banner153
29 Kasım 2020 Pazar

MİLLETİN EFENDİSİ

23 Ekim 2020, 07:09
Bu makale 1472 kez okundu
MİLLETİN EFENDİSİ
ŞABAN GÜNER
       Bütün yıl masraf edeceksiniz. Bütün aile, bedenen çalışacaksınız. Yağmur yağması için dua edeceksiniz. Don ve afetlerden koruması için Allaha sığınacaksınız.
      Sonra hasat mevsimi gelecek. Hasat edip satacaksınız. Ürününüzün satış fiyatını siz belirleyemezsiniz. Aracıların insafına
Kalırsınız. Bazen dolandırıcılar emeğinizi alır kaçarlar. Boynu bükük, çaresiz kalırsınız.
      Dededen, babadan kalan mesleğiniz budur. Başka bilip yapabileceğiniz iş yoktur. Bir ibadet titizliği ile mesleğinizi yapmaya devam edersiniz.
      İbadet kelimesini, özellikle kullanıyorum. Üretmek gerçekten ibadet etmenin bir şeklidir.   İnsanların rızıklarını elde etmesine vesile olmak, çok güzel bir duygudur.
      Pandemi döneminde tarımın önemi, bir kez daha anlaşıldı. Belediyelerimiz, tarıma destek yarışına girdiler. Umarım bu gayretler süreklilik kazanır. Gelip geçici bir heves olarak kalmaz.
      Bölgemizde buğday, arpa, nohut, mercimek, patates, şeker pancarı, kabak çekirdeği, çitmelik ay çekirdeği üretimi yapılmaktadır.
Bu ürünler bölgemiz tarımının lokomotifidir. Çiftçi bu ürünlerden kazanamazsa burada isimlerini saymadığımız ürünleri üretme gücünü kaybeder.
      Kayseri Şeker tarafından sözleşmeli ekim yaptırılan pancar çiftçisi dışında çiftçilerimiz masraflarını çıkartamıyor. Emeğinin karşılığını alamıyor. Sözleşmeli tarımda, girdiler Kayseri Şeker tarafından karşılanıyor. Ekiciler satacağı ürünün karşılığını alabiliyor.
     Bu güzel örnekten hareketle, diğer sektörlerde aynı sistemi uygulamakta büyük fayda var. Kayseri Şeker kabak çekirdeği ve ay çekirdeğinde benzer uygulamaları bu sene başlattı. Üretici bu girişimin faydalarını görmeye başladı. Ürettikleri, ayağa düşmedi.
     Tarım sektörünün tohum, ilaç, gübre girdilerinde desteğe ihtiyacı var. Mazot ve elektrik paralarını ödeme güçlüğü var.
      Her şeyden önce ürettiklerini kaça satacağını ekim aşamasında bilmesi gerekiyor.
      Bu sektörün hesabını kitabını ekim aşamasında yapması gerekiyor. Kaça üretip, kaça satacağını bilen çiftçi, dağ taş, her yeri ekecektir. Bunun tek bir yolu var. Bu yol sözleşmeli tarıma geçiştir. İşin ruhu ise köylünün, milletin gerçekten efendisi olduğuna tüm kesimlerin yürekten inanması ve öyle hareket etmesidir.
   
 
       

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV