıkla ödüllendirmeler birbirini kovaladı.”Üretken olmayı, bir şeyler üretmeyi, kendisine ilke olarak yazar “Milli Eğitim Bakanlığı adına tarafından Makina, Teknik Resim ve Hidrolik-Pnömatik sahasında üç kitabı yayınlanmış ve yıllardır Meslek Liselerinde kaynak eser olarak okutulmuştur.
Mehmet Küçük bir taraftan mesleki alanında ilerlerken, bir taraftan da edebî alanda boy göstermeye başlamıştır. İlk olarak 1995 yılında Acılar Bulut Yüklü adlı şiir kitabını yayınlamıştı. Değişik yayın organlarında meslekî ve sanat alanında yazıları yayınlamıştı. İşte bu gayretin sonucu bir şiiri de Kürdilihicazkar makamında bestelenmişti.
İşte Durgun Akardı Pınar adlı hikâye kitabı da bu sanat aşkının ve bir şuurun ifadesi olarak yayınlamıştır. Belki bu eser Taşra Edebiyatının önemli bir eseri olmaya adaydır. Adaydır diyorum, çünkü İstanbul dışındaki şehirlerimizde hangi yayınlar çıkıyor, maalesef yakından takip etme imkanımız yoktur. Onun için ihtiyatlı davranıyorum.
Eserde on iki hikaye mevcuttur. Bu hikayeler yazarın doğumundan, eğitim hayatından, meslek hayatında önemli gördüğü notlar doğduğu bölgeden ilginç olaylar vs. Hasılı yazarın deyimiyle “Anadolu’da yaşanmış gerçek hayat hikayeleri… Anadolu’nun çilekeş insanının dertlerini, üzüntülerini, sevinçlerini, acılarını duru, akıcı bir dille” ele alınıp işlenmiştir.
Eserin ilginç gelen yanı konular işlenirken yer yer yöresel deyimlerden haylice faydalanmasıdır; bu da anlatıma güç vermektedir. Koşa sevin deyimi ne demek? Seçilen konular bir taraftan da yaşanılan yerin yani Sarılar Kasabası’nın bir sosyolojik incelenmesidir. Bu bilgiler söz konusu kasaba için bir kazançtır!
Bana göre hikayeler içerisinde yazarın kızının ölümünü anlattığı,”Durgun Akardı Pınar” ve “Cafiye” isimli köylerde kadın gerçeğini işleyen hikayeler beni etkilemiştir. Bu hikayeler arasına konan şiirlerde kitabı zenginleştirdiği bir gerçek! Dili sade, anlatımı akıcı. Kelimelerdebazen seçici ki bu da yazarın Türkçe sevgisini göstermektedir. Ama zaman zaman hikayelerdeki teknik hataları ve imla bozukluklarını belirtmeliyim ki bunların da zamanla düzeleceğine inanıyorum.
Eseri ben bir çırpıda okudum. Sizin de seveceğinizi umuyorum. Değerli yazarımızı kutluyor ve yeni eserlerini bekliyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV