banner167
banner165
21 Nisan 2021 Çarşamba

MEHMET ÖZHASEKİ SİYASETİ BIRAKACAKMIŞ!..

09 Mart 2021, 08:14
Bu makale 507 kez okundu
MEHMET ÖZHASEKİ SİYASETİ BIRAKACAKMIŞ!..
KADİR DAYIOĞLU
Değerli Başkanımız Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz Cumartesi, TV1’de bir programa katılmış; “2023 yılında siyaseti bırakacağını ve gençlerin önünü açacağını açıklamış!” Devamında: “Ben, siyaseti seviyorum ve hizmeti de seviyorum. Siyaseti bıraktığımız zaman çekilip bir kenar da bağda bostanda yan gelip yatacak halimiz yok.
 
Yine vakıf hizmetleri yine insanların hizmetinde olmak gibi bir misyonu üstlenerek hayatımı devam ettireceğim. Bıraktığımız eserlerle övünüp artık müsaade isteyeceğiz ve gençlerin önünü açacağız” demiş. (Recep Bulut, Kayseri Gerçek Haber, 08.03.2021).
***
Tabii, kendisi bilir. Kararına saygı duyarız. Ama biraz erken oldu gibime geliyor bu açıklama… Biliyoruz ki, yine Özhaseki, bir tarihte: “Kayseri yoruldu bende yoruldum!” diyerek, belediyeye nokta koyacağını açıklamıştı. Hatta bunu da, şimdi anımsamadığım bir yerel gazete manşete çekmişti.
 
Yine anımsar mısınız? Bir seçim öncesi, milletvekili listesine girmesine kesin gözle bakılıyordu. Hatta tabiri amiyane ile, “tasını tarağını toplamaya!” bile başlamıştı Büyükşehir’den… Yine hatırlayın, bazı daire başkanları da Özhaseki ayrılacak diye görevi bırakmış, özel işinin başına geçmişti.
 
Hafızanızı yoklayın; listeler belli olmasına bir-iki gün kala, bir açılışta, “Beğendik” olabilir, listeye girmediğini, başkanlığa devam etmesi gerektiği haberi ulaşınca, çok zor durumda kalmıştı. Sonra, Ankara’nın ricası üzerine, “devam!” demişti… Derken tekrar başkan, milletvekili, bakan, Genel Başkan Yardımcılığı… Sanırım; “ben yoruldum!” dediği andan bu yana on küsur yıl geçti… Hala siyasette ve odağında… Bu kadarı da her kula nasip olmaz.
***
Demem o ki, siyaset böyle bir şey… Bazen, ummadığın anda partin barajı aşar; bazen pavyonda kavga çıkartırsın liste başından silinirsin, bazen umudun olmadığı sıradan bir de bakmışsın seçilmişsin…
***
Adem Baştürk Hocamız, sanırım beşinci sıradan listeye girmişti. Seçilememe gibi bir endişesi vardı… İstanbul’daydım… Telefon görüşmemiz de, “kazanabileceğini” söylediğimde, inanamamıştı… Zira, hava öyleydi… Umudun bittiği ya da istemediğiniz anda bir de bakmışsınız şans size gülmüş.
***
Haddime değil… Haddimi bilen birisiyim… Henüz, Ankara adaylığı, kulislerde konuşulurken; “Sakın olma… Zira Ankara zor… Kayseri gibi elini kolunu sallayarak seçim geçiremezsin!” türünden uyarı yapan herhalde tek kişiyim. Biliyorsunuz, diğer adayları ciddiye almazdı.
***
Bana kalırsa, “zirvede” ikine bırakmak iyidir… Bundan sonrası, sıkıntılı… Meşhur “çan eğrisi”, siyasette de geçerli… Baksanıza, bir dönem partisinin dört-beş puan üzerinde oyu (yüzde 55’ler) çıkan Sayın Erdoğan bugün bu performansı yakalayamıyor… Neredeyse partisinin oyunu zor yakalıyor. MHP’lilerin desteği ile yüzde 45’i zorluyor…
 
Dedim ki, erken bir açıklama. Başkanın niyetini okuma hadsizliğine düşmek istemem ama gününden evvel yapılan bu tür açıklamalar, “yan cebime koy!” anlamına da gelir, siyaset jargonunda… Hele hele “tek seçicinin” olduğu bir siyasal oluşumda; “Ben adayım!” demek mümkün olmadığı gibi, “irade”, “devam edeceksin!” dediği anda, ret de mümkün değil. Bu düzende; “istifa” ya da “kabul etmeme” söz konusu olamaz. Getiren de götüren de tepedeki “irade”dir.
 
Sonuçta; “ben ayrılmak istiyordum amma Reis, ısrar etti! Mecbur kaldım!” denir, hatırlatanlara. Kaldı ki, “siyaseti seven” birisinin kolay kolay bırakması mümkün değil. Zira; siyaset virüsü “kovid-19”a falan benzemez. Girdi mi, ölene kadar terk etmez bünyeyi.
 
Yeni sandığa kadar, daha çok sular akar köprünün altından… Bir de bakmışsınız unutulmuş gitmiş… Tabii, bizim gibi “mazarat takımı” anımsatır ama ciddiye alınmaz… Bu karar çok erken verilmiş, bence… Zira; siyaset dilinde; “yirmi dört saat çok uzun zamandır!”, diye güzel bir söz var… Yarın ne olacağı belli olmaz. Erken konuşmamak lazım.
 
Mesela; yenli liste hazırlanırken, “Beştepelerden” gelen bir ses; “Mehmet!.. Bizim irademize karşı gelinmez. Biz ne dersek o olur!.. Hem yeni listeye ağabeylik, önderlik yapma gibi bir misyonunun olduğunu da unutma!” türünden bir uyarı gelirse, ne yapacak Özhaseki? Ben, buna direnebileceğini hiç sanmıyorum.
***
Tahminimi söyleyeyim… Mevcutların içerisinde, bir Emrah Karayel girebilir listeye ama Özhaseki Başkanın banko liste başı olduğunu şimdiden söyleyebilirim. Bu bir kesin bilgi değil. Güçlü bir tahmin…
 
 Tabii, Tayyip Bey, yine kazanırsa, listeye konmayanlar için çok görev yeri var… Banka ve KİT yönetim kurulu üyelikleri. Bir müddet de burada görev alırlar… Sonra, yaşlar da epey ilerlemiş olur artık. Kimine emri hak vaki olur; kimileri ise, ömürlerinin son demini torunları ile vakit geçirerek sürdürür…
***
Madem Değerli Başkanımız; “2023’te siyaseti bırakacağım!”, diyor. Peki, bu sırada bir bakanlık ufukta görülürse de mi kabul etmeyecek? Hal böyleyse, bir ricamız olacak: Hızlı Tren’in, otoyol bağlantısının akıbeti ne olacak?
 
Mesela, hızlı tren için kredi bulunmuştu. Ne oldu?
Mesela, otoyol bağlantısı, iyileştirilmiş beton asfaltı duble yolla mı yapılacak?
 
Bunun bilinmesi lazım. Zira; yapılmadığında, ki asla yapılmayacak bu yıllarda, bunun faturası elbette bu dönemlerin, AK Parti büyüklerine kesilecek. 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV