banner87
15 Ekim 2019 Salı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ

14 Haziran 2019, 09:58
Bu makale 311 kez okundu
MELİKGAZİ BELEDİYESİ
KADİR DAYIOĞLU
Belediyemizin çiçeği burnunda yeni Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, geçenlerde bir beyanat vermiş. İmar ağırlıklı konulara değinmiş. Cümle içerisinde ilginç tespitler ve düşünceler serdetmiş. Dikkatimi çekti. Hemen belirteyim, Palancıoğlu tıp doktoru değil. “Mühendis doktor”, Harita Mühendisi.
 
Yerel basından aldım. Palancıoğlu, Kayseri’deki Belediyelerin diğer illere nazaran daha iyi durumda olduğunu belirtirken, Melikgazi Belediyesinin projeleri hakkında bilgiler vermiş. Tabii, “iyiden” kastının ne olduğunu bilemem.
 
Ama bildiğim bir şey var, Kayseri, “cazibe merkezi” değil. Ama Melikgazi’nin farklı bir yeri olduğu muhakkak. Önce bu tespiti yapalım. Nüfus, yerli ve yabancı turizm hareketleri bunu bize gösteriyor. Mesela, Kayseri’de bırakınız uluslararası ölçeği, ulusal ölçekte kaç “turizm acentesi” var çok merak ediyorum?
 
Eğri oturup doğru konuşacağız. Mesela, Kayseri’de mevcut üniversitelerde okuyan Kayseri dışındaki öğrencilerden kaçı, okullarını bitirip Kayseri’de kalmak istiyor, çok merak ediyorum. Değerli Başkanımız, evvelemirde ve ivedi olarak bu araştırmayı yaptırtsın. Yaptırtsın ki, planlamalarını, stratejilerini buna göre yaptırtsın…
 
Bakınız, “iyiliğin ölçüsü” imar ve ibadethane yapımı değil… Yıkar yaparsınız, mevcutlara birkaç cami daha ilave edersiniz. Bir kültür, bir sanat, bir bilim şehri olmak önemli olan. Mesela, plastik sanatlarda, edebiyatta, musiki de, bilim dünyasında, son yarım asırdır bu şehirde yetişen kim var? Mimar Sinan’ı çıkın ortada adı geçenler de “Erken Cumhuriyet” dönemi yetişenleri.
 
Çok dikkatimi çekiyor: Ulusal televizyonların tartışma programlarında Kayseri’de ki üniversitelerden hiç konuk göremiyoruz, neden? “Sünni ilmihal dindarlığını” anlatan Nursaçan Hocamız da olmasa, halimiz harap!..
 
Palancıoğlu; “… Ama tabii ekonomik darboğaz herkesi etkiliyor. Şuan ödemeler ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok”, demiş. Tabii, şimdilik kaydıyla. İki ucu açık bir ifade… Umarız ve temenni ederiz, belediyenin bünyesinde kalması gereken “varlıkları” şu ya da bu nedenle vakıflara, derneklere, cemaatlere, kişilere aktarmazlar. Mesela; “18 Madde” uygulamasında “hak-hukuk” ve “belediye çıkarlarını” optimize ederler.
 
Sayın Başkana, bildiği bir konuyu tekrar anımsatayım. Şehircilik sadece imar, yol yani inşaat yapmak değil. “Kent Hafızasını” korumak, “kent kültürünü” yaşatmakta bu cümledendir.
 
Mesela ben Başkanın yerinde olsam bu şehirle hiç mi hiç ilgisi olmayan, “sadece cemaat bağlılarını” tatmin için kurulan “Erenköy” ve “Altınoluk Mahallelerinin” isimlerini kaldırmak için teşebbüs ederim. Benzeri bir biçimde “Akıncı militanların” ismini taşıyan ve bu kentle yine hiç mi hiç ilgisi olmayan Metin Yüksel ve Sedat Yenigün isimlerinin kaldırılması için de…
 
Ha. İsteyen, bu isimleri hanlarına, hamamlarına, evlerine işyerlerine verebilirler. Hiç mi hiç itirazımız olamaz ama belirli bir “ideolojinin” temsilcilerinin, hele hele yerelle ilgisi olmayanların kamusal alanlara ismini vermek doğru değil.
 
Elinde büyük bir bütçenin olması durumunda ne gibi projeler yapabilecekleri ilgili sorulan soruya cevap veren Palancıoğlu; “Elimizde büyük bir bütçe olsa Melikgazi sınırları içerisinde başta Yıldırım Beyazıt olmak üzere Anbar mahallesi, Eskişehir bağları, Selçuklu bölgesi, Battalgazi bölgesi gibi çok sayıda temizlenmesi gereken alan var.
 
Gecekondu alanlar var metruk binalar var kamulaştırılması gereken park alanları ve sosyal tesis alanları var. Bunların bir an önce temizlenmesi ve ortadan kaldırılması lazım.”
 
Şimdi sormak lazım; hani Kayseri merkez “gecekondusu” olmayan bir il idi? Bununla övünüp durmuyor muyduk? Devam ediyor Başkan: “Mülkiyet bize ait olmadığı için bunları çözmesi uzun zamanlar alıyor. Vatandaşlar çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Dolayısıyla öyle bir bütçe olsa ilk yapacağım şey bu alanları temizlemek olurdu… Cami Kebir’in etrafını daha nezih bir hale getireceğiz”, diyor.
 
Biliyorsunuz bu proje Mustafa Çelik’in devrettiği proje portföyünde mevcuttu. Rasyonel bir proje ve mutlaka devlet desteği şart. Başkan, bunu da belirtmiş. Ama benim kafama bir şey takıldı buralara yapımı düşünülen kapalı ve katlı yeraltı otoparklar…
 
Sakın ola ki buna tevessül etmesinler. Yapalım derken, tümden öldürürsünüz bu bölgeyi. İçerişar’a, tarihi bu bölgeye, tarihi eserlerin bol olduğu bu bölgeye bu tür otoparkı asla ve asla otopark sokmayın. Büyük hata edersiniz. Tarihi dokuya yakışmaması kadar, zaten sıkıntılı olan merkezin trafiğini daha da karmaşık hale getirirsiniz. Geçmişte yaptığım bu uyarıyı tekrarlamak istedim.
 
Bakınız; uyarmasak, Camii Kebir’in burnunun dibine, Belediye, katlı otopark yapacaktı. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV